Ehkä tyhmä kysymys, mutta saako Pietarista tuoda Suomeen ~900€ maksavan merkkilaukun ilman mitään tullimaksuja tms...? Vai miten pitää sen kanssa toimia? Kuljen Allegro-junalla.
Kiitos jo etukäteen asiallisesta vastauksesta!
Kiitos jo etukäteen asiallisesta vastauksesta!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onnistuu kun heität kuitin menemään pakkaat uuteen laukkuun likaset alusvaatteet. Naispuoliset tullitarkastajat eivät viitsi asiaa selvitellä ja miespuoliset keskittyvät alusvaatteisiin.
Ei saa tuoda ilman maksuja. Raja on maaliikenteessä 300 euroa. Voithan koittaa riskillä, saattaa olla että kukaan ei huomaa mitään. Jos et ilmoita, kiinni jäädessäsi sanktiot ovat huomattavat. Ne aidot laukut eivät ole siellä halvempia kuin täällä, nimittäin jos otat huomioon tuontimaksut.
Kiitos vastauksesta! Silloin ei olekaan halvempaa jos tulee tullimaksut, joten jätänpä oston tänne kotipuoleen.
Junassa venäjän tullivartijat kysyvät ostoksesi, mukana olevan rahamääräsi, onko tullattavaa, on pyydetty jopa näyttämään ostokset (myös matkamuistot), joten ei kannata riskeerata.
Jaa, mites venäjän tullimiehiä kiinnostaa sun ostokset ja niiden arvo. Tai vaikka kiinnostaakin niin sillä ei ole mitään merkitystä. Enemmän sitten jänskättää kun Suomen tulli alkaa syynäämään ostoksia, jos alkaa.
Jos kyseessä on sellainen naisten käsilaukku, niin ei niihin kukaan mitään huomiota kiinnitä...
Saa tuoda, koska Venäjältä ostettu laukku on tuoteväärennös, hinta 10 - 20€.
Ei saa tuoda, koska Venäjältä ostettu laukku on tuoteväärennös, ja tuoteväärennösten maahantuonti on laitonta.
Mäkinen myöhästyi 2 vuotta mutta orkkuhan se tämäkin.