Liian kylmä asunto. Mitä tehtävissä?

palelevaopiskelija

Hei olen opiskelija ja asun opiskelijasunnossa. Ongelmaksi on muodostunut asunnon kylmyys. Päivisin asunnossa vielä tarkenee, mutta kun yö tulee asunnossa tulee hirveän kylmä. Saa nukkua monen peiton alla villasukat jalassa. Asuntoyhtiön lämmitys raja on 20. eli jos lämpöä on esim 19 astetta patterit alkavat lämmittää ja yli 23 astetta ei saisi lämpöä olla. Asunnossa päivisin on noin 21 astetta ja öisin suunnilleen samaa luokkaa, mutta seinät hohtavat kylmää ja tuntuu että jäätyy siihen paikkaan. Ylimääräiset lämityslaitteet eivät ole sallittuja ja yhtiöstä sanotaan vaan että voi voi. Olen itse hyvin palelevaa sorttia ja huonon verenkierron omavaa henkilö. Onko vain kärvisteltävä vai voiko jotain tehdä? Onko muilla samankaltaisia kokemuksia? Odotan vain innolla paukkupakkasia. Siinä vaiheessa täytyy varmaan ostaa lisää peittoja.

16

3650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normalna

      21 astetta on normaali lämpötila. Yölämpötilaksi suositellaan n. 18 astetta. Pukeudu lämpimästi, muuta en keksi neuvoa.

      • Anonyymi

        Normaali lämpötila on 25 astetta vähintään, ilmeisesti huijataan lämmityskuluilta, onhan surkeaa jos maksaa korkeaa vuokraa ja ei saa vastineeksi edes huonelämpöä.


    • villasukatkin

      Mene Englantiin vaihto-opiskelijaksi. Näet, mitä on viileä asunto! Laita villasukat jalkaan. Suomi on köyhä maa. Ei voi haaskata lämmitykseen.

    • 1-1-

      Lämmitä sähköhellalla, uuni auki ja sopivasti 100 astetta. Kukaan ei voi kieltää, kun olet niin himo ruuanlaittaja, että uuni aina varalla lämpimänä.

    • drfger34433443

      Lämmin suihku ennen nukkumaan menoa, oikeasti lämmin peitto korvaa 3 huonoa peittoa. Äärimmäisyyksiin jos mennään niin makuupussi on 100% varma keino, ei kai se niin huonokaan idea ole, ei tarvii yhtään peittoa sitten enää. :)

    • norjalainentaskuvalas

      Otat pari sisäkissaa, ja nukkumaan sänkyyn.

      Huvittavia noi normit, että just tietty lämpötila on se mikä riittää ihmisille, ja tietenkään itse asukas ei saa määrittää riittävää lämpötilaa.

      Juo myös ennen sänkyynmenoa kuumat lökit tai kaneli-kardemumma vedet.

      Toki sellanen lämpövesipullo patjan alle voi olla ok, ainakin hetken.

      Hanki myös isohko trooppinen akvaario ( 200L), eli sen lämpötila pitää olla siellä 25 C hujakoilla, niin eiköhän sekin hieman loista lämpöä ympäristöön.

    • vetoviilentää

      Jos asunnossa on seinässä tai ikkunassa korvausilmaventtiilit.
      Asunnon lämpötilan pitää olla viihtyvyysrajojen mukaisesti 23-25 astetta.
      Ilmanliike viilentää asuntoa aivan samalla tavalla kuin tuuli viilentää ulkoilman tuntemusta.

      • Anonyymi

        Virallinen hyväksytty huonelämpötila on vähintään 18 astetta. Jos se on vähemmän, määrää terveystarkastaja asian korjattavaksi.


    • termostaattiirti

      Katso minkä merkkinen on patteri ermostaatti, etsi netistä termostaatin ohjeet, ota termostaatista rajoitin pois, jolloin saat kierrettyä sen enemmän auki. Jos tämä ei riitä, niin irrota termostaatti venttiilistä kokonaan. Laita sitten takaisin jossain vaiheessa.

    • Anonyymi

      Asuntojen normaali lämpötila on 18-23
      Jos se lämpötila on metrin päässä ikkunasta metrin korkeudella tuon asteikon sisällä, niin turha valittaa.
      Pyydät huollon mittaamaan sisälämmön ja lopetat kitinän.
      Ihme vilukissat muuttaa kotoaan ja alkaa kamala valittaminen ihan kaikesta.

    • Anonyymi

      Nälkäisenä ei kannata mennä nukkumaan jos on palelevaa sorttia. Siinä ei auta mitkään makuupussit eikä painopeitot, jos kalorivaje päällä.
      19 astettakin täyttää vielä rakennusmääräykset, joten talossa ei niiltä osin mitään vikaa. Minusta 23 astetta tuntuu talvellakin helvetin tukalalta.

    • Anonyymi

      Onko kojamon talo? niissä säästetään kaikessa ilmanvaihto suljettu on kesällä kuuma talvella ei anetta lämpöä.

    • Anonyymi

      Osta sähköhuopa, siitä saa lähilämpöä.

    • Anonyymi

      Hyvin ajankohtainen aktivointi !

    • Anonyymi

      Sama ongelmat kaikkialla nykyaikana ainakin uusissa kerrostaloissa. Nyt 2016 rakennettu talo, ylin kerros, ei seinänaapureita eli sinänsä mahtava sijainti (siipiosa talossa) mutta auta armias se kylmyyden tuntu! Sisälämpö alennettu syksyllä ja on 21,5-21,9 ja makuuhuoneissa 21 ja jopa alle yöllä. Isännöitsijä pitää normaalina eikä nosteta, vetoaa vaan vastikkeisiin. Teen etätyötä, pidän taukoa ja hyppelen/nostelen käsipainoja jne mutta ei se kauas kanna vaan vilu tulee. Lämpösukat oltava jaloissa ja muutkin paksut vaatteet. Seksihommia ei huvita talviaikaan tehdä kun vaatteiden poisotto kangistaa ukon mutta ei sitä muuta ruumiinosaa. Kaikki seinät, lattiat, huonekalut, kaikki tuntuu kylmiltä. Pahinta päälle se että koneellinen ilmanvaihto jossa puhallusta ei voi säätää asuntokohtaisesti eli puhaltaa saakelin voimakkaasti kylmää ilmaa saaden vedon tunteen. Kuumaa mehua ja teetä juotava alkuillasta että tarkenee oleskella ja katsoa teeveetä.

      On törkeää vedota johonkin epämääräiseen asumisterveys- ja energiaohjeistuksiin joiden mukaan joku 21 on riittävä lämpö. Joku teksti kertoi että mukamas olohuoneeseen 19-21 ja makkariin vain 16-17! Huh. Ei se niin ole monillekaan! Entisessä asunnossa oli 23,5 astetta ja olipa mukava asustella. Ne joita lämpö haittaa, voivat laittaa patteritermostaatin jopa nollille niin eivät läkähdy. Kummallista että nämä normit määritetään kuumaverisimpien mukaan. Muut saa kärsiä. Ne säästöt saataisiin aikaan muualta. Lämpö on pohjolassa se tärkein elementti vedenpitävän katon lisäksi!

      • Anonyymi

        Meillä sama tilanne, 2 kk asuttu ja haaveillaan jo uudesta asunnosta kun pakollinen asumisaika tulee täyteen. Lumolla tuo lämpötila on nykyään 20, siihen päälle tuo viima tuntuu todella kylmältä. Wc lattia on jääkylmä siellä ei lämmitystä.
        Muutiteko asunnosta pois?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5277
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3508
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2864
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      26
      2073
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1840
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1626
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe