Rantarosvo missä olet

Opasta minua, ole niin kiltti
Miten saan voin tarkista/määrittää mikä on Bios:in asetuksissa oleva käynnistysjärjestys. Miten se tapahtuu? Tämä liittyy tuttavan koneen mahdolliseen formatoitiin. Kysyin tätä asiaa jo tuossa alempaa nimimerkillä bcd. Olen lueskellut tätä palstaa jonkin aikaa ja huomannut, että täältä saa apua.
Sinulla on ollut hyviä nevoja. Kiitos niistä.
10930
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

se CPU soft menu valikon takana...

Äänestä
  • Mutta arvaa uudelleen.

    Äänestä

  • xyz kirjoitti:

    Mutta arvaa uudelleen.

    Advanced bios features -> First boot device

    Äänestä

  • xyz kirjoitti:

    Mutta arvaa uudelleen.

    Mitähän sulle pitäisi tehdä? Tollanen egovamma ei parane vissiin mitenkään.

    Äänestä

  • xyz kirjoitti:

    Mutta arvaa uudelleen.

    Täytyy myöntää, että (inhoan että sanaa) olet joskus aivan sietämätön mutta (inhoan myös mutta sanaa) joskus sinun kommenttisi jopa naurattaa.
    Asiaan. Olettaisin sinulla olevan tietämystä näistä meidän "pikkutietokoneista". Toivoisinkin sinun suhtauvan meidän maanmatosten kysymyksiin asiallisesti ihan vaan sen vuoksi, että me "tyhmät"
    kun emme aina osaa näitä käyttä. Hyvää ja rauhallista joulua sinulle.

    Äänestä

Vähän vaikea sanoa, kun ei tiedä mikä emolevy ja mikä BIOS-sinulla on, mutta yleensä BIOS:in asetuksiin pääsee nykykoneissa painamalla Deleteä, koneen käynnistyessä. Minun koneessani pitää valita nuolinäppäimillä (nuoli oikealle tai vasemmalle) välilehti BOOT. Siellä on käynnistysvaihtoehdot. Itselläni ne on:

1.IDE Hard Drive
2.Removable Device
3.ATAPI CD-ROM
4.Other Boot Device

Jos pitää vaikka saada ensimmäiseksi käynnistysvaihtoehdoksi romppuasema, sirrytään nuolinäppäismillä (alas- ja ylösnuolet) vaihtoehdon ATAPI CD-ROM kohdalle ja painetaan näppäintä, kunnes se on ylimmäisenä. Lopuksi siirrytään välilehdelle EXIT ja valitaan vaihtoehto "Exit and save changes" tai jotain sinne päin ja painetaan ENTERIÄ. Muistaakseni tulee vielä kysymys oletko varma, johon vastataan myöntävästi.

Näitä asioita on aika vaikea selittää ilman kuvia, googlella löytyy varmaan kuvallisia ohjeita, kun viitsii etsiä.

Äänestä

Voi hyvänen aika!
Rantarosvo on varmaan kylästynyt tähän aloittelijoiden waretus ja laajakaista palstaan tai sitten se on kuollut!

Äänestä
  • Voihan asian noinkin tulkita. Itse olen myöskin vastaillut joihinkin tällä palstalla oleviin kysymyksiin, joihin olen tiennyt vastauksen. Olen suorastaan tuntenut auttamisen iloa. Tuollaisia komentteja (Perseen nuolija) voi kuka tahansa kirjoittaa, minäkin, kuten tästä tekstistä huomataan. Mutta miten olisi jos voisit auttaa tiedoillasi, jos niitä on, meitä maanmatosia.
    Niin, että hyvää joulua vain sinullekkin.

    Äänestä

  • Rantarosvoa kaipaava kirjoitti:

    Voihan asian noinkin tulkita. Itse olen myöskin vastaillut joihinkin tällä palstalla oleviin kysymyksiin, joihin olen tiennyt vastauksen. Olen suorastaan tuntenut auttamisen iloa. Tuollaisia komentteja (Perseen nuolija) voi kuka tahansa kirjoittaa, minäkin, kuten tästä tekstistä huomataan. Mutta miten olisi jos voisit auttaa tiedoillasi, jos niitä on, meitä maanmatosia.
    Niin, että hyvää joulua vain sinullekkin.

    Kiitos saamistani ohjeista. Ainakin omalta koneeltani löysin saamieni vastausten avulla Bios.in käynnistysjärjestyksen.

    Äänestä

  • No ikäväksesi täydyn kertoa, jotta en oo kyllästynny tähän palstaan! Yksinkertasesti on ollu vähän kiireitä. Oisko lähestyvällä joululla osuutta asiaan, ehkäpä sitäkin. Oon tossa putsannu muutaman koneen örkeistä. Paras tai pahin oli reilu 300 spywarea 28 virusta ja 16 troijalaista samassa koneessa yhtäaikaa. Uskomatonta että kone kävi ja kukku melko normaalisti.

    Eli kiireestä on kyse ko ei miuta oo näkynny. Oon kyllä yrittänny lukea viestit täällä, mutten oo vastaillu. Näkyy noihin vastauksia kuitenkin tulleen. Kohan pyhät on ohi, niin site kerkee taas paremmin. Niin ja käytän myös muita niccejä jonkun verran. En tosin paljoa.

    En koe tämän viestiketjun alotusta perseen nuolemisena! ihan mukavaa palautetta kumminkin!!

    Hyvää Joulua ja onnellista uutta vuotta vaan kaikille!!

    Rosmo

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sinua kaivataan kirjoitti:

Opasta minua, ole niin kiltti
Miten saan voin tarkista/määrittää mikä on Bios:in asetuksissa oleva käynnistysjärjestys. Miten se tapahtuu? Tämä liittyy tuttavan koneen mahdolliseen formatoitiin. Kysyin tätä asiaa jo tuossa alempaa nimimerkillä bcd. Olen lueskellut tätä palstaa jonkin aikaa ja huomannut, että täältä saa apua.
Sinulla on ollut hyviä nevoja. Kiitos niistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu