Eli mä oon muuttanu uuteen kouluun kakkosella, nyt olen kuudennella. Sain kavereita ja muuta. Nykyäänkin on 3 hyvää ystävää, mutta musta tuntuu ja tiedän että kaikki esittävät tekopyhää ja katsovat sillä silmällä. Esimerkiksi kun tein tehtävää niin joku huusi että OI TOSI HYVÄ X ja HYVÄ X! Ja sitten kun kerron vitsin, ketään ei kiinnosta. Saisinko myös apua siihen että miten uskallan mennä kaverilleni? En vain saa sanottua sitä. Kun kaikki muut käyvät kavereillaan niin minä istun ja pelaan. Apu olisi kivaa, ja toivon että täällä on joku muukin kaltaiseni.
Sillä silmällä.
2
66
Vastaukset
- rohkeutta
Rohkeasti vain, sanoisin mä! Sanot vaa rohkeesti kaverillesi että haluut mennä sinne ja sitte menet. Ainahan sä voit lähteä pois jos ei oo kivaa ja sun kaveri varmaa ymmärtää, jos se tosi kaveri on!
En ymmärtäny tota sun ensimmäistä ongelmaa jotenkaan. Saatan olla vähän vähä-älyinen tai jtn. Mutta... Siihen voisin kuitenki sanoo et älä välitä. Itellä mul on paljon puol kavereita, jotka ei oikeesti välitä/tykkää musta, hengaa vaa mun kaa jotta ne saa multa jtn (vastauksia läksyihin, huomiota tms.). Ne on tekopyhyiä, mutta semmosia ihmisiä tulee vastaan elämässä vähä väkisin! Niistä ei pidä välittää liikaa! Jos on tarpeeks rohkee, voi kertoo niille ettet välitä niistä ja ettei niiden olla sun kaa jos ne ei välitä. Toinen vaihtoehto on ettet ite välitä.
Rohkeutta sulle! Toivottavasti must oli jotain apua! Tsemppiä! :)- apuahelp
Kiitos, auttoi paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963999Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562827Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881413Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228944- 49936