"Uskaltaako" nainen + 2 lasta lähteä Floridaan?

Reissu-äiti

Olen suunnittelemassa 2 viikon matkaa Floridaan ensi toukokesäkuulle. Lapset ovat 9- ja 12 vuotiaita. Kyseessä ihan omatoimimatka: lennot Orlandoon ja autolla Miamiin. Oltaisiin Orlandon seudulla noin 5-6 pv ja loput Miamissa ja siellä seudulla. Teemme automatkan mm. Key Westiin.

Mies ei välttämättä ole lähdössä mukaan. Mietin, että lähden lasten sitten kolmestaan. Olen aikoinaan interreilannut Euroopassa ja tehnyt lukuisia omatoimimatkoja Euroopan kaupunkeihin ja käynyt Nykissäkin omatoimisesti.

Kaikki on aina mennyt hyvin kun on välttänyt epämääräisiä alueita ja käyttänyt maalaisjärkeä.

Toki olisi varmasti helpompaa, jos kaksi aikuista lähtisi mukaan. Mutta jos ei ole mahdollista, niin ei ole.

Onko kukaan ollut lasten kanssa keskenään Floridassa ja ajellut siellä ympäriinsä. "Uskaltaako" lähteä ja mitä vinkkejä antaisitte?

3

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hojanpera

      Uskaltaa. Liikennekulttuuri on Miamia lukuunottamatta ystävällistä.

      Maalaisjärjellä pärjää mainiosti. "Niin kauan kun ei kaltereita ole kadunvarren talojen ikkunoissa, no hätä" -meiningillä olen ollut yli 15x. matkakokoonpanolla yksin, lapsen kanssa ja perheen kera.

      Lapsia pitää tietysti pitää silmällä kuten muuallakin vieraissa paikoissa. Kannattaa sopia etukäteen, mitä pitää tehdä jos eksyy porukasta.

      Orlandon seudulta kannattaa ajaa 27 tien kautta jos haluaa nähdä maisemia.
      Se tulee suoraan Miamiin. Myös reitti 27-29-41 on mielenkiintoinen. Reitillä levähdyspaikkoja joissa voi katsella alligaattoreita ja muita luonnonihmeitä. 41:n varrella on myös Shark Valley, joka on oiva paikka tutustua Evergladesiin. Se on luonnonpuisto, jonka sisäänpääsy about 10/auto. Tramin kyydissä pääsee pitkälle suolle, jossa on vuodenajan mukaan erilaisia eläimiä. Joka kerta on allejakin nähty.

      Jos haluat tarkemmin kysellä, laita meiliä [email protected]
      Oma kuopus nyt 10v ja parin viikon kuluttua 11x Floridassa joten kokemusta lasten kanssa siellä reissaamisesta on kertynyt jonninverran.

    • florida4ever

      Pelko pois. En ole mikään maailman paras kuski ja esim suomen kaupungeissa joskus hirvittää ajella jos ei ole tuttu kaupunki. Floridassa liikennekulttuuri on tosi leppoisaa ja vuokraan siellä aina auton. Tulee Pyörittyä orlando miami alueella pari kertaa vuodessa koska sukulaisia asuu siellä. Floridassa ajaminen on todella helppoa ja mukavaa. Jopa miamin keskustassa on helppo ajella, tosin hitaasti edetään koska ruuhkaa tahtoo usein syntyä. Tietä annetaan lähes poikkeuksetta.
      Muista aina lukita auton ovet äläkä koskaan jätä autoon mitään. Varkaita on paljon.

    • käytyJaKäydään

      Kyllä uskaltaa! Ei se ole sen kummempaa kuin menisi pakettimatkalla Kreikkaan tms., toki joutuu olemaan omatoimisempi, mutta yhtä helppoa on. Meillä lapset 5v. ja 8v. ja ovat lähdössä talvella jo kolmatta kertaa Floridaan. Aina on otettu auto ja ajeltu sillä ympäri, ämpäri...yleensä akselilla Orlando-Key West ja kaikkea siltä väliltä. Tulevalla reissulla keskitytään Orlandon seutuun, mutta mahd. monessa paikassa kannattaa käydä ja silti jää näkemättä paljon asioita. Jos menette Key Westiin, niin olkaa siellä yötä, jotta saatte paikasta enemmän irti. Matka Miamista sinne kestää 3-3,5h, vaikkei ole niin pitkä matka. Ajokulttuuri Amerikassa on leppoisampi melkeimpä kuin Suomessa, mutta tarkkana pitää toki olla sielläkin. Miami ei ole kahden kertakokemuksen jälkeen meidän juttu, mutta sielläkin päin voitte harkita majoittua keskustan ulkopuolelle esim. Fort Lauderdale on rauhallinen paikka, mutta ei kovin kaukana Miamista...riippuu vähän mitä hakee. Ei muuta kuin hyvää matkaa vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe