Uusi vuosi Turkissa?

NewYearEVE

Miten Turkissa vietetään Uutta Vuotta? Onko jotain turkkilaisia perinteitä? Olisi kiva tietää kun lähdetään reissuun katselemaan vuoden vaihtumissa muualla kuin kotona. Ei varmaan nakkeja ja perunasalaattia? Tinoista puhumattakaan? Kiitos jos joku jaksaa vastailla asiallisesti. Sataa kai paljon tuolloin? Mitkä mahtaa olla lämpötilat?

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UusivuosiTurkissa

      Vähän niin kuin meidän vappu. Aika iloiset bileet serpentiineineen muine koristeineen. Kerran olen ollut. Vähän yllätti mutta myönteisesti.

    • NewYearEVE

      Onko siellä ilotulituksia? Niitä näyttää olevan aina kun siellä käy, mutta onko jotain isompaa Uuden Vuoden aikoihin?

      • JuuTralalaa

        Riippuu paikasta. Turismikaupungeissa on yleensä ilotulitus vuoden vaihtuessa, samoin isoissa kaupungeissa. Kylissä ja pienissä kaupungeissa taas niitä on vähemmän.
        Vettä ei välttämättä tule (riippuu taas alueesta), mutta usein on kylmää yöllä. Vastaamista helpottaisi huomattavasti kun tietäisi minne päin olette menossa.... Sen verta laaja maa kyseessä, että erot ovat huimia varsinkin talviaikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe