Media on uutisoinut luteiden esiintymisen kasvusta. Kävi Viipurissa töissä muutaman kerran ja pelkäsin todella tuovani sieltä salamatkustajia.
Oli talvi aikaa joten rahtasin laukut purkamatta parvekkeelle, vein sinne myös päällysvaatteet ja kengät. Onnekseni ei niitä ilmaantunut.
Lopetin työkeikat koska niistä ei hyötynyt kukaan.
Toinen tappava vaihtoehto on kuumuus yli 55 astetta, jos on sauna niin sinne samoin kaikki tavarat.
Luteet ovat tulleen imuuneiksi myrkyille, joten ei kenekään hyöty käytää niitä.
Lutikka salamatkustajana
14
1366
Vastaukset
- Lutikkalinna
Ainaskin Joensuussa riittää lutikoita. Ongelmaa yritetään vähätellä. Asuntosijoittajat eivät ole moksiskaan; aina löytyy uusi asukas entisen opiskelijan tilalle kun edellinen lähtee lutukoita karkuun. Etenkin lähellä yliopistoa olevat kämpät ovat haluttuja. Taloyhtiö voi myrkyttää juuri sen ongelma-asunnon, mutta riesa asukkaalle on karmaiseva: tavarat pitää tarkastaa, ettei niissä näy jätöksiä, pakata jätesäkkeihin tai tiiviisiin muovilaatikoihin ja sulkea ne tiiviisti, pyykätä kaikki 60 asteen pesun kestävät tekstiilit, saunottaa (, jos on sauna käytössä) muut 4 tuntia 80 asteessa -nekin suljettuina jätesäkkeihin, ja sitten se myrkytysten väliajoilla eläminen asunnossa. Minunkin olisi tullut asua yksiössä suljettujen jätesäkkien keskellä ja myrkytyksen jälkeisissä huuruissa useita viikkoja. Myrkky jätti pinnat tahmeiksi ja valumia näkyi seinillä, huonekaluilla, tauluissa jne. Muutin ensin hotelliin ja sain onnekseni nopeasti uuden ja lutikkavapaan asunnon. Vanhasta juoksi tietenkin vuokra; riskihän on kuulemma vain vuokralaisen! Asunto oli kuulemma asumiskelpoinen ja haittaa ei vuokranantaja katsonut kohtuuttomaksi. Oli kuulemma olematon! Taloudellinen kirpaisu on tuntuva, eli päällekkäisiä asumiskustannuksia ja aineellisia menetyksiä. Hävitin myös kalusteet ja ostin taas kaikki uutena tilalle. Kaatikselle menevät sprayasin lutikkavaroituksella, ettei vaan kukaan sosialisoisi ongelmaa eteen päin. Arvata voitte, että uudelle asukkaalle ei hiiskutakaan lutikkamyrkytyksestä.
- Karmeatodellisuus
Onko monikaan tietoinen siitä, että niin paljon ihailtujen lepakoitten syöpäläisinä on lutikka!!! Joten jos kotinne tai kesämökin ullakolle ilmaan yhdyskunta yrittäkää päästä siitä pikaisesti eroon!!!
- oldvampire
Eräskin Huutokauppa-yritys vaihtaa vähän väliä uusiin tiloihin...Olisiko syynä ihmisten ahneus kun "antiikkiset" sängyt,liinavaate-kaapit ym. realisoidaan kertomatta lude-ongelmasta.
- antiikkimööbelit
mielenkiintoinen tieto - missäpäin Suomea tämä huutokauppa yritys vaikuttaa?
- ovampire
Virossa.
- muuttaja34
Lutikoiden yleisyys johtuu varmaan siitä kun opiskelijat ja muutkin hakee kalusteet kierrätyskeskuksista ja kirpputoreilta ym. käytettyjen liikkeistä. Näissä liikkeissä ne leviää muutamassa päivässä kelusteesta toiseen. Itse en osta käytettynä, kuin lasi, muovi ja metallikalusteita, jotka voi pyyhkiä puhtaaksi joka paikasta luteista.
- kirputtorakat
Juu, ja matkustelijat tuovat tullessaan ulkomailta matkalaukuissaan lisää.Jotkut jopa ihan huvinvuoksikin vain.
Vakuutusyhtiöiden kanta on: Tuholaiseläin vakuutusta ei ole.
- EroonLuteista
Jos luteita esiintyy niin tässä vinkki.
Lainaa allergialiitolta tai jostain otsonaattori. Se tappaa kaikki eliöt ja niiden munat. Täysin vaaraton laite oikein käytettynä. Sitä ei mainosteta ötöjen hävitykseen vaan hajujen poistoon, mutta tekee samalla molemmat. Alle satasella selviät koko ongelmasta. Huone kerrallaan tai pikku asunto kerralla. Toimii torakoihin, luteisiin bagteereihin ihan kaikkeen.
Esim: http://www.hajutpois.fi/uusimaa.html
Jos kokeilet niin kerroppa kokemuksesi täällä :) itse häviyin turkiskuoriaiset ja sokeritoukat tuolla. - kirpu
Eiköhän kaikenmaailman Lutikat kuole, kun tulee kunnon 30-40'c PAukkupakkaset : ) Ja kirputkin: )
- gdgsdölv
Eiköhän kaikenmaailman mamulutikat ja elintasosurffarit kuole, kun tulee kunnon miinus 30-40'c !Paukkuraudallakin niistä elukoista pääsisi eroon kätevästi!
- mmmmmu
Loiseläjiä tarkoitat : ) Venäjälle, Siperiaan.
- Luteetkuriin
Lutikan tulee ulkomaalaisen työvoiman ja maahantulijoiden mukana. Lutikoille pitäisi laittaa rajat kiinni.
- thhhgh
Täystuho ja ddt poisti ennen ongelmat vaikka riesa entisaikaan ja mitään haittaa ollut jos nyt isolla kädellä luontoon pistänyt suoraan.
Venäjällä syöpäläisetkin niin arkipäivää ettei hetkauta monia. - tummeliimi
No mie sain satiaiset Viipurista. Ihanaa oli!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3471269- 661192
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten290936Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀41913Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆222796Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40785Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht30782Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20757Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42744vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli125736