Unijukka...

Ystävällisyyttä

Löytyisikö aikaa minun tilanteeseeni? Mitä nyt tapahtuu, negatiivisia virtauksia työpaikalla. Nyt takapakkia tullut. Mitä minun pitää muuttaa itsessäni? Sydämessäni olen tehnyt oikein ja työnantajakin samaa mieltä. Onko kateutta ilmassa?

1

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijukka15

      (1.tämänhetkinen tilanne 2.suhteesi asiaan/ongelmaa/ihmiseen 3.asian/ongelman syy/merkitys tai miten toinen osapuoli näkee sinut (kysymyksestä riippuen) 4.neuvo asian ratkaisemiksi/ näkymä tulevaan).

      1.sauvojen 10: Energia ympärillämme etsii jatkuvasti uusia muotoja. Tuota energiaa ei saa koskaan tukahduttaa. Täytyy osata jalostaa tuota energiaa oikeisiin suuntiin. Niin, että se ilmentäisi sopusointua. Jokainen hetki on "elämän nautintoja" varten, hyviä asioita ei saa siirtää eteenpäin, ne täytyy osata elää jokaisessa hetkessä.

      2.lanttien 9: Saavutuksista kuuluu nauttia. Antaudu omalla tehtävällesi tässä maailmassa. Tee se mikä sinun on kussakin tilanteessa tehtävä. Luonnollinen elinvoima heijastuu kaikkeen ympärillämme olevaan. Joskus kohtaamme elämässä toki vaikeitakin kokemuksia. Mutta nekin lopulta opettavat jotakin elämästä.

      3.kohtuus: Elämässä on vastakohtia. Vastakohdat täydentävät lopulta toisiaan. Tarvitaan oikeanlainen tasapaino järjen ja alitajuisten vastojen välillä, jotta elämän voisi nähdä tasapainoisesti. Rationaalinen järki voi liikaa käytettynä viedä asioita väärää suuntaan. Ristiriitaset tilanteet kaipaavat "kohtuutta", jotakin tuntuu tälläisissa tilanteissa menneen ikään kuin pieleen. Sopusointu on paras saavuttaa kun ihmiset välttävät äärimmäisyyksiä, vastakohtia ei ole tarvetta nähdä ympärillään. Työpaikallesi tarvitaan nyt jotakin tasapainottavaa. Tuskin olet tehnyt mitään väärin. Energiaa täytyisi osata käyttää työpaikallasi tasapainoon.

      4.miekkojen 5: Tapahtuuko työpaikallasi jonkinnäköistä vertailua? Kilpaileminen on kaksijakoinen asia, lopulta kaikki ovat yhtä tärkeitä. Kun ihmiset jaetaan "kahtia" vieraannutaan siitä että tehtäisiin yhteistyötä kaikkien parhaaksi. Aina on kuitenkin mahdollisuudet vapautumiseen, kilpailujen taustalla on usein "kateuden" tapainen tunne. Pitää osata kiinnittää huomiota siihen, että ihmiset ovat tasavertaisia, vaikka joissakin tilanteissa se onkin vaikeata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      388
      4385
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3759
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      103
      2725
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2441
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      17
      2264
    6. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      16
      2012
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1932
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1868
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      120
      1836
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1419
    Aihe