Unijukka...

Ystävällisyyttä

Löytyisikö aikaa minun tilanteeseeni? Mitä nyt tapahtuu, negatiivisia virtauksia työpaikalla. Nyt takapakkia tullut. Mitä minun pitää muuttaa itsessäni? Sydämessäni olen tehnyt oikein ja työnantajakin samaa mieltä. Onko kateutta ilmassa?

1

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijukka15

      (1.tämänhetkinen tilanne 2.suhteesi asiaan/ongelmaa/ihmiseen 3.asian/ongelman syy/merkitys tai miten toinen osapuoli näkee sinut (kysymyksestä riippuen) 4.neuvo asian ratkaisemiksi/ näkymä tulevaan).

      1.sauvojen 10: Energia ympärillämme etsii jatkuvasti uusia muotoja. Tuota energiaa ei saa koskaan tukahduttaa. Täytyy osata jalostaa tuota energiaa oikeisiin suuntiin. Niin, että se ilmentäisi sopusointua. Jokainen hetki on "elämän nautintoja" varten, hyviä asioita ei saa siirtää eteenpäin, ne täytyy osata elää jokaisessa hetkessä.

      2.lanttien 9: Saavutuksista kuuluu nauttia. Antaudu omalla tehtävällesi tässä maailmassa. Tee se mikä sinun on kussakin tilanteessa tehtävä. Luonnollinen elinvoima heijastuu kaikkeen ympärillämme olevaan. Joskus kohtaamme elämässä toki vaikeitakin kokemuksia. Mutta nekin lopulta opettavat jotakin elämästä.

      3.kohtuus: Elämässä on vastakohtia. Vastakohdat täydentävät lopulta toisiaan. Tarvitaan oikeanlainen tasapaino järjen ja alitajuisten vastojen välillä, jotta elämän voisi nähdä tasapainoisesti. Rationaalinen järki voi liikaa käytettynä viedä asioita väärää suuntaan. Ristiriitaset tilanteet kaipaavat "kohtuutta", jotakin tuntuu tälläisissa tilanteissa menneen ikään kuin pieleen. Sopusointu on paras saavuttaa kun ihmiset välttävät äärimmäisyyksiä, vastakohtia ei ole tarvetta nähdä ympärillään. Työpaikallesi tarvitaan nyt jotakin tasapainottavaa. Tuskin olet tehnyt mitään väärin. Energiaa täytyisi osata käyttää työpaikallasi tasapainoon.

      4.miekkojen 5: Tapahtuuko työpaikallasi jonkinnäköistä vertailua? Kilpaileminen on kaksijakoinen asia, lopulta kaikki ovat yhtä tärkeitä. Kun ihmiset jaetaan "kahtia" vieraannutaan siitä että tehtäisiin yhteistyötä kaikkien parhaaksi. Aina on kuitenkin mahdollisuudet vapautumiseen, kilpailujen taustalla on usein "kateuden" tapainen tunne. Pitää osata kiinnittää huomiota siihen, että ihmiset ovat tasavertaisia, vaikka joissakin tilanteissa se onkin vaikeata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      13
      2970
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1961
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1743
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1743
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      81
      1469
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1016
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      938
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      188
      924
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      58
      840
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      804
    Aihe