Miksi koulutetaan jatkuvasti uusia lähihoitaja kun ei kaikille töitä riitä? Pärstä kertoimen mukaan töihin pääsee, kokemus ja muu ei ratkaise. Hyvä sisko verkosto toimii. Ja uusi kurssi alkaa tammikuussa!
Lähihoitaja.joutilas
Oliojvftyihf
3132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lumekoulutus turvaa sopivan puoluetaustan omaaville hyväpalkkaisia opehommia ja kunta saa vero- ja vuokratuloja.
"Joutilaat" elokuva käsitteli aikoinaan aihetta aika realistisesti.
Hahhah. Ei pidä paikkaansa. Mille faktapohjalle perustat väitteesi?
Luulisin että oppisopimuskoulutuksen kautta tulee jatkuvasti edullista työvoimaa kentällä kun ei tarvitse maksaa samaa palkka kuin valmistuneille ja oppisopimusopiskelijat tekevät parastaan ja raatavat pelokkaina huonoissa olosuhteissa ,ettei tule huonoja arvosanoja.
Jatkuvalla koulutuksella saadaan myös edullista työvoimaa kun ei tarvitse maksaa kokemuslisiä vastavalmistuneille vuosiin.