Mitä katsoin hamaan tulevaisuuteen ensikeväälle viikon matkaa jos kolmisen vuotta sitten sain tonnilla suorat lennot ja edullisenhotellihuoneen kahdelle niin nyt tarjon?ta alkoi 1600€! Vai olenko liian ajoissa? Tuolloin kolmisen vuotta sitten Islanti ei ollut mielestäni maineensa veroinen eli kallis vaan mm. autonvuokraus oli todella edullista alle 30€/vrk.
Onko Islanti taas kallis?
6
538
Vastaukset
- sdfwerfw
Islanti on taas ihan järjettömän kallis. Olin kans kolmisen vuotta sitten siellä ja ihan kohtuuhinnalla vietti 2 viikkoa kierrellen.
Nyt ei viitsi maksaa maltaita edes pitkästä viikonlopusta. - tasokas1
Islannin 10 päivän road trip lentoineen, auton vuokrineen, majoituksineen, ruokineen kaikkineen maksoi hyvinkin 2000-3000 e viime toukokuussa. Kallein hotelli maksoi melkein 300 e/yö mutta muuten n. 100 e. En laskenut euron päälle sillä kun on Islannin kaltaisessa paikassa ei pihistely saa olla lähtökohta. Hyvän pitääkin maksaa. Piristävää Islannissa olikin reppumatkaajaryysyläisten puute.
- eiolekallista
Ei lainkaan kallista matkailu Islantiin, lennot suhteellisen halpoja ja majoitustakin löytyy kohtuudella entisessä jenkkien tukikohdassa. Kahden hengen reissu maksaa n. 1300€ ja sillä saa aika ylellisen matkan.
Autoakaan ei välttämättä tarvitse edes vuokrata, ellei lähde oikein suuremmin kiertelemään. Ilmaiset bussit ajaa, jos vaan kulkee niillä. Hinnat kaupoissa suurin piirtein meikäläistä tasoa.
Reppureissaajia on, mutta ei ehkä niitä ihan perinteisiä, siksi niitä ei moni eroita. Sopii reppureissaajalle tosi hyvin kohteeksi.
Valasretkiä järjestävät monet yrittäjät.
http://aijaa.com/08mAAJ- eiolekallista
...jatkoa vielä. Varmaan olet liian aikaisessa ensi kevään matkan suhteen. Me on hankittu aina näitä lentolippuja ym. matkaan liittyviä asioita 2-3kk ennen matkaa ja aina on löytynyt edulliset lennot ja majoitukset.
http://aijaa.com/fJlg3v
- Tapiri
Kyllä Islanti on nyt kallis maa. Pienellä budjetilla ravintolassa ei syödä eikä kahvia juoda. Alkoholikin reilusti kalliimpaa kuin Suomessa.
Mutta kaunis on maa. - Islannissapoikkeava
Ostin Icelandairin menopaluuliput New Yorkiin. Menomatkalla 2 yötä Reykjavikissä. Lentojen hinta vain 410 euroa.
Hotelli Reykjavikin keskustassa City Center 210 e/2 yötä.
Ei paha. Lennot siis huhtikuussa 2019.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725370- 684757
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234345Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest473871- 513780
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363687- 403227
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo793063Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv552906Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu222656