WHO:n uusi suositus

Kävin viime viikolla lapseni kanssa keskussairaalassa ja kysyin niistä uusista WHO:n suosituksista.
Keskussairaalan lastenlääkäri ei suositellut pelkkää imetystä 6kk ikään asti. Lapsi voi ruveta vierastamaan kinnteitä ruokia eikä enää kovin helpolla opi syömään kinnteitä (ns. sihtikurkku).
Käski aloittamaan kiinteiden ruokien maistelun 4kk iässä.

Maailmanlaajuista suositusta ei pitäisi tehdä, koska joka maassa on asiat eri tavalla. Esim. Afrikassa lapsia kuolee nälkään, kun imetys lopetetaan. Täällä ei lapset kuole nälkään imetyksen lopettamiseen.

Osittaisimetystä sen sijaan kannattaa jatkaa niin pitkään kuin itse haluaa.

=)
81012
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

juu mieki alotin 4kk kiinteitten maistelu,ja maistellaa viäläki. eli rintamaidolla eletään...
mua vaan harmittaa kun olin niin tyhmä että totutin eka kaikkiin ihaniin hedlmä ja marja soseisiin(siis näitä ollaan maisteltu jo parikk) ja nyt yritin kasviksia ja ei menny alas...
kyöläs vaan kun oli niiiiiiiiiin pahaa..

TYHMÄ,TYHMÄ,TYHMÄ,TYHMÄ...jos joku olisi sanonut että näin voi tapahtua olisin aloittanut kasvissoseilla...

noh kaippa se tottuu kun oikein itsepäisesti yritän...

Äänestä

Minun kokemukseni mukaan juuri lääkärit eivät ole parhaita imetyksen asiantuntijoita. Ainahan on mahdollista, ettei lapsi puolivuotiaana helposti opi kiinteille, mutta näin voi käydä lapsen ollessa nelikuinenkin. Olen aloittanut kiinteät vain esikoiselle nelikuisena ja hän oli meillä ainut sihtikurkku. Muita lapsia täysimetin puolivuotiaiksi ja he oppivat mainiosti kiinteille ilman mitään ongelmia.

Äänestä
  • Kyllä jo nelikuukautiselle kannattaa antaa kiinteitä maistelumielessä, tosin äidinmaito vielä pääasiallinen ravinto. Tuon ikäisellä meneillään herkkyyskausi, jolloin kannattaa alkaa suuhun työntelemään muutakin kuin tissiä ;).

    Äänestä

  • hanna kirjoitti:

    Kyllä jo nelikuukautiselle kannattaa antaa kiinteitä maistelumielessä, tosin äidinmaito vielä pääasiallinen ravinto. Tuon ikäisellä meneillään herkkyyskausi, jolloin kannattaa alkaa suuhun työntelemään muutakin kuin tissiä ;).

    Vaan jos lapsi kasvaa hyvin rintamaidolla, niin ei ole kiinteitten maistelu tarpeen ennen puolen vuoden ikää. Meillä on neljä lasta ruokittu pelkällä rintamaidolla puolivuotiaiksi, ja aivan hyvin oppivat senkin jälkeen kiinteille.

    Äänestä

aloitin kiinteiden aloittamisen vasta 6kk iässä eikä lapsemme ole ikinä nirsoillut ruokien kanssa. lääkärit eivät taida yleisesti olla kovin imetys myönteisiä.

Äänestä
  • Mainitsin jo aikaisemmin, etteivät lääkärit ole parhaita imetyksen asiantuntijoita, mutta eivät he todellakaan ole edes erityisen imetysmyönteisiä. Ihmetytttää suorastaan heidän nuiva suhtautumisensa pitkään imetykseen, kun siitä ei kuitenkaan mitään haittaa lapselle ole. Parhaan tuen saa joiltakin terveydenhoitajilta (ei kaikilta) ja pitkään imettäneiltä äideiltä.

    Äänestä

  • anya kirjoitti:

    Mainitsin jo aikaisemmin, etteivät lääkärit ole parhaita imetyksen asiantuntijoita, mutta eivät he todellakaan ole edes erityisen imetysmyönteisiä. Ihmetytttää suorastaan heidän nuiva suhtautumisensa pitkään imetykseen, kun siitä ei kuitenkaan mitään haittaa lapselle ole. Parhaan tuen saa joiltakin terveydenhoitajilta (ei kaikilta) ja pitkään imettäneiltä äideiltä.

    Minulle sanoi keskussairaalan ja neuvolan terveydenhoitaja ihan saman asian (eli kiinteiden maistelu 4kk iässä). Kummaa. Minulle on tainnut sattua imetysvastaisia ihmisiä.

    Kiinteiden maistelu on nyt aloitettu ja sitä on jatkunut jo 2 viikon ajan. Alunperin minulla oli kyllä tarkoitus täysimettää 6kk ikään asti. Höh!

    Äänestä

aloitin kiinteät vauvalle 6kk ikäisenä. ikinä ei ole nirsoillut ruuan kanssa ja on aina syönyt hyvin. hän on nyt 1.5-vuotta. 6kk suositus koskee myös länsimaalaisia. on tehty tutkimuksia, joiden mukaan kiinteiden aikaisella aloittamisella on myös huonoja vaikutuksia. äidinmaito on erittäin energia pitoista ja siinä on kaikki yli 4kk tarvitsemat ravintoaineet. kiinteät eivät sula niin hyvin vatsassa eikä vauvan suolisto pysty hyödyntämään kaikkia ravintoaineita. pelkkää äidinmaitoa saavalla vauvalla ei yleensä ole ummetusta. vauvalla ei ole kiirettä syömään kiinteitä. äidinmaidolla pärjää todella pitkälle. suomen lääkärit eivät ole aina perehtyneet kovin hyvin imetykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rosmari kirjoitti:

Kävin viime viikolla lapseni kanssa keskussairaalassa ja kysyin niistä uusista WHO:n suosituksista.
Keskussairaalan lastenlääkäri ei suositellut pelkkää imetystä 6kk ikään asti. Lapsi voi ruveta vierastamaan kinnteitä ruokia eikä enää kovin helpolla opi syömään kinnteitä (ns. sihtikurkku).
Käski aloittamaan kiinteiden ruokien maistelun 4kk iässä.

Maailmanlaajuista suositusta ei pitäisi tehdä, koska joka maassa on asiat eri tavalla. Esim. Afrikassa lapsia kuolee nälkään, kun imetys lopetetaan. Täällä ei lapset kuole nälkään imetyksen lopettamiseen.

Osittaisimetystä sen sijaan kannattaa jatkaa niin pitkään kuin itse haluaa.

=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu