Riskit kääntyvät tuotoksi

Itänaapuri

Venäjäsidonnaiset osakkeet saavat pian vahvan nousurekyylin. Eurooppa tarvitsee Venäjää ja Venäjä Eurooppaa:

"Ukrainan rauhanprosessissa otettiin lauantaina merkittäviä edistysaskelia Berliinissä, missä olivat koolla Ukrainan, Venäjän, Saksan ja Ranskan ulkoministerit.
Saksan ulkoministerin Frank-Walter Steinmeierin mukaan osapuolet ovat hyvin lähellä sopimusta, jolla raskaat aseet vedettäisiin pois Ukrainan hallituksen joukkojen ja kapinallisten väliseltä rajalinjalta."

"Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoi, että erimielisyyksiä on edelleen muun muassa paikallisvaalien järjestämisestä Itä-Ukrainan kapinallisten hallussa olevilla alueilla. Kuitenkin yleisvaikutelma Lavrovin mukaan on se, että erimielisyydet voidaan voittaa."

"Ukrainan pääministeri Arseni Jatsenjuk varoitteli länttä poistamasta Venäjän vastaisia pakotteita, jollei Minskin rauhansopimus toteudu täydellisesti."

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaa_toivoa

      Näitä sopimuksia on tehty jo monta ja kaikki ovat rikkoutuneet. Ukrainan ja separatistien tavoitteet ovat niin vastakkaiset, ettei asia voi ratketa neuvottelemalla. Stalin olisi varmasti tyytyväinen kansallisuuspolitiikkansa vaikutuksiin.

      Nämä nykyiset sodat ovat siitä ikäviä, etteivät suurvallat salli toisen osapuolen voittavan. Siksi väkivalta jatkuu ikuisuuksiin mutta tehottomana ei ratkaise mitään. Ennen sodat voitettiin ja vastapuoli sai alistua. Epäoikeudenmukaista kyllä, mutta tuli sentään rauha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      259
      3151
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      78
      2598
    3. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      28
      1745
    4. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1655
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      185
      1603
    6. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      1280
    7. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      69
      1191
    8. 66
      1143
    9. 95
      1043
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      24
      909
    Aihe