Oppisopimuksen päättäminen ja työttömyyspäiväraha

princess84

Ehdin valmistumaan ennen oppisopimusajan sovittua päättymistä. Voinko päättää oppisopimuksen jo nyt, koska valmistuin (Jäljellä olisi vielä vajaa 2 kk määräaikaista sopimusta) ja ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi vai katsotaanko se niin, että olen itse irtisanoutunut ja joudun 3 kk:n karenssille?

Minulla on tiedossa opiskelua sekä osa-aika työtä muualla, joten työttömäksi en aio jättäytyä, tällä hetkellä työnkuva ei vain ole sitä mitä haluaisin tehdä.

Kiitos jo etukäteen, jos osaatte auttaa tai neuvoa minua eteenpäin asiassa!

2

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maltitolisiirappi

      Jos irtisanoutuu työsuhteesta, niin karenssihan siitä tulee. Olishan se hirveän kiva, jos voisi irtisanoutua aina ilman karenssia kun "työnkuva ei ole sitä mitä haluan tehdä", mutta kun ei voi. Tuommoisen vajaan 2 kk luulisi kestävän vaikka aidan seipäänä, kun palkka kerran juoksee.

    • princess84

      Kiva kun täällä saa aina niin positiivisia vastauksia. Tiedän kyllä mikä on normaalikäytäntö. Mietin, kumoaako valmistuminen tässä tapauksessa työsopimuksen päättymispäivän, koska valmistumispäivä oli jo. Oppisopimuksessahan suoritetaan tutkintoa työpaikalla eli valmistumisen jälkeen katkeavat myös työnantajan tuet jne. Eikä minua lasketa ns. normi työntekijäksi vaan harjoittelijaksi. Kiitos kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5117
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      65
      2894
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      271
      1353
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1123
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1044
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      152
      985
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe