Masentaa ja tuntuu että ei edistytä. Sisäsiisteys on ihan jotenkin, yöllä tekee koko päivänkin edestä.
Tuntuu että pentua ei kiinnosta, en saa sille hyvää virettä treeneihin "joo imutan tätä herkkua tässä mutta eipä kiinnosta". Pennulle ei jää käskyt kovinkaan päähän. Miellyttämisenhaluisen koiran halusin, tuntuu että ei tämä mitään halua tehdä. Terve pentu kuitenkin on.
Vertailen herkästi muiden pentuihin ja tuntuu että miksi minun pentuni on niin huono?
Välillä on ihan hyväkin mieli ja treenit sujuu mutta sitten kun tulee takapakkia niin tuntuu että kaikki romahtaa. Välillä vain tuntuu siltä että pennulla olisi parempi jonkun muun luona.
Osaa tämä pentuarki olla ihan perseestä.
Kellään minkäänlaisia vinkkejä vireen nostamiseen? Lelutkaan ei oo mitenkään kauhean pop juttu, etenkään ulkona. Ulkona kaikki on huonompaa.
Puppybluesia iskee
3
193
Vastaukset
- Koiraaat
Mikä rotu kyseessä? Ja ei kannata luovuttaa. Kysy vaikka kasvattajalta erilaisia vinkkejä koiran aktivoimiseen ja kiinnostushalun nostmiseen. Uskon että koiraasikin alkaa kyllä kiinnostaa asiat enemmän kunhan kasvaa. Et lannistu. Kyllä sinunkin koirastasi kelpokoira tulee.
- 8030
Liian paljon, liian nopeasti, liian aikaisin. Sama tilanne kuin opettaisi 2-vuotiaalle pitsinnypläystä.
- lukinkoipi
Toiset koirat kehittyvät henkisesti hitaammin kuin toiset. Kannattaa unohtaa pennun kanssa sen "teknisen osaamisen" tahkominen ja keskittyä tässä vaiheessa nimenomaan sen tunnetilan luomiseen. Saksanpaimenkoira varsinkin on useimmiten henkisesti vähän hitaammin kehittyvä kuin esimerkiksi vaikka malinois, jos kyseessä siis nyt on sakemanninpentu (ja vaikka ei olisikaan, niin koirat ovat erilaisia ja eri tahtiin kehittyviä).
Sitä tunnetilaa ei voi oikeastaan painottaa liikaa. Teknisiä asioita on aikaa työstää koko koiran eliniän ajan, mutta varsinkin pennun ensimmäisen elinvuoden aikana on tärkeää edetä jeejee-meiningillä ja saada sille koiralle luotua hyvä viretila suorittamiseen. Koira ehdollistetaan siis tiettyyn mielentilaan, joten sekin vaatii toistoja. Vaikka sulla olisi palveluskoirarotuinen koira, niin se ei takaa sitä, että se olisi automaattisesti luonnostaan "tykki kentällä" tai oppisi kaikki käskyt heti kuin unelma.
Kentällä ei "hengailla", vaan siellä leikitään, riekutaan, syötetään ja vielä parempi, jos saat jonkun avustajaksi esim. vauhtiluoksetuloihin ja pitämään pentua kiinni, jotta voit itse härnäillä ja hetsailla sitä (esim. rättileikit). Anna sen saalistaa sitä ruokakättä ja olla siellä kentällä oikeasti tosi röyhkeä niin, että se nimenomaan yrittää ryövätä ja riipiä ne safkat sieltä sun nyrkistäsi.
Eli, anna vaan sen olla ihan hyvin mielin tuossa vaiheessa siellä kentällä vähän sika. Itsellä oli oman pennun kanssa aikoinaan näpit aina verillä, jos ei ollut hansikkaita käytössä (ja jos oli liian väljät hanskat, niin se jäi roikkumaan niistä :-D); mutta hallinnan kanssa taas ei ole mitään ongelmia koskaan ollut, vaikka olen kentällä antanutkin tuon olla pentuna sikamainen ja varastaa kädestä, koska nimenomaan tahdoin sen suorittamiseen lisää moottoria.
Pennun pitää olla kentälle tultaessa aina niin nälkäinen, että varmasti tekee kaikkensa saadakseen sitä ruokaa. Pennulle riittää ihan muutamakin minuutti ja sitten heti autoon huilimaan. Leluihinkaan ei kannata siirtyä liian nopeasti, koska toisilla saalisvietti aukeaa vasta myöhemmin, eli keskity sitten vaikka siihen ruokaan - ruokapalkallakin voi kohottaa koiran virettä, hetsailla ja jäljitellä saalisleikkiä.
Kuten tuossa yllä sanottiinkin, niin vaadit ehkä liian paljon, liian nopeasti ja liian aikaisin. Mitään kiirettä ei ole. Esim. oma koirani on myös henkisesti aika hitaasti kehittyvä ja toisinaan on tuntunut siltä, että teknisesti se ei juurikaan alkanut edetä ihmeemmin, kunnes vasta lähempänä vuoden ikää. Nykyisellään oikein kiva koira treenata ja kun on jaksanut antaa koiralle aikaa ja panostanut kunnolla sen mielentilan luomiseen, niin se kyllä palkitsee! :-) Muihin ei kannata alkaa verrata. Useimmat (käyttö)sakemannitkin suorittavat BH-kokeensa "vasta" noin parivuotiaina ja vaikka menisi sitäkin pitempään, niin tuskinpa se mikään maailmanloppu on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604693Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville744481Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.143596Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1373193- 1912909
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa401855- 741604
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621535Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211311IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih191212