Bokseri tulevaisuuden haaveissa ehkä...?

Boksukyselijä

Bokseri on ollut haaveenani sellaisena jonain päivänä vielä otettavana koirana. Tiedän sen terveysriskeistä, joten niistä en aio kysyä, mutta muutama muu kysymys kyllä on.

Riittääkö pelkkä lenkitys, vai vaatiiko koiran energia muita harrastuksia? Vai onko tämäkin ehkä niitä yksilökohtaisia juttuja, joku vaatii enemmän kuin toinen?

Minkä mallinen tai merkkinen auto olisi käytössä hyvä? Nyt ajelen chihuni kanssa pikku pösöllä, eli auto täytyy ainakin vaihtaa. Ajan kysymyksellä takaa lähinnä sitä, että boksu pääsee hyvin kyytiin, vaikka saisi jonkin jalka-/lonkkavian myöhemmin.

Kuinka isoa asuntoa suosittelette? Tiedän jo ettei 33 neliötäni riitä, vähän pitää ajatella koirankin olemista, mutta olisiko 40 neliötä jo kohtuullinen minimi?

Teen tässä etukäteispohdintoja, sillä olen pikku-kaverilleni luvannut, etten ota sen kiusaksi muita ennen kuin siitä aika jättää. Ikää sillä alkaa kyllä jo olla, varmaan enemmän kuin mitä voin olettaa bokserin ainakaan kovin helposti saavuttavan. Kuinka vanhaksi bokserinne ovat eläneet?

Ja jos mieleen tulee mitä vaan vinkkejä ensimmäisestä bokseristaan haaveilevalle, otetaan vastaan.

Kiitos!

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bokseristi

      Bokseri mahtuu kyllä pösönkin kyytiin,eikä 33 neliötä ole liian vähän. Ensimmäisen bokserini otin 1994 ja asunnossa oli neliöitä 36. Aktiivisena koirana se vaatii paljon ulkoilua, ja liikuntaa vapaana. Ensimmäinen eli 10 vuotta, ja toinen, joka ei ollut koskaan sairas, kuoli yllättäen 8 vuotiaana. Nyt on marraskuussa tulossa kolmas

    • retwe

      Sana on monikko, "bokseriT." Tässä keskustellaan alushousuista. Olkaa hyvät ja poistakaa viestinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7096
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe