MÖRKÖMAAKO

Kenen... idea? Mörkömaa..kävimme siellä...ei siis yhtään mitään..minne menivät suunnittelurahat?. Kuka soi eväät?
1396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Somalimaa olisi parempi vaihtoehto jännitykselle ja seikkailuille.

Äänestä

Kattokaa ny saatana miten toi hallitus kusettaa teiltä kaikki etunne, ja te ette puhu kuin maahanmuutosta.

Äänestä

On järkyttävää, että yhteiskunnallamme on varaa 'syytää' vuodesta toiseen rahaa pohjoiseen Keski-Suomeenkin täysin turhiin projekteihin. Lahtivajat, innovaatiohuuhaat, pulmahankkeet, Saarensalmen ja Piispalan loma-asumisen infrat, puualan verkostoitumiset, alueen tapahtumien koordinointi (hahhah!), kauppakeskusten yhteistoiminta, mukakasvuyritysten tekohengitys... näitä turhuuksia riittää. Samat leipääntyneet vetäjät roikkuvat monessa hankkeessa vuosikausia saamatta mitään tuloksia, paitsi julkisuudessa.
Nämä rahat olisi syytä kanavoida suoraan sellaisille yrityksille, missä on potkua ja edellytyksiä menestymiseen ja paremmin mietittyjä hankkeita.

Äänestä
  • Olen kanssasi samaa mieltä,asiat on juuri näin.
    Järkeä vihdoinkin päätöksiin ja rahat oikeisiin kohteisiin.

    Äänestä

  • Niitä mörköjä on jo siellä päättäjissä. Ei tarvita mörkömaata, ja eihän siitä mitään tullutkaan. Rantakalliollakin on parempi mörkömaa.

    Äänestä

  • Karstula on hyvä paikka mörkömaalle, Karstulassa nähdään mörköjä joka paikassa.

    PÖÖÖ!

    Äänestä

  • Kyllä aina kun näkee noita karstulan ja lievestuoreen junttimörköjä täällä kaupungissa tekee mieli peittää silmät ja juosta karkuun!

    Äänestä

Käykääpä tutustumassa mörkömaan kotisivuille (mörkömaa.com)ja syventykää oikein ajatuksella asiaan ja siihen idearikkauteen ja mielikuvitukseen ,millä noita ajatuksia on kehitelty ja millaisia mahdollisuuksia se antaisi paikallisille yrityksille tuotteistamisen kautta, kunhan ymmärtäisivät tarttua asiaan. lukekaa myös n. 40 sivuinen hankkeen loppuraportti, joka löytyy sielta. mörkömaa ei ole imenyt karstusten rahoja vielä yhtään, kaikki tulleet ymmärtääkseni pitäjän ulkopuolelta - eu rahoja. Jo nyt käynyt siellä satoja lapsia ympäri suomea sekä tutustuneet netissä oleviin peleihin ja askartelukirjoihin - homma vasta alussa, mut varmaan hyvää tulee vielä - onnea vain pojille kehittämiseen.

Äänestä
  • Niin vaarallisia liukkaita kallioita että ei ihan pienimmät eikä myöskään mummo ja pappaikäiset pääse niitä vaarallsia kallioita myöten turvallisesti perille. Pitääkö sattua jotakin että olisi varoitustaulut liukkaudesta!! Kenelle se on tarkoitettu? Ei ainakaan pikkulapsille eläkeikäisten kanssa.

    Äänestä

Miksi tänne aina ilmestyy tuollaisia häiriköitä? Toivottavasti ei kenenkään kullanmuru.

Äänestä

käykääpä katsomassa viispiikkisen sivulta "päämörön" haastattelu, seppis kysyy miten tukirahoja on käytetty--> vastausta ei kuulu.Mökit joita näille olemattomille möröille oppilaat ym rakensi eivät maksaneet juuri mitään. Eihän siellä mörkämaassa ole kuin polku metsässä... ja nyt ne risumajat. Hurjaa.

Äänestä
  • Olisko tähän käytetty EU-Valtio-Kehitysyhtiö-Kunta-rahaa?

    Rahastuskuvio imetty kuiviin ja jäljelle jäi pari risumajaa...

    Äänestä

  • Joo ...majat kummalekkin linssiluteelle TN ja JL !!! heh heh

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sikasäkissä kirjoitti:

Kenen... idea? Mörkömaa..kävimme siellä...ei siis yhtään mitään..minne menivät suunnittelurahat?. Kuka soi eväät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu