Pentu kysymyksiä!

hiemanjännittää

Eli minulla 3 koiraa ja eka pentu tulossa. 3 aiempaa tullut vanhempina kodinvaihtajina joten pennuista en tajua hölkäsenpöläystä.
Mitä pennuille tulee syöttää? Ajattelin hauhaun penturaksuja, tuleeko ne turvottaa veteen vai voiko antaa silleen? Lihaisia luita alan myös mahd nopeastti sille syöttään että tottuu..
Maratonejahan 8 viikkosen kanssa ei tehdä. Pieni pyörähdys talon ympäri ja omassa pihassa saa tehä tarpeet. Minkä ikäisenä koiran kanssa saa alkaa tehdä jo pidempiä lenkkejä?
Minulla on paljon johtoja lattioilla, täytyy ilmeisesti koteloida ja suojata niitä ettei pentu rouskuta niitä?! Kertokaa muutenkin mitä minun tulisi ottaa ensikertalaisena pennunomistajana huomioon? Ja anteeksi tyhmyyteni, ehkä tämän pennun jälkeen olen oppinut lisää :)

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pennunohjaus

      Kasvattaja vastaisi noihin ruokintakysymyksiin etc. Jos tämä ei ole provo siis? Toki ruuan voi vaihtaa,mutta kotiutumista helpottaa tuttu ruoka,hoito-ohjeet,emon ja sisarusten hajuinen nuttu. Hikilenkkejä suositellaan 1.5 vuotiaasta alkaen tai jäteillä 2-3 vuotiaana ell kanssa seurata kasvurajojen kehittymistä ja konsultoida jos vauhtilajeja haluaa alkaa harrastaa.
      Nyrkkisääntönä sanotaan nostaa matkaa iän mukaan esim. 10 vko kilometri,6kk iässä -> 6km etc. Vapaata liikkumista olisi suotavaa tarjota jotta lihakset kehittyy koiran mukaan ja vahvoiksi.

      Ulos 2h välein eli ruuan,leikin ja unien jälkeen. Paperit kannattaa sijoittaa lähelle ovea niin huomaat helpommin ja viet nopeasti ulos kun pentu alkaa etsiä asentoa. Vahinkoja voi tulla osalla vielä lähemmäs vuosikaana vaan tuo lähelle ovea sijoittaminen helpottaa opettamista. Leikitä ja heittele nameja tehden ulkoilusta mieluisaa pennuille sekä anna leikkiä tuttujen koirakamujen kanssa esim. pentutreffeillä mitä (osa) koirakoulut,klinikat ja eläintarvikeliikkeet järjestää.

      Yksinoloharjoitelussa kannattaa hyödyntää kasvukodin ja myös omalla hajulla varustettua nuttua sekä viikon kokeiluna ilmaista digital dogsitter:iä. Nauttikaa toki ensin toisistanne ei kaikkea kerralla ;)

      Palkitse ja kannusta hyvään käytökseen,älä huomioi huonoa.
      Pillille kannattaa ehdollistaa namien avulla helpottaa koiran huomion kiinnittämistä ja ohjaamista häiriötilanteissakin.
      Jos viljattomia ruokia ym. suositan katsomaan oman budjetin ja pennun mukaan esim. Zooplus tai Peten koiratarvikkeesta :)

      • kysyijaeksyi

        Hyvä tiivistys asiasta. Ainoastaan papereiden kanssa pelaamisesta osaan olla eri mieltä. Sain sen käsityksen avaajan viestistä, että hän asuu omakotitalossa. Niin minäkin ja itse olen kokenut hyväksi sen menettelyn, että ensimmäiset 2-3 viikkoa pentua pidetään käytännössä silmällä kellon ympäri ja koira kiikutetaan samalla sekunnilla pihalle kun se tosiaan herää, jne. Nämä eka viikot ovat tärkeitä, kun niihin panostaa ovat lähes kaikki koirat jotakuinkin sisäsiistejä jo 4 kuukauden iässä.

        Sen vielä lisäisin, että jos kyseessä on nk. huonolonkkainen rotu kannattaa panostaa myös siihen, että koira ei pääse liukastelemaan (esim. halpoja terassimattoja lattioille) ja että sen ei tarvitse kulkea portaita. Lonkat muotoutuvat 4-5 kuukauden ikään mennessä, joten siihen asti varomista.


    • Unohtuivielä

      Pentua on hyvä madottaa usein ja mahdollisesti jatkaa 3-4x päivässä ruokintaa vuosikaanakin samoin säännöllistä madotusta,sillä useilla nuorilla koirilla on ongelmana massan ylläpitäminen kunnes saavuttavat 2-4v. iän. Toki silmiänsä saa käyttää jos koira näyttää hyvältä 6kk iässä voi siirtyä 3x ja 12kk eteenpäin 2x ruokintakertaan päivässä. Lihoja kannattaa antaa monipuolisesti kuivamuonan ohella samoin laktoositonta rahkaa/viiliä sekä omega ja pellavasiemen öljyjä.
      Rustoja 3-4x viikossa jos jäisiä annat.
      Osa rajaa tilaa portilla ja jättää jäisen kongin sekä hajustetun nutun kanssa yksinään,vaan katso pennun/nykyisten koiriesi mukaan mitä vaatii jäädessään yksin. Omani tulee porukassa toimeen hyvin niin ovat jääneet ihmetelemään pyörivää superherkulla täytettyä kongia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe