Pistää potuttamaan kun 21v ei tee mitään ok no käy kyllä töissä mut sekin kohta loppuu niin käyttää meitä vaan hyväksi.Omia kuppejaan ei edes suostu pesemään kuin vain pakon edessä. Kerrankin sanoi että kai nää täytyy pestä kun kukaan muukaan ei pese.Omassa huoneessa vaatteet pitkin lattiaa ja matot kasassa.Ei tiedä mitä tulevaisuudelta haluaa on itse sanonut.Ei ole vielä valmis muuttamaan koska ei ole vakituista työtä.Hänellä on kyllä takuuvuokraan rahaa sen tiedämme.Ei tänä päivänä saa välttämättä vakituista työtä. Kertokaa nyt pitääkö meidän odottaa että jän täyttää 30v? ja itse on 60v.Kotiin maksa mitään.
Täysihoidossa
potutus
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Järkätkää sille asunto, eihän tommonen peli voi jatkua. Kyllähän se jatkaa vaikka hamaan tulevaisuuteen jos vain sallitte. Jos ei muu auta muuttakaa itse pienempään asuntoon vaikka väliaikaisesti. Ei se ilmeisesti enää tulisi teidän sängyn alle nukkumaan?
Vanhempiinsa tullut, vanhemmat opettaa lapsensa miten asioita tehdään. Älä lasta syytä syy on sun.
periaatteessa "niin makaa kuin petaa" eli kun sallitte tuollaisen menon jatkua niin aivan varmasti käyttää teitä hyväkseen niin kauan kuin mahdollista. Ottakaa asia reilusti puheeksi ja sanokaa että jos aikoo kotona asua ja olla niin pitää asuin- ja ruokakuluihin myös osallistua. Ja kodinhoidollisiin töihin myös. Laittakaa tiukat säännöt miten kotona ollaan ja laittakaa ehdoksi että jos niitä ei noudateta niin sitten täytyy muuttaa pois. Älkääkä antako periksi asiassa, koska muuten sama meno jatkuu ja jatkuu loputtomiin
Itse jouduin jo suht nuorena auttamaan kotona (maalaistalon töissä kaikenlaista piti tehdä laidasta laitaan). Ja rahaa ei saanut juuri koskaan koska se oli tiukalla. Vanhin veljeni "asuu" nyt kotona isäni kuoltua, vaikka hänellä on avopuoliso ja heillä oma asunto kaupungissa. Äitini tavallaan hyväksyy sen, koska korkea ikä ja sairaudet tuovat huolta ja pelkoa tulevaisuudesta. Henkisenä tukena ja turvana on veljeni nyt helppo olla kun äiti tavallaan maksaa kaiken ja yrittää itsenäisesti vielä jotenkin päivittäisistä toimistaan selvitä. Mutta joskus mumma väistyy siitä ja sitten veljelleni tulee se hätä käteen miten jatkossa aikoo asumisensa ratkaista.
Ennen vanhaan kun maalla oli ulkohuoneet eli käymälät pihan perällä, vanha emäntä neuvoi nuorta miniää: vie sialle mennessäs (siis ruuan tähteet ym sialle), k*se siellä ollessas (käy vessassa samalla) ja tuo puita tullessa (siis klapeja hellaa varten). Eli yhdellä reissulla voi tehdä monta asiaa.