Paketti Filippiineille

dfjdjdkjd

Kysynpä nyt täältäkin mitä eri reittejä pitkin olette lähettäneet paketteja Filippiineille, kun tarkoitus oli lähettää vanha tablettini ystävälle joka asuu lähellä Davaota mutta posti ei lähetä lentopostissa laitteita joissa on Litium akku, ilmeisesti mahdollisen tulipalovaaran vuoksi.
Jotain kuriiripalvelua, kuten UPS tai DHL voisi käyttää mutta niiden hinta nousee niin korkeaksi ettei ole mieltä maksaa kuljetuksesta summaa joka ylittää tabletin arvon.

9

3424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pinoy1

      http://retiringphilippines.org/wp-content/uploads/2013/07/balikbayan_philippines.jpg

      Ja sen voit täyttää täytteen, kun kerrat halua lahjoittaa, niin laita sitten kunnolla vaatteita, läppärisi, suklaata, karkkia, käytä mielikuvitustasi jopa vahat kledusi menee, jos ei kelpaa ystävälle, niin kelpaa varmasti jollekkin. Maksaa n 100 euroa, kiirehdi suunnittelevat laittaa tuon verotettavaksi. Nyt se on ihan ilmainen.

      Tai sitten annat rahaa kouraan ja käsket ostaan läppärin.

      • asdfhadfha

        "Nyt se on ihan ilmainen." Ei ole ihan ilmainen kun tulli on jo alkanut availemaan noita.


      • Pinoy1
        asdfhadfha kirjoitti:

        "Nyt se on ihan ilmainen." Ei ole ihan ilmainen kun tulli on jo alkanut availemaan noita.

        On se edelleen, jos kyseessä second hand tuotteita, jos taas sinne on upotettu upo uusi LED telkkari ja läppäri, niin jää tulliin. Ennen ei jäänyt.


      • Pinoy1
        Pinoy1 kirjoitti:

        On se edelleen, jos kyseessä second hand tuotteita, jos taas sinne on upotettu upo uusi LED telkkari ja läppäri, niin jää tulliin. Ennen ei jäänyt.

        Niin siis se on suunitteleilla tuo tulli niille. Tosin aloittajalle ei muutenkaan ole tuosta laatikosta kyse, koska kodin koneita tai teknikkaa saa lähettää tuossa kotimaahan vain Filipino itse. No vähän huumorilla tuon laitoinkin ehdotuksena. Me ollaan lähetetty kyseisiä laatikoita, ihan viimeaikoinakin. katotaan nyt tuleeko tullia? Vaimo ei ainakaan ole maininnut et olisi mahdollisesti jo voimassa.

        Aloittajan kannattaa vaan pistää hilloo wu:n kautta niin "ystävä" saa läppärin chattailua varten, vaikka itse kyllä kehoitan aloittajaa pistään "ystävän" kahlaamaan netti kahvilaan chattailemaan hänen kanssaan, jos se ei "ystävältä" onnistu, niin ei se sitten ollut oikea " ystävä" ;)


    • dfjdjdkjd

      Kiitos informaatiosta, tuo laatikko on ihan hyvä tietää jos vaikka sitä joskus tarvitsisi. Niin ja kysymyksessä on siis todella vain ystävä vaikka onkin naispuolinen. Kun kävin siellä puolitoista vuotta sitten hän toimi minulle ja kaverilleni oppaana ja aiemmin lähetin hänelle kiitokseksi lahjan postin kautta, suklaata ja jotain muuta pientä.

      Chattaileminen ei ole ongelma teemme sitä nytkin aina joskus, hänellä on vanha pöytäkone jota voi käyttää chattaamiseen. Hän tarvitsisi tablettia muuhun tarkoitukseen.
      Kun joka tapauksessa olen hankkimassa itselle uutta tablettia niin ehkä myyn vanhan tabletin täällä ja lähetän ne rahat mahdollisesti vähän ylimääräistä hänelle niin hän voi ostaa sielta itse jonkinlaisen tabletin.

      Aloittaja

      • Vaimofilippiineiltä

        Kaikki kelpaa ja tulee tarpeeseen, Filippiineillä. Vaan esim vaatteet ovat siellä paljon halvempi kuin täällä ( ja pärjää vähemmillä vaatteilla,heh) Tietokoneet, ym elektroniikka on samoissa hinnoissa kuin täällä, vaan varmat pakettien lähettäjät kuten DSL, on kalliita. Joten raha on helpointa laittaa.


      • Vaimofilippiineiltä
        Vaimofilippiineiltä kirjoitti:

        Kaikki kelpaa ja tulee tarpeeseen, Filippiineillä. Vaan esim vaatteet ovat siellä paljon halvempi kuin täällä ( ja pärjää vähemmillä vaatteilla,heh) Tietokoneet, ym elektroniikka on samoissa hinnoissa kuin täällä, vaan varmat pakettien lähettäjät kuten DSL, on kalliita. Joten raha on helpointa laittaa.

        DHL tarkoitin kirjoittaa. Laitoin kerran kirjatun kirjeen, postista Cebuun, ja siinä meni 5 viikkoa, siitä ajasta kirje oli 4viikkoa Filippiineillä, ja Cebussa pari viikkoa, laitoin Filippiinien postilaitokselle e-postia ja kopiot "jäljityksistä", maininnalla, "että olen postimaksun jo maksanut" silti joutui vaimoni maksamaan 100 PHP (2 ecua) ennenkuin sai kirjeen.


      • näinhänseon
        Vaimofilippiineiltä kirjoitti:

        DHL tarkoitin kirjoittaa. Laitoin kerran kirjatun kirjeen, postista Cebuun, ja siinä meni 5 viikkoa, siitä ajasta kirje oli 4viikkoa Filippiineillä, ja Cebussa pari viikkoa, laitoin Filippiinien postilaitokselle e-postia ja kopiot "jäljityksistä", maininnalla, "että olen postimaksun jo maksanut" silti joutui vaimoni maksamaan 100 PHP (2 ecua) ennenkuin sai kirjeen.

        "siitä ajasta kirje oli 4viikkoa Filippiineillä,"
        Kirjattu kirje matkustaa aina kauemmin, koska joka ikisessä linnunpöntössäkin se kirjeen tiedot kirjataan manuaalisesti ylös ja se kannetaan erikseen, eli ihan normi juttu siellä, hyvä että tuli perille.

        "Filippiinien postilaitokselle e-postia ja kopiot "jäljityksistä", maininnalla, "että olen postimaksun jo maksanut" silti joutui vaimoni maksamaan 100 PHP (2 ecua) ennenkuin sai kirjeen."

        No maassa maan tavalla. Tuon maksun on joutunut jo maksamaan viimeiset 8 vuotta, voihan ne toki hukata seuraavalla kerralla sen kirjeesi ;)


    • Ole erittäin varovainen minkään paketin lähetyksessä Filippiineille. Jos paikallisilla hepuilla on pienikään vainu siitä, että paketti voisi olla arvokas ja tienaamisen arvoinen tai käyttökelpoinen, se katoaa verkosta. Todistaminen on vaikeaa ja vakuutuksista ei saa mitään, koska katoamispaikkaa ei voida tarkentaa.
      Rahan siirto on selkein, kaikissa mahdollisissa tapauksissa kun jälki jää. Tavaraa kannattaa rahdata vain mukana, eikä luottaa MIHINKÄÄN, edes Suomesta käsin toimiviin firmoihin. Takeita ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe