Kerrankin mukava vero maksaa

Tänään pitäisi maksaa kiinteistövero. Kerrankin sellainen vero jonka maksaa mielellään. Kassukeijot eivät käsitä tätä iloa, vaikka itsekin sen maksavat.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olet taas niin sekaisin, ettet tiedä millä planeetalla olet.

Äänestä
  • On etuoikeus maksaa kiinteistöveroa. Tietää, että on oma tontti ja talo. Ei ole kennostossa.

    Tiesittekö, että kiinteistöverokin on eräänlainen investointi. Ei pelkästään infrastruktuuriin vaan myös siihen, että veronmaksaminen edellyttää omistamista. Ja kuten tunnettua, niin olemme nähneet kuinka asuntojen arvo on noussut ainakin täällä päin.

    Äänestä

  • akateeminen kirjoitti:

    On etuoikeus maksaa kiinteistöveroa. Tietää, että on oma tontti ja talo. Ei ole kennostossa.

    Tiesittekö, että kiinteistöverokin on eräänlainen investointi. Ei pelkästään infrastruktuuriin vaan myös siihen, että veronmaksaminen edellyttää omistamista. Ja kuten tunnettua, niin olemme nähneet kuinka asuntojen arvo on noussut ainakin täällä päin.

    Helvetin idiootti, kiinteistövero on sosialismia, kun omasta joutuu maksamaan, ei sellaisesta iloitse edes tyhmä, pitää olla idiootti!

    Äänestä

  • poiuyuioiuyuioiuytui kirjoitti:

    Helvetin idiootti, kiinteistövero on sosialismia, kun omasta joutuu maksamaan, ei sellaisesta iloitse edes tyhmä, pitää olla idiootti!

    Omastahan joutuu maksamaan veroa useimmissa tapauksessa.

    Iloiseksi tässä ei tee kiinteistövero vaan maksutapa. Siis se että maksan sen itse. Sitä ei makseta taloyhtiön vastikkeen kautta tai sitä ei jyvitetä vuokrassa. Kun sen maksaa itse, niin tarkoittaa että omistaa kiinteistön :)

    Äänestä

Juuri näin, kiinteistövero on oikeudenmukainen ja tasa-arvoinen vero! Mutta on toinenkin mukava vero, nimittäin auton käyttömaksu! Sen minä myös maksan mielelläni! On aivan oikein, että liikkumattomasta autosta maksetaan veroa! Voi kunpa saisin maksaa vieläkin enemmän!

Äänestä

Kiinteistövero on varallisuuden merkki.

Touhutonnissa on se hyvä juttu ettei tarvi noista välittää.

Äänestä

Kiinteistöveroihin on tulossa roima korotus ja vielä kun keksivät autoiluun kilometriverot ja tienkäyttömaksut niin savella asuminen tulee yhä mukavammaksi.

Äänestä
  • Yritätkö väittää, että noilla asioilla olisi jokin vaikutus asumismukavuutteen tässä viimeisen päälle varustellussa kivilinnassani?!?!? :'D

    Äänestä

Ihmiset yleensä kannattavat sellaisia veroja joidenka katsovat olevan itseltään suhteellisesti vähemmän rokottavia, ja näiden verojen korotteluakin ehdotellaan silloin kun veroille korotuspaineita on. Se menee ihmisillä ihan automaattisestikkin näin, ilman että sitä välttämättä edes ajatelleeksi tulevat sen enempää. Tyypillisesti esim. parempituloiset palkansaajat kannattavat alvin korotusta sekä myös kiinteistöveron korotuksia. Sanoihan jo Lipponenkin aikanaan, että kiinteistövero on vielä paljolti käyttämätön lähde kuntien verojenkeruussa. Kuntien verotuksen painopisteen siirtämistä kiinteistöveroon kannattaa kyllä monet työnantajapiireissäkin ja isommat kapitalistitkin. Tämä siksi kun katsovat sen vähentävän heidän omien verojen maksamispaineita, yhteisövero ja palkansaajistaan maksmansa verot tässä, ja tietty myös siksi kun kiinteistöverot kohdistuvat meillä lähinnä vain asuntoihin ja vapaa-ajan asuntoihin, kun esim. maa/metsätiloihin tai tuottaviin teollisuuskiinteistöihin kiinteistöverot ei samalla tavalla pure.

Meillä tosiaankin kerrostalojen osalta kiinteistöverot maksaa asunto-osakeyhtiöt, jotka taasen sen hoitovastikkeihin laittavat. Mutta ei tarvitse mennä kuin Tallinnaan, niin siellä kiinteistövero(tai maavero sikäläisittäin) peritään kerrostalojen apartmenttien omistajilta tai vaikka autopaikoista tai varastoista ihan erikseen kustakin, kun nämä kaikki ovat siellä erillisiä kiinteistöjä. Tämä maavero siellä menee rakennukseen liittyvän tontin arvon mukaan. Tonttien arvot taasen ovat korkeimpia esim. Tallinnan keskusta-alueella, missä jonkun 80 neliöisen kämpän autopaikkoineen varastoineen kaikkineen kiinteistövero on jotain 80€ vuodessa jos koko rakennuskiinteistöstä tonttia tulee asuntoa kohti jotain lähemmäs yhtä paljon kuin mitä asuinpinta-alaakin asunnossa on. Tämän veron siis maksaa ja hoitaa kukin erikseen omalta kohdaltaan.

Äänestä

Kasarmikehvelit eivät taida ymmärtää, että maksavat kiinteistöveroa vastikkeessaan. Myös tuhnut maksavat kiinteistöveroa vuokrassaan.

Äänestä

No kerrohan kiinteistöveroguru, paljonko maksat vuodessa pääomaveroa? Minä taidan maksaa enemmän kuin talosi ja tonttisi arvo on.

Äänestä
  • Todistapa väitteesi.

    Äänestä

Just oli juttu että moni jättää kiinteistöveron ajoissa maksamatta. Nämä ovat okt -asukkaita, koska "kassukehvelien" vero-osuuden tilittää taloyhtiö. Mites nyt noin, kun kerran kiinteistöveron maksu on iloinen ja mukava tapahtuma?
Oi onnea kun verolapussa lukee joku kuplahinta-arvio kiinteistön arvosta! Äkkinäisempi ajattelee että noin arvokkaassa talossa sitä asutaan ja määrätty vero ylpeänä maksetaan. Työpaikan kahvipöydässä saatetaan vielä manata kovaa veroa ja saada vertaistukea toisilta verovelvollisilta

Kai talolainan määrä sentään on verotusarvosta vähennetty? Itse en tätä tiedä kun olen aina maksanut kiinteistöveroa velattomasta kiinteistöstä.

Äänestä
  • Winssillä keulii tunturimopo pahasti. Kohta leikkaa kiinni ja winssi lentää sarvien yli jorpakkoon.

    Äänestä

  • "Työpaikan kahvipöydässä saatetaan vielä manata kovaa veroa ja saada vertaistukea toisilta verovelvollisilta"

    Kaikki sitä kiinteistöveroa maksavat, mutta miten maksu tapahtuu onkin toinen juttu. Menehän verkoille siitä pyytämään vaikka tonnikalaa, kai se netin keskustelupalstan voittaa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akateeminen kirjoitti:

Tänään pitäisi maksaa kiinteistövero. Kerrankin sellainen vero jonka maksaa mielellään. Kassukeijot eivät käsitä tätä iloa, vaikka itsekin sen maksavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu