Alkionsiirron jälkeen plussa

anna1992

Moikka! Mulla oli eilen sunnuntaina virallinen testipäivä. Plussasin. Suosittelen oikeasti odottamaan siihen oikeeseen päivään. Tein lauantaina päivä pissastakin mutta siihen ilmestyi toinen viiva melko haaleana. Sunnuntaina viikkotesti näytti täysin oikein viikoissa ja tänään maanantaina tein vielä tavallisen testin aamupissasta mikä oli ihan selvä tumma plussa. Se miksi suosittelen odottaa viralliseen päivään on se että hoidot ei ole mikään leikin asia. Sun elimistö tarvitsee täyden tuen jotta se pystyy hyväksymään alkion.
Eli täyden luottamuksen, positiivisuuden ja toivon. Jos testaat liian aikasin ja se ei näytä vielä sillo plussaa niin pakostakin mieli on maassa ja epätoivo iskee. Ei kai se kroppa ja aivosignaalit semmosesta tykkää. Itse odotin kiltisti ja olin koko ajan positiivinen.

Tää oli mun ensimmäinen tuoresiirto, ivf/icsi, ikää 23. Pakkaseen ei saatu yhtäkään munasolua, vain ja ainoastaan yksi selvisi ja pääsi asukiksi. Onneksi tärppäsi ja toivon sen pysyvän sisälläni 9kk. Tässäkin uskon hyvänmielen voimaa. Toinen tärkeä asia on ruokavalio/ sisäinen hyvinvointi. Kun kroppa käy täysillä ja on voimissain, se pystyy pitämään koneen käynnissä ja näin auttaa alkiota kiinnittymään.

Itse aloitin syömään mama raskaus vitamiinia jo 3kk aikasemmin hoidoista, joita jatkan edelleen. Tämän lisäksi päivittäin vahvaa 100mg d-vitamiinia ja iltaisin yksi magnesium. En syö möllereitä yms vaan olen korvannu sen kourallisella pähkinöitä ja paljon hyviä öljyjä. Eli lorautan joka paikkaan laadukasta omega öljyä.

Pähkinöistä sen verran että varsinkin manteleita olen popsinut tosi paljon joka päivä kun ne lisää hedelmällisyyttä ja on super terveellisiä. :-)

Niin ja siihen ruokavalioon vielä niin olen käyttänyt erityisen paljon chiliä valkosipulia, vauhdittamaan verenkiertoa ja kroppaan puhtia!

:-)

2

1375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ktknkia

      Olet nyt hieman väärässä paikassa sikäli, että tämä on lapsettomuuspalsta. Hedelmällisyyshoitopalsta on erikseen. Onnea plussasta kuitenkin. Sinulla oli itse aivan asiassa järjetön säkä, kun ainoasta saadusta alkiosta käynnistyi raskaus.

      Alkionsiirron onnistumiseen on tutkitusti tärkein asia alkio itse, sen laatu. Mielialajuttuja pidän höpönlöpönä (jos stressi tai negatiivisuus ehkäisisi raskauden käynnistymistä, niin vahingoista ei ainakaan kukaan tulisi raskaaksi). Muista myös se, että jos saat keskenmenon, niin et ole itse voinut mitenkään aiheuttaa sitä esimerkiksi ikävillä ajatuksilla. Keskenmenot johtuvat yleensä alkion geneettisestä viasta.

      Testin tekevät varmaan useimmat ennemminkin etuajassa. Ei sillä ole mielialaan suurta vaikutusta, koska on tiedossa että tulos ei ole vielä luotettava. Ja toisaalta jotkut kokevat juuri epävarmuuden stressaavaksi tilaksi. Etkö muuten ole käynyt veritestissä ollenkaan?

      Vitamiininpuutokset varmaan voivat haitata hedelmällisyyttä, ainakin foolihapon puutos. Taas kaikkien ylimääräisten juttujen kuten manteleiden popsimisesta ei varmaan ole hyötyä eikä haittaa. Sinun kohdallasi ainakaan ne eivät parantaneet hedelmällisyyttä, koska keräyksen tulos oli vain yksi ainoa alkio. Greippimehuahan jotkut kittaavat, mutta en nyt oikein senkään autuuteen usko.

      Useaa eri vitamiinivalmistetta ei pitäisi syödä päällekkäin ilman lääkärin määräystä, koska siinä on riski yliannostuksesta, jos ei ole perehtynyt vitamiinien oikeisiin määriin. Esimerkiksi monivitamiinivalmiste sisältää jo D-vitamiinia ja magnesiumia, lisäksi D-vitamiinia lisätään maitotuotteisiin. Turvallista on sen sijaan syödä monivitamiinin kanssa ruokaa, joka sisältää paljon vitamiineja, huomioiden kuitenkin raskauden ajan rajoitukset esim. maksan syönnistä (A-vitamiini).

      Hyvää odotusta!

      • Anonyymi00002

        Lääkäreillähän ei ole tuohon vitamiiniasiaan mitään koulutusta. Myös A-vitamiinin saantisuositus on itseasiassa raskaanaoleville hieman KORKEAMPI. Vitamiinit tietysti kannattaa ottaa luonnollisessa, hyvin imeytyvässä muodossa. Esim foolihappo on synteettinen ja elimistö ei sitä suoraan voi hyödyntää, folaatti on sen luonnollinen muoto. Terra nova Prenatal on esim. Parempi kuin mama


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      9
      3782
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      211
      3699
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      130
      3382
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2237
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1788
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1555
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe