Miten suojata petivaatteet kosteudelta

Neuvokaa

Mökki saaressa ja on talvet kylmillään. Miten suojata petivaatteet mm. peitot ja tyynyt kosteudelta, jotteivat homehtuisi.
Joskus olen laittanut ne muovipusseihin ja kaappiin ja toiset vaakkum eli tyhjiöpakkauksiin. Jännittää jos tyhjiöpussit pettää,voisiko silloin päästä kosteutta petivaatteisiin?
Miten te homman hoidatte?
Patjat nostan pystyyn

35

11493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erftgyhujiko

      Yleensä kannattaa korjata syy eikä koittaa oireita peitellä eli jotain on vialla mökin sisäilmassa jos on niin kosteata että homehtuu. Minulla ja hyvin monella muullakin on mökki talvet kylmillään ilman minkäänlaisia kosteus saati sitten home ongelmia.

      • vanhatkikat

        Samoilla linjoilla jossain vikaa jos homehtuu , tulisijojen pellit auki eikä piipun päätä umpeen vain se piipunhattu piipun päähän ettei isommat sateet tule tulisijoihin asti.
        Ikkunaverhot auki että se vähäinenkin aurinko saa lämmitettyä sisätiloja ja ilmaventtiilit raolleen.


    • suolapurkki

      Minulla on mökki kylmillään talvet. Käytän kosteudensyöjiä, tai millä nimellä niitä suolapurkkeja nyt kutsutaankin. Halpa, helppo ja varma keino. Pari purkkia tuvassa ja pari eteisessä. Saa ainakin Motonetista, Biltemasta jne.

      • Mihin_perustuu

        Mihin tuollaiset "syövät" kosteuden? Mikä estää, ettei sama kosteus haihdu "syöjistä" uudelleen ilmaan?


      • kikat_EI_lopu

        Saman asian ajaa ämpäri ja siivilä/lävikkö
        Ämpäriin siivilä /lävikkö yläosaan ja kaadetaan ihan suolaa siivilä/lävikkö täyteen niin kosteus joka kertyy suolaan valuu ämpärin pohjalle.
        Halvempaa kuin nämä bilhelvetin ja mötönetin puhumattakaan caravanliikkeiden tuotteet kosteudenkeruuseen.


      • kissanlaatikko
        kikat_EI_lopu kirjoitti:

        Saman asian ajaa ämpäri ja siivilä/lävikkö
        Ämpäriin siivilä /lävikkö yläosaan ja kaadetaan ihan suolaa siivilä/lävikkö täyteen niin kosteus joka kertyy suolaan valuu ämpärin pohjalle.
        Halvempaa kuin nämä bilhelvetin ja mötönetin puhumattakaan caravanliikkeiden tuotteet kosteudenkeruuseen.

        Sehän on silica geeliä se aine mihin kosteus imeytetään, tehokkaampaa kuin suola. Kissan kuivikkeena käytetään myös (chrystal kissanhiekka tms.) saa joka marketista isoja pusseja kohtuu hintaan!


    • kohta.se.tulee

      Valittaja_LKV:n neuvo tähän olisi, että mökki on purkukunnossa ja rakenna uusi.

    • Eadial

      Aika mahdotonta sitä estää. Kyse siitä paljonko ilmassa kosteutta. Mitä kylmemmäksi ilma menee, sitä vähemmän kosteutta se voi sisältää. Kun lämpötila menee kastepisteen alle niin jonnekin se kosteus menee ilmasta. Syytä etsiä ilman kosteuden ja lämpötilan vuorovaikutus Esm kuukelilla. "Suhteellinen kosteus" Hyvällä ilmanvaihdolla saa sitä ilmankosteutta laskettua.

      Käytännössä vie sänkyvaatteet saunaan ja laita sauna kuumaksi, kuivuvat petivaatteet nopeasti ja paljon mukavampi mennä lämpimään sänkyyn.

    • Meillä

      se on onnistunut hyvin jo vuosia Enean -aurinkokuivaimella. Ennen laitteen hankintaa oli meillä samoja ongelmia. Nyt ei ole tullut sen paremmin hajuja kuin homepilkkujakaan.

    • Ensikesääodotellessa

      sama tilanne, mökki saaressa ja talvet käyttämättömänä ja kylmiltään.
      meillä on viisi tuuletusluukullista ikkunaa joiden kaikkien tuuletusluukku on auki läpi talven, ja myös kesällä jos ei olla mökillä.
      Ilma on aina raikasta eikä koskaan ole ummehtunutta tai kosteaa talven jälkeen, suosittelen. Täkit ja tyynyt atalveksi mustiin jätesäkkeihin ja patjat jätetty pystyyn.

    • kukintavallaan

      Ei tulisi mieleenkään mennä nukkumaan keväällä 1/2 vuotta kosteassa säilytetyissä lakanoihin.. Varsinkin jos no on viimeisellä kerralla vielä käytetty. Pääsee mikrobit ja homeitiöt mellastelemaan aika rauhassa kostean syksyn aikana. Me viedään aina kotiin talveksi ja pestään ne valmiiksi tulevaa mökkikautta varten. Muutenkin viedään kesän mittaan monen kertaan kotiin pesua varten.

      • vikaa-on

        taitaa olla purku kuntoinen parakki jos tavaratkin homehtuu vai vuotaako vesi katto


    • mummokka

      Ilmassa on aina kosteutta. Lämpötilan vaihtelu kerää se tiiviisiin pakkauksiin sisälle. Kaikki pitää säilyttää ilmavasti, eikä rakennustakaan saa sulkea joka rakoa ilmatiiviisti.
      2014 Suomen keskilämpö oli -0,5 astetta.

    • Kuivainlämmitin

      Tuo aiemmin mainittu Enean on meilläkin hoitanut homman, ei enää ongelmia.

      • kkkllll

        Mikä mahtaa olla eneanja edullisemman solarmagic in ero


      • lämmittelijä

        Enean on täydellinen paketti, jossa on imuilman suodatin, tehokas lämmönkeräin, aurinkopaneeli ja tuuletin yhdessä yksikössä. Solarmagicissa on vain aurinkopaneeli ja tuuletin. Ilma otetaan ulkoa eri reittejä ja suodatetaan vasta puhallettaessa. Eneanissa siis epäpuhtaudet eivät kerry laitteeseen ja lämmön talteenotto on tehokkaampaa. Ilmanotto ei myöskään vaadi erikoisjärjestelyjä.


      • myyntireiska
        lämmittelijä kirjoitti:

        Enean on täydellinen paketti, jossa on imuilman suodatin, tehokas lämmönkeräin, aurinkopaneeli ja tuuletin yhdessä yksikössä. Solarmagicissa on vain aurinkopaneeli ja tuuletin. Ilma otetaan ulkoa eri reittejä ja suodatetaan vasta puhallettaessa. Eneanissa siis epäpuhtaudet eivät kerry laitteeseen ja lämmön talteenotto on tehokkaampaa. Ilmanotto ei myöskään vaadi erikoisjärjestelyjä.

        taidat tuntea kilpailijasi ;-)


      • lämmittelijä
        myyntireiska kirjoitti:

        taidat tuntea kilpailijasi ;-)

        Olen tosiaan tutustunut kyseisiin laitteisiin aika hyvin.


      • kiitokset
        lämmittelijä kirjoitti:

        Olen tosiaan tutustunut kyseisiin laitteisiin aika hyvin.

        hyvä juttu...osaan kysyä laitetta hankkiessa vähän enemmän


    • Valittaja__LKV

      Jos mökissä on kosteutta, voit hyvin kosteuttaa itseäsi siellä, mutta purkukunnossahan se mökki on, joten pura ja se rakenna tilalle uusi.

      • puraitsesipoika

        Haista home omasta korvastasi!

        Mulla on yli 100-vuotias talvikylmä huvila jonka ilmapuntarin mukainen kosteus on syksyisin n 70- 80% ennen vkl- lämmityksen aloittamista .. ja lisäksi väitän että vaihtaisit oman asuntosi sekä huvilasi ko "purku"- kinteistöön välittömästi jos vain voisit


    • home-my-home

      Hyviäkin vastauksia paljon. Kosteuspiste kuitenkin rakentuu ilman kosteuden ja lämpötilan yhteisvaikutuksesta. Se siis vaihtelee.
      Parhaat neuvot ovat nuo, jossa puhutaan vaihtuvasta ilmasta. Jos talo on kylmillään talven, niin takka-sauna savupiippuluukut auki ( että ilma vaihtuu), samoin mahdolliset muut ilmanvaihtoritilät. Home kasvaa, kun tila on huonosti ilmastoitu ( ilma ei vaihdu) ja kosteus muodostuu pinnoille. Homeitiöitä leijailee joka paikassa ulkonakin.
      Jos sauna, niin minusta kuulosti tuo hyvältä, että lämmittää saunan ja jättää patjat sinne. Kosteus sitoo lämpöä, joten patjat jäävät kuiviksi ja kun luukut on auki, niin homeita ei pitäisi muodostua.

      • logiikan_riemuvoitto

        Ulkoilman suhteellinen kosteus huitelee syksyllä usein yli 80 %, joten auttaa, kun pidetään luukut auki = tasataan olosuhteen samoiksi sisällä ja ulkona?

        Ja miksi tyytyä jättämään luukut auki? Jätetään ovet ja ikkunatkin auki - tai puretaan seinät kokonaan! Kun on pelkkä katos, niin sitten ei mikään homehdu?


      • eikähomehdu
        logiikan_riemuvoitto kirjoitti:

        Ulkoilman suhteellinen kosteus huitelee syksyllä usein yli 80 %, joten auttaa, kun pidetään luukut auki = tasataan olosuhteen samoiksi sisällä ja ulkona?

        Ja miksi tyytyä jättämään luukut auki? Jätetään ovet ja ikkunatkin auki - tai puretaan seinät kokonaan! Kun on pelkkä katos, niin sitten ei mikään homehdu?

        Olet ihan oikeassa, vaikka et asiasta mitään ymmärräkään. Pelkkä ilman kosteus hyvin tuulettuvassa tilassa ei homehduta, mutta kosteus tiivistyy aina kylmimmille pinnoille. Esim silmälasien linssit huurtuvat kun tullaan lämpimään, mutta eivät ne kosteassakaan ulkoilmassa huurru.
        Oleellista on siis lämpötilaerot sisällä ja ulkona, sisällä ei saisi koskaan olla kylmenpää kuin ulkoilma, mutta näin helposti tapahtuu kun ulkolämpötila nopeasti laskee ja sisätiloissa ei ole riittävää ilmanvaihtoa. Tehohas sisätilojen tuuletus auttaa tähän varsin hyvin, jolloin sisälämpötila seuraa ulkolämpöä kohtuullisen hyvin.
        Nuo Enean kaltaiset laitteet perustuvat juuri tähän, eli pitävät sisälämpötilaa aina vähän ulkolämpötilaa suurempana, ei ole väliä, onko sisällä - tai asteita.
        Mahdollisimman hyvä tuuletus ulkoilmaan, varsinkin hormi auki vetämään painovoimaisesti, kaikki kaappien ovet auki ja vuodevaatteita ei missään tapauksessa mihinkään suljettuun muovipussiin.


    • Mökinrähjä

      Miksi niitä pitäisi suojata kosteudelta? Meillä on täkit talvikylmässä vanhassa mökin rähjässä, koskaan ei olla tehty mitään erityistemppuja, talven jälkeen vaan tuuletus ja lakanoihin. Meinaatko että siksi pitäisi suojata kosteudelta, että ne ihan oikeasti teillä homehtuu? Jos, niin sitten kyllä veikkaan että kyseessä on ilmanvaihdollinen tai muu syvempi ongelma, kuten ketjussa onkin jo esitetty.

    • kylmämökkisaaressa

      Meilläkin on petivaatteet koko talven ihan käyttökunnossa kylmillään olevassa mökissä, eikä ne ainakaan vielä ole homehtuneet. Keväällä ne tuuletetaan ja vaihdetaan lakanat.

    • tietoaeiluuloa

      osaako joku sanoa mitä ovat pienet valkoiset piste-ryhmät joita kertyy paikoittain esim. lattialistoihin talvikylmässä mökissä?
      ovat osin jo niin piintyneitä etteivät lähde tolullakaan, kun osa taas lähtee

      olen ymmärtäväni että liittyvät juuri kosteuden vaihteluun

      • nopea-helppo

        vetelin seiniin kylppäriin tarkoitetun kosteus eristeen ei tule enään kosteus mökkiin. saa melkein joka rauta kaupasta


      • helppo-homma

        niin minäkin kyllä tehoo jos sivelee sisälle kans nimensä väärtti aine


      • niinpäniin_

        puupaneliseinään?

        eikös nuo märkätilojen kosteuseristeet ole aika voimakkaan värisiä?
        maalasitko päälle vai miten päällystit ko. kosteuseristeen?


      • kuivaa-on-pirtissä

        sen saa myös sävytettynä


    • Anonyymi

      Höpö höpö

    • Anonyymi

      Ostat sellasen ison animetyynyn ja takaan ettei mikään tule olemaan kosteaa niissä petivaatteissa.

    • Anonyymi

      Minulla saunan ovi auki ja räppänät. Ikkunassa rima riski, kiinni nylon narulla.

      Tuulettuu hyvin, aikaisemmin oli ovet kiinni ja lattia lahosi. Ei enää.

    • Anonyymi

      Mökki kylmillään talvet eikä mitään ongelmia minkään tekstiilien suhteen. Mitään temppuja ei edes yritetä, patjat ovat vuoteissa, peitot ja lakanat kaapissa / vuodevaatelaatikossa.
      Takan suuluukku ja pelti jätetään auki talveksi, seinässä on 10 cm korvausilmaventtiili.

      Hulluin homma on laittaa petivaatteita myovipusseihin....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1281
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1097
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      977
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      772
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      180
      771
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      756
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      739
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      718
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      675
    Aihe