Veneenrakentajan tyyliin

Rannatrauhaan

Mikähän isäntä tuohon Halkokarin rantaan on tullut häsläämään. Vähän sama tyyli kuin tuolla Morsiussaaren luvattomalla "rakentajalla", tämä vaan raivaa luvatta. Meinaa vielä muka saada uusia naapureita tonttiaan myymällä. Ei muuta kun ostamaan siitä saa hyvän naapurin.

17

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • papupoika

      Mies joka luulee että saa tehdä mitä haluaa. Joku pamppu.

    • oikeus-ja-kohtuus

      Mistä on kysymys?

      "Kokkolan kaupunki tekee rikosilmoituksen luvattomasta puiden kaadosta Halkokarilla. Yksityinen tontinomistaja kaatoi luvatta 13 koivunrunkoa matalaksi kaupungin omistamalla maalla, joka sijaitsee Vanhan Veistämöntien ja meren välisellä alueella. Puut olivat kaupungin ylläpitämän puistokäytävän varrella."

      Ylläolevasta on juttua keskipohjanmaa lehdessä ja ainakin kuvasta päätellen koivut ovat varjostanee yksityistä tonttia, veronmaksajana sanoisin, että kaupunki on säästänyt rahaa.
      Asuintontin viihtyvyyteen kuuluu auringonpaiste jota näin pohjoisessa ei koskaan ole liikaa.

      "Alue on suosittu lähivirkistyskohde. Sillä arvioidaan olevan sekä kaupunkikuvallista merkitystä että maisema-, virkistys- ja suojamerkitystä."
      "Alueen puustoa on säilytetty tietoisesti. Sitä on hoidettu harvennuksilla, poimintahakkuilla ja raivauksilla normaalia tiheämmin, jotta puusto säilyisi hyvänä, Ahti Räinä kertoo harmistuneena."

      13 isoa koivua tuolla alueella on liikaa senhän näkee jo kuvastakin, ne varjostavat yksityistä tonttia, pilaavat maisemaa, koivumetsikkö ei ole mikään virkistysalue, mitä varten joku tarvitsee tuolla alueella koivuista suojaa?
      Liian tiheä metsikkö talon ympärillä pilaa rakenteita, koska ympäristö ei "hengitä" tarpeeksi.

      Miksi puolustan puun kaatoa, itselläni on kokemusta miten puut varjostivat tonttia ja tontin rakennuksia, vuosien varella puita on kaadettu ja nykyään pihalla voi pitää pientä puutarhaa ja talotkin hengittävät ja sen huomaa sisäilman raikkaudesta, kun metsän "lemuava" kosteus ei virtaa sisälle

      • puunhalaajat

        Puukammoiset ostakoot tonttinsa puuttomilta pelloilta, mielellään laajan kuntamme äärirajoilta.


      • Rannatrauhaan

        Puut oli kuule 50 m talosta eikä edes omalla tontilla.


      • oma_ranta_ois_oma

        Oletko paljonkin kaatanut puita luvatta naapurinpuolelta että"talot pääsee hengittämään"? Vai oletko peräti tämä joka nyt on tapetilla? Vai oikein oikeus ja kohtuus?! Kiesus mikä spede! Se on kuule niin että jos ei yllä omaan rantatonttiin niin se on vaan oltava ilman. Kohta se varmaan katsoo oikeudekseen rakentaa saunan ja laiturin sinne polun ja rannan väliin ja vaatii ettei siinä enää saa kulkea kun se häiritsee rouvan auringon ottoa.


    • oikeus-ja-kohtuus

      "Metsätalousinsinööri Ahti Räinä kertoo, että tieto puiden kaatamisesta tuli kaupungille pyörätien käyttäjiltä, jotka huomasivat kaadetut koivunrungot noin viikko sitten. "

      Pyörätien käyttäjät aiheutatte veronmaksajille kustannuksia kun tuota kaatoa asiaa aletaan pyrittämään verorahoilla oikeudessa, jos jotkut kokevat koivujen kaadot itselleen haitalliseksi ja tontin omista taas koivuja haitallisiksi, niin mielestäni tontinomistajalla niistä on jatkuvaa haittaa ja pyöräilijöille satunnaista haittaa.

      • toisenomaa

        No ehkä sun mielestä. Äijä osti tontin niin että puut oli naapurin mailla olleet jo 60 vuotta aiemmin, ei tulleet yllätyksenä! Grynderi yritti nostaa tonttinsa arvoa tekemällä merinäköalaa kaupungin kustannuksella. Muutenkin tehnyt alueella tuhojaan. Toivottavasti Ahti istuttaa jotain nopeasti kasvavaa lajia vaikka pihlajaa ja tiheästi!


    • Ahti-anna-valoa

      Levittämällä asiaa muihin asioihin on huuhaa mutu tuntumaa.
      Oikeus meri näköalaan.
      Siellä missä on mahdollista nähdä meri kaatamalla puita on oikeaa luonnonmukaista terapiaa, metsän keskellä voi viihtyä vain peikot ja noita-akat.

      Kateelliset puolustavat puita ja ihmisen yksityisiä arvoja puolustavat ne jotka antavat arvoa omatoisuuudelle jolla säästetään veronmaksajien rahoja.

    • Syntynyt-kokkolassa

      Jäihän tuohon ympäristöön kuvan mukaan liikakin puita.

      Talojenkin pitää saada aina jossakin vaiheessa auringonvaloa ja tuuletusta muuten hometaloja tulee lisää.

      Metsän keskellä menestyy vain hirsitalot, nehän on usein samaa tavaraa kuin ympäristön metsät.
      Kalliolle voi sitten rakentaa kivitalon ja suon reunaan turpeesta.

      Kaupunki pilaa useinmiten itse ympäristöä, sille missä tarvitaan suojametsää eli kaikenkokoista sekametsää yritetään kasvattaa talousmetsää ja siellä missä kasvaisi talousmetsää on useinkin tiheää risukkoa.

      "Alue on suosittu lähivirkistyskohde", mitenkä jonkun tontin vieressä voi olla suosittu lähivirkistyskohde?

      "Alueen puustoa on säilytetty tietoisesti. Sitä on hoidettu harvennuksilla, poimintahakkuilla ja raivauksilla normaalia tiheämmin, jotta puusto säilyisi hyvänä, Ahti Räinä kertoo harmistuneena."

      Alue taitaa olla suosittu hätäaputyömaa, jonne voi työn puutteessa lähettää metsurit raivaustöihin.
      Puiden kaatamisen jälkeen kaupungin ei tarvitse enää tuhlata rahaa turhuuteen.

      Asutusalueilla päätäntä valta pitäisi olla asukkailla, asukas voi pitää huolta ympäristöstä niin kauan kuin ne eivät häiritse naapureita, siitä tulisi kaupugille suuret säästöt.

      Nyt kaikenlaiset valittajat ja kateelliset sekaantuvat muiden asukkaiden ympäristö asioihin.
      Oikea yhteinen valituskohde olisi koko kokkolan ympäristön saastuminen, joka tapahtuu suurenrahan voimalla.

    • lailamaaritasa

      Se on mies joka ei osaa sanoa ei.

    • jnv4rekjfnekj

      Oho, ompä TÖRKEÄ rikos, nyt kyllä kaikki voimat puunkaatokeissiä selvittämään ... voi ristus,
      Kyllä suomessa koivuja riittää, turha itkeä muutaman lahon puun perään.
      Kaataja tuomittakoon toimittamaan kaupungintalolle kolmemottia kuivia koivuklapeja. Voi sitten pyrokraatit saunailloissaan rillata niillä makkaraa suntinrannalla

    • Konnatkuriin

      No, kyseessähän on laillisuusvastuustaan tunnettu kaupunkilainen, joka epähuomiossa hävitti muinaismuiston ja huonosti ohjeistetun metsurin takia kaupungin puut!!!

      Siis, kuinka monta kertaa pitää kaupunki vetää kölin alta ennen kuin tällaiset mulkut saadaan kuriin!?

      50 000 euroa aloitussakoksi ja 10 0000 euroa /puu. Ja vasta sen jälkeen aloitettakoon muinaismuistojen arvottaminen!

      • hauenjölli

        tää jätkä siinä vallilan vanhan kämpäs on täys mulkku.


      • iojdcwoindc

        Kuvia?


      • syntynyt-kokkolassa

        Muinaismerkit pitää merkitä siten, ettei niitä kukaan vahingossa hävitä, ilmeisesti kaupugin laiminlyönti.

        "Alueen puustoa on säilytetty tietoisesti. Sitä on hoidettu harvennuksilla, poimintahakkuilla ja raivauksilla normaalia tiheämmin, jotta puusto säilyisi hyvänä, Ahti Räinä kertoo harmistuneena."

        Onko alueen puuston hoidossa huomioitu naapurin mielipiteitä, vai onko tämäkin asia niin, että yhteisenedun nimissä kävellään yksilönedun yli.

        Miksi kaikenlaista hölmöilyä kaupungin alueella tapahtuu.
        Kaupugin viranhaltijat ja politiikot voivat katsoa peiliin ja jos ymmärys ei kasva, niin voi taas pyytää konsulteilta apua hoitamaan niitä tehtäviä joihin viranhaltijat on palkattu


      • Nunku
        hauenjölli kirjoitti:

        tää jätkä siinä vallilan vanhan kämpäs on täys mulkku.

        Pelle,koko mies.


    • Näinkö_se_menee

      Eikö toisen tontille saakkaan rakentaa? Puut on jo kaadettu, mitäs nyt?
      nimim. Paalutinko turhaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1682
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      203
      1322
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      77
      1283
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      962
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      898
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      844
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      799
    Aihe