Entäpä jos katselee tv-ohjelmia videotykin, tietokoneen tai jonkun muun ei-television kautta, täytyisikö tällöin maksaa se tv-lupamaksu??? Onko porsaanreijät tukittu?
Entä jos?
LuvatOn
6695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä, reiät on ummessa ja pysyvät!
http://www.tv-maksu.fi/navi7.html
..mutta ei siellä videotykistä tai LCD-näytöstä sanottu mitään!!! :o
MItenkä siitä videotykistä voi mitään katsella jos ei ole tv:tä tai vastaavaa esim. pc:tä millä sitä lähettää ja tämänhän tuo lupaehto kyllä mainitsee , eipä taida onnistua jos on rehellinen.
Kyse oli nimenomaan siitä, ettei ole itse televisiota, vaan joku vastaava ohjelmien katselun mahdollistava järjestelmä. Eihän tykki viritin suoranainen TV ole, ja lupa mistä maksetaan on nimeltään TV-lupamaksu.
Äly hoi! Ensinnäkin nykyisin on tv-maksu, EI tv-lupamaksu. Lisäksi kyseinen maksu suoritetaan jos taloudessa yksikin toimivalla virittimellä varustettu tv-katselun mahdollistava laite. Lisätietoa esim. tuolta:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980745