Unijukka...

Ystävällisyyttä

Löytyisikö aikaa minun tilanteeseeni? Mitä nyt tapahtuu, negatiivisia virtauksia työpaikalla. Nyt takapakkia tullut. Mitä minun pitää muuttaa itsessäni? Sydämessäni olen tehnyt oikein ja työnantajakin samaa mieltä. Onko kateutta ilmassa?

1

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijukka15

      (1.tämänhetkinen tilanne 2.suhteesi asiaan/ongelmaa/ihmiseen 3.asian/ongelman syy/merkitys tai miten toinen osapuoli näkee sinut (kysymyksestä riippuen) 4.neuvo asian ratkaisemiksi/ näkymä tulevaan).

      1.sauvojen 10: Energia ympärillämme etsii jatkuvasti uusia muotoja. Tuota energiaa ei saa koskaan tukahduttaa. Täytyy osata jalostaa tuota energiaa oikeisiin suuntiin. Niin, että se ilmentäisi sopusointua. Jokainen hetki on "elämän nautintoja" varten, hyviä asioita ei saa siirtää eteenpäin, ne täytyy osata elää jokaisessa hetkessä.

      2.lanttien 9: Saavutuksista kuuluu nauttia. Antaudu omalla tehtävällesi tässä maailmassa. Tee se mikä sinun on kussakin tilanteessa tehtävä. Luonnollinen elinvoima heijastuu kaikkeen ympärillämme olevaan. Joskus kohtaamme elämässä toki vaikeitakin kokemuksia. Mutta nekin lopulta opettavat jotakin elämästä.

      3.kohtuus: Elämässä on vastakohtia. Vastakohdat täydentävät lopulta toisiaan. Tarvitaan oikeanlainen tasapaino järjen ja alitajuisten vastojen välillä, jotta elämän voisi nähdä tasapainoisesti. Rationaalinen järki voi liikaa käytettynä viedä asioita väärää suuntaan. Ristiriitaset tilanteet kaipaavat "kohtuutta", jotakin tuntuu tälläisissa tilanteissa menneen ikään kuin pieleen. Sopusointu on paras saavuttaa kun ihmiset välttävät äärimmäisyyksiä, vastakohtia ei ole tarvetta nähdä ympärillään. Työpaikallesi tarvitaan nyt jotakin tasapainottavaa. Tuskin olet tehnyt mitään väärin. Energiaa täytyisi osata käyttää työpaikallasi tasapainoon.

      4.miekkojen 5: Tapahtuuko työpaikallasi jonkinnäköistä vertailua? Kilpaileminen on kaksijakoinen asia, lopulta kaikki ovat yhtä tärkeitä. Kun ihmiset jaetaan "kahtia" vieraannutaan siitä että tehtäisiin yhteistyötä kaikkien parhaaksi. Aina on kuitenkin mahdollisuudet vapautumiseen, kilpailujen taustalla on usein "kateuden" tapainen tunne. Pitää osata kiinnittää huomiota siihen, että ihmiset ovat tasavertaisia, vaikka joissakin tilanteissa se onkin vaikeata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2987
    9. 239
      1367
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe