Rakkauskaijaset

12121212

Voiko rakkauskaijasia ottaa esimerkiksi vain kaksi koirasta vai pitääkö niitten olla erisukupuolta?

2

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tirppanisti

      Kaijasia voi yleensä pitää vain yhtä sukupuolta, muistaa vaan että sitten voi syttyä sota jos yksi vastakkaista sukupuolta tuleekin sekaan.

      Pilkunviilausosuus:
      "Rakkauskaijasta" ei ole olemassakaan, tarkoittamasi pikkupapukaijasuku on Agapornis, suomeksi kaijaset, joita takavuosina kutsuttiin myös aika suoralla käännöksellä "rakkauspapukaija" (agape = rakkaus, ornis = lintu ; englanniksi "lovebird"). Suku käsittää useita lajeja ja kaijasten tavallisimmat lemmikkilajit ovat:
      Agapornis roseicollis = ruusukaijanen
      Agapornis personatus = naamiokaijanen
      Agapornis fischeri = viktoriankaijanen

      Jos olet kaijasia ottamassa niin selvitä nyt ensi alkuun edes mikä laji on kyseessä (vrt on se nyt vähän eri asia onko hoidokkina leijona vai tiikeri, vaikka noilla eri kaijaslajeilla toki hoito onkin pääpiirteissään samanlaista)

      Hyvää tietoa kaijasista löydät esim tuolta:
      http://marvinettes.com/joomla/index.php/fi/lovebirds

    • Sanoisin

      Agaporniksia voi pitää vain pareittain, joko koiras-naaras pari tai sitten 2 koirasta. Kahta naarasta ei kannata samaan häkkiin laittaa. Sukupuolten erottaminen on kyllä mahdoton tehtävä ilman DNA-testiä.
      Eri sukupuolinen pariskunta saattaa kyllä väkisin yrittää ainakin pesiä oli niillä pönttöä tai ei. Toki suomessa kaijasten poikasia ei ole hankala saada myytyä, kun tarjontaa ei juurikaan ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      108
      3681
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2413
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      143
      2065
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      52
      968
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      861
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      825
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      819
    9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      94
      725
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    Aihe