Golfin vaihto Qashqaihin teki sen, että hermo- ja masennuslääkkeitäni on vähennetty paljon ja kohta ne voi kokonaan jättää pois.
Qashqailla rullailtu nyt 16 tkm. Ei yhtäkään käyntiä nosturin nokalla. Saavutus, joka Golfilla jäi kaukaiseksi haaveeksi. Juhlan kunniaksi tarkistin moottoriöljyn. Vielä reilusti yli puolen merkkivälin. Voisin myydä ton 200 l tynnyrin VW Longlife öljyä, jos kuka tarvitsee? Ainahan sitä VAGgiin pienen öljylorauksen saa mahtumaan. Yleensä.
Qashqailla rullailtu nyt 16 tkm. Ei yhtäkään käyntiä nosturin nokalla. Saavutus, joka Golfilla jäi kaukaiseksi haaveeksi. Juhlan kunniaksi tarkistin moottoriöljyn. Vielä reilusti yli puolen merkkivälin. Voisin myydä ton 200 l tynnyrin VW Longlife öljyä, jos kuka tarvitsee? Ainahan sitä VAGgiin pienen öljylorauksen saa mahtumaan. Yleensä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä se tynyri klonkswagen-miehille kelpaa. Aina kun motarilla näkee taivaansinisen savupilven, niin sen edestä löytyy saksalainen laatuihme. Klonkswagen.
Varo, ettei ratti lähde irti.
Ei gaskaita ostakkaan kun mielenterveyspotilaat
HEHEHEE :D DATSUN. Ei helvetti, vieläkö se rellu niitäkin tekee. Luulin jo että oltaisiin tästä taudista päästy kun alkaa tippuri ja kuppakin olla jo mennyttä.
Toivottavasti ei ole automaatti, ettei mene vaihdelaatikko vaihtoon niin kuin TM:n 60 tkm:n testissä, eikä se uusikaan vaihdelaatikko toiminut kunnolla.
Ei ole! Ei myöskään ole käynyt kuten kävi taannoin PASSATIN kanssa: Laatikko (manuaali) oli hajalla JO AUTOA MINULLE LUOVUTETTAESSA: Kakkosvaihde ei mennyt päälle, ja kun vihdoin meni, ei tullut pois. Mitä sitten tapahtui? VW-auton aina reippaat huoltopojat purki vaihteiston ja uusi synkronirenkaat ja ilmoitti minulle, ettei tullut kuntoon. Uusi laatikko on jo tilattuna! No, meni kuukausi eikä mitään kuulunut. Soitin VW-autoon ja kyselin, joko pian loota olisi tulossa? ARska hei, arskaaaa....Tiedätsämitäänjostain passatin vaihteistosta?????? Arskaaaa..???? Jooooo mitä???? Ai jaaaaa jooo.... Joono semmoinen on pari viikkoo ollu tos hyllyssä, mitä siit sit?? No, taaaaas upouusi passat pari päivää pukilla ja vihdoin uusi laatikko asennettuna. Kuinka siinä kävi? Ei toiminut se uusi laatikkokaan koskaan kunnolla. Sen pituinen se.
Minulla jäi VW Golf Variantin takapaksiin puolisen litraa longlife-öljyä, kun sitä ei tarvinnut lisätä viime huollon jälkeen tippaakaan, noin 10 tkm:n matkalla. Lieneekö VW yhä Vehon vaihtoautohallissa? Seuraavalle omistajalle olisi mainio kulkupeli ja se öljypullon puolikaskin tiedossa, käykäähän hakemaan kärry taas kuleksimaan!
Siirryin takavetoleiriin, kun M-B C tuntui koeajolla niinkin maukkaalta ja mukavalta.
Minkäänlaista lääkitystä en tarvinnut monivuotisella TSI/DSG-kaudellani – mitä nyt satunnaisesti aspiriinia joskus dagen efter, ilman että asialla olisi jotain tekemistä VW:n kanssa. Sain nauttia erinomaisesta, hyvinkin osto- ja vaihtohyvityshintojensa erotuksen haukkuneesta autosta.
Naapurillani on Qashqai ja mieshän on ollut tyytyväinen kuin mikä! Uusi on tilauksessa, kun vaihtohyvitystarjous ”vanhasta” (ihan uuden veroisesta) oli kuulemma käynyt ylivoimaisen houkuttelevaksi.
On mukavaa olla tyytyväinen autoilija, jolla ei ole minkäänlaista tarvetta mollata toisten valintoja!
Toisten valinnat ei pätkääkään ainakaan minua häiritse,mutta omia valintoja ja niiden vertailu on mielekästä jos ei satu olemaan merkkiuskollinen ja ajaa koko ikänsä samalla merkillä. VW-tuotteet ovat eniten tainneet kerätä medialta negatiivista huomiota viime vuosina kun vastuun kanto omista virheistä on ollut varsin varovaista
Menestyvää merkkiä parjataan aina eniten mediassa! Sama oli aikanaan Toyotan kanssa. Nykyisinhän toyotaa ei enää edes parjata, kun ei sitä enää moni ostakaan.
Minusta Toyota on se merkki joka suolipalstalla yritetään mollata,tosin aika laihoin tuloksin. Toyota on edelleenkin ostetuimpien autojen kärkikastia. Ei VW ole turhaan median hampaissa. Hyvä asia että ihmisiä varoitetaan mahdollisista kalliksi käyvistä ongelmista.
TSI VW autot saa jäädä kauppaan jakoketjuineen.
Das Romu