firefoxista tullut buginen

2or16

Onko muilla samoja ongelmia? Viimeisin päivitys aiheutti sen, että selain kaatuu parissa minuutissa. 40.0.3 on versio, joka aiheuttaa harmaita hiuksia. Kiersin ongelman ottamalla käyttöön vanhan version, mutta senkin se halusi päivittää tähän uuteen ja toimimattomaan. Ainoaksi ratkaisuksi jäi ottaa write-oikeudet pois koko hakemistolta ja kaikilta asennustiedostoilta..

15

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bugaa_ja_bugaa

      Mikäs nyt on tullut, kun 3.x sarjalaiset toimivat vakaasti useita vuosia ja nyt alkanut päivitysrumba, markkinoidaanko tässä chromea vai mistä on kysymys? Taidan kyllä siirtyä ennemmin johonkin vanhaan ja luotettavaan..

      • Se päivitysrumba on täysin oma valinta. Firefoxista ollut 3.x versioiden jälkeen ESR versiot jotka ovat vakaita noin vuoden kerrallaan.

        Vanhaan ei ole menemistä koska ne eivät ole enää turvallisia eikä usein oikein yhteensopiviakaan.


      • optiosanktio1

        Muisteleisin että jossain 3.x versioiden aikaan oli kaatumisongelmia johtuen FlashPlayerista vai olikohan jo aikaisemmin. Sen jälkeen ne toimivat vakaasti samoin ainakin minulla on toiminut tämä uusinkin 40.x alkaen ilman kaatumisia nyt käytössä 41.0.1.
        Väliin käytin noita ESR versioita jka niistä on vain positiivista sanottavaa.


    • FireFox_Tuplana

      Mulla ei ainkaan ole mitään ongelmia havaittu. Mulla on Mint 17.2:ssa Firefox ja
      kännyssä (Honor 6) on myöskin. Toimii ihan hyvin...

      • vikaavikaa

        Sivut ei aukea uuteen välilehteen eikä uuteen ikkunaan. Firefox 41.0 (tai myös aiempi 40.jotan) ja Mint 17.2


    • plus40prossaa

      Miten Firefoxissa saa sivun suurennetuksi pysyvästi?

      • apinajagorilla

        Fontti löytyy asetuksista.


      • plus40prossaa

        Fontti löytyy kyllä, mutta haluan suurentaa sivun nykyisellä fontilla. Explorerissa homma hoituu kätevästi.


      • apinajagorilla
        plus40prossaa kirjoitti:

        Fontti löytyy kyllä, mutta haluan suurentaa sivun nykyisellä fontilla. Explorerissa homma hoituu kätevästi.

        Osta isompi näyttö, 27" näytössä kaikki on suurempaa.

        Jostain kumman syystä minulla jäävät asetukset siihen kohtaan mihin ne on laitettu.


      • plus40prossaa

        En osta isompaa näyttöä. Explorer muistaa asetukseni, mutta Firefox ei. Sivuhistoria ja evästeet poistuvat automaattisesti molemmissa selaimissa.
        Olen viime aikoina yrittänyt tutustua Firefoxiin, koska yksi minuakin tumpelompi tuttuni kyselee neuvoa sen ja Mintin käyttämiseen. Hän ei osaa viritellä mitään omin päin edes netin opastuksella.


    • ominaisuuskai

      Mint 17.2 Firefox kaatuu, kun koneen teho ei riitä videon näyttämiseen.

    • optiosanktio1

      .....niin tai jokin sopimaton lisäosa esim AdobeFlash kaataa sivun muista minulla ei kokemusta

    • Tulikettuilija

      Firefoxin strategia näyttää sellaiselta, että uusia versioita tarjotaan vähän väliä, ja aina toisinaan uusin versio on selvästi viallinen. Microsoftin strategia näyttää puolestaan sellaiselta, että uusia versioita tarjotaan verrattain harvoin, ja uusin versio on lähes aina viallinen.

    • PaskaSelain

      could not find the mozilla runtime herjaa pukkaa pelkästään päivityksen jälkeen... täyttä paskaa vissiin koko Firefox nykyään???

    • 7ja4

      Eipä ole harmeja minulla. Olisko alusta väärä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      216
      4332
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      53
      2807
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      123
      2421
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2055
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      223
      1962
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      35
      1676
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      36
      1535
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1438
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      52
      1373
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      56
      1059
    Aihe