Hei kertokaa tyhmälle miten saan digiboksin yhdistettyä tietokoneelle, että pääsisin näkemään ovatko tiedostot vielä boxissa....? Eli, yhtäkkiä nauhoitukset katosivat Topfieldistä, vaikkakin levy näyttää ohjelmien vielä olevan siellä koon perusteella. Lista on kylläkin tyhjä. Latasin Antareksen, että näkisin mitä topparilla on, mutta nyt tuli tenkapoo, et mihin laitan usb 2.0?.... Läppärissä ei ole ko. kohtaa?
Topfield TRC-2400 usbilla kiinni läppäriin
Päivi25
7234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ensimmäiseksi tulee mieleen se, että pitäisikö niitä edes voida katsoa läppäriltä USB johdolla? En nähnyt ohjekirjassa tuollaista mainintaa, vaan maininta oli siitä että USB-porttia käytettäisiin laitteen päivittämiseksi tikulta.
Juu siis en ole perillä näistä asioista, kuten ehkä huomasittekin... Yritin siis nähdä läppärin kautta onko mitään tiedostoja enää oikeasti tallella tai onko ne korruptuneita tms. Tikulta on kyllä tehty päivitykset onnistuneesti.
Ei ole mahdollista tuossa mallissa!
Selvä, kiitos tiedosta!
"et mihin laitan usb 2.0?.... Läppärissä ei ole ko. kohtaa?"
Appleenkin saa sovittimen, muissa taitaa nykyään olla kaikissa.
http://www.topfield.fi/Topfield-TRC-2400-HD-PVR
Ainakin tuon mukaan on ja vanhemmissa malleissa toimii Antares tai muut ohjelmat sen kautta. Sillä näkee levyn sisällön, voi siirtää koneelle ja katsoa siellä vaikka VLC-playerillä.
http://neko.kapsi.fi/ohje/topfieldtools.html
Seiskassa ja uudemmissa taitaa olla hankalampaa, itse käyttänyt XP:llä ja siitäkin aikaa. Voi myös irroittaa kovalevyn ja laittaa jonkun ulkoisen kovalevyn paikalle, telakkaan tai vaikka sisälle koneeseen.
Et kai vaan ole vahingossa mennyt johonkin muuhun hakemistoon, musiikki, kuvat tms. Tapitkin voi sekoittaa, mutta tuohon ei taida saadakaan. Joskus voi auttaa kun sammuttaa ja ottaa virtajohdon pois muutamaksi minuutiksi.
Ei tue tuota mallia..