Onko Islanti taas kallis?

JoonasPoonas2

Mitä katsoin hamaan tulevaisuuteen ensikeväälle viikon matkaa jos kolmisen vuotta sitten sain tonnilla suorat lennot ja edullisenhotellihuoneen kahdelle niin nyt tarjon?ta alkoi 1600€! Vai olenko liian ajoissa? Tuolloin kolmisen vuotta sitten Islanti ei ollut mielestäni maineensa veroinen eli kallis vaan mm. autonvuokraus oli todella edullista alle 30€/vrk.

6

619

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfwerfw

      Islanti on taas ihan järjettömän kallis. Olin kans kolmisen vuotta sitten siellä ja ihan kohtuuhinnalla vietti 2 viikkoa kierrellen.
      Nyt ei viitsi maksaa maltaita edes pitkästä viikonlopusta.

    • tasokas1

      Islannin 10 päivän road trip lentoineen, auton vuokrineen, majoituksineen, ruokineen kaikkineen maksoi hyvinkin 2000-3000 e viime toukokuussa. Kallein hotelli maksoi melkein 300 e/yö mutta muuten n. 100 e. En laskenut euron päälle sillä kun on Islannin kaltaisessa paikassa ei pihistely saa olla lähtökohta. Hyvän pitääkin maksaa. Piristävää Islannissa olikin reppumatkaajaryysyläisten puute.

    • eiolekallista

      Ei lainkaan kallista matkailu Islantiin, lennot suhteellisen halpoja ja majoitustakin löytyy kohtuudella entisessä jenkkien tukikohdassa. Kahden hengen reissu maksaa n. 1300€ ja sillä saa aika ylellisen matkan.
      Autoakaan ei välttämättä tarvitse edes vuokrata, ellei lähde oikein suuremmin kiertelemään. Ilmaiset bussit ajaa, jos vaan kulkee niillä. Hinnat kaupoissa suurin piirtein meikäläistä tasoa.
      Reppureissaajia on, mutta ei ehkä niitä ihan perinteisiä, siksi niitä ei moni eroita. Sopii reppureissaajalle tosi hyvin kohteeksi.
      Valasretkiä järjestävät monet yrittäjät.
      http://aijaa.com/08mAAJ

      • eiolekallista

        ...jatkoa vielä. Varmaan olet liian aikaisessa ensi kevään matkan suhteen. Me on hankittu aina näitä lentolippuja ym. matkaan liittyviä asioita 2-3kk ennen matkaa ja aina on löytynyt edulliset lennot ja majoitukset.

        http://aijaa.com/fJlg3v


    • Tapiri

      Kyllä Islanti on nyt kallis maa. Pienellä budjetilla ravintolassa ei syödä eikä kahvia juoda. Alkoholikin reilusti kalliimpaa kuin Suomessa.
      Mutta kaunis on maa.

    • Islannissapoikkeava

      Ostin Icelandairin menopaluuliput New Yorkiin. Menomatkalla 2 yötä Reykjavikissä. Lentojen hinta vain 410 euroa.
      Hotelli Reykjavikin keskustassa City Center 210 e/2 yötä.
      Ei paha. Lennot siis huhtikuussa 2019.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      856
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      149
      591
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      57
      556
    Aihe