Olen suunnittelemassa 2 viikon matkaa Floridaan ensi toukokesäkuulle. Lapset ovat 9- ja 12 vuotiaita. Kyseessä ihan omatoimimatka: lennot Orlandoon ja autolla Miamiin. Oltaisiin Orlandon seudulla noin 5-6 pv ja loput Miamissa ja siellä seudulla. Teemme automatkan mm. Key Westiin.
Mies ei välttämättä ole lähdössä mukaan. Mietin, että lähden lasten sitten kolmestaan. Olen aikoinaan interreilannut Euroopassa ja tehnyt lukuisia omatoimimatkoja Euroopan kaupunkeihin ja käynyt Nykissäkin omatoimisesti.
Kaikki on aina mennyt hyvin kun on välttänyt epämääräisiä alueita ja käyttänyt maalaisjärkeä.
Toki olisi varmasti helpompaa, jos kaksi aikuista lähtisi mukaan. Mutta jos ei ole mahdollista, niin ei ole.
Onko kukaan ollut lasten kanssa keskenään Floridassa ja ajellut siellä ympäriinsä. "Uskaltaako" lähteä ja mitä vinkkejä antaisitte?
"Uskaltaako" nainen + 2 lasta lähteä Floridaan?
3
289
Vastaukset
- Hojanpera
Uskaltaa. Liikennekulttuuri on Miamia lukuunottamatta ystävällistä.
Maalaisjärjellä pärjää mainiosti. "Niin kauan kun ei kaltereita ole kadunvarren talojen ikkunoissa, no hätä" -meiningillä olen ollut yli 15x. matkakokoonpanolla yksin, lapsen kanssa ja perheen kera.
Lapsia pitää tietysti pitää silmällä kuten muuallakin vieraissa paikoissa. Kannattaa sopia etukäteen, mitä pitää tehdä jos eksyy porukasta.
Orlandon seudulta kannattaa ajaa 27 tien kautta jos haluaa nähdä maisemia.
Se tulee suoraan Miamiin. Myös reitti 27-29-41 on mielenkiintoinen. Reitillä levähdyspaikkoja joissa voi katsella alligaattoreita ja muita luonnonihmeitä. 41:n varrella on myös Shark Valley, joka on oiva paikka tutustua Evergladesiin. Se on luonnonpuisto, jonka sisäänpääsy about 10/auto. Tramin kyydissä pääsee pitkälle suolle, jossa on vuodenajan mukaan erilaisia eläimiä. Joka kerta on allejakin nähty.
Jos haluat tarkemmin kysellä, laita meiliä [email protected]
Oma kuopus nyt 10v ja parin viikon kuluttua 11x Floridassa joten kokemusta lasten kanssa siellä reissaamisesta on kertynyt jonninverran. - florida4ever
Pelko pois. En ole mikään maailman paras kuski ja esim suomen kaupungeissa joskus hirvittää ajella jos ei ole tuttu kaupunki. Floridassa liikennekulttuuri on tosi leppoisaa ja vuokraan siellä aina auton. Tulee Pyörittyä orlando miami alueella pari kertaa vuodessa koska sukulaisia asuu siellä. Floridassa ajaminen on todella helppoa ja mukavaa. Jopa miamin keskustassa on helppo ajella, tosin hitaasti edetään koska ruuhkaa tahtoo usein syntyä. Tietä annetaan lähes poikkeuksetta.
Muista aina lukita auton ovet äläkä koskaan jätä autoon mitään. Varkaita on paljon. - käytyJaKäydään
Kyllä uskaltaa! Ei se ole sen kummempaa kuin menisi pakettimatkalla Kreikkaan tms., toki joutuu olemaan omatoimisempi, mutta yhtä helppoa on. Meillä lapset 5v. ja 8v. ja ovat lähdössä talvella jo kolmatta kertaa Floridaan. Aina on otettu auto ja ajeltu sillä ympäri, ämpäri...yleensä akselilla Orlando-Key West ja kaikkea siltä väliltä. Tulevalla reissulla keskitytään Orlandon seutuun, mutta mahd. monessa paikassa kannattaa käydä ja silti jää näkemättä paljon asioita. Jos menette Key Westiin, niin olkaa siellä yötä, jotta saatte paikasta enemmän irti. Matka Miamista sinne kestää 3-3,5h, vaikkei ole niin pitkä matka. Ajokulttuuri Amerikassa on leppoisampi melkeimpä kuin Suomessa, mutta tarkkana pitää toki olla sielläkin. Miami ei ole kahden kertakokemuksen jälkeen meidän juttu, mutta sielläkin päin voitte harkita majoittua keskustan ulkopuolelle esim. Fort Lauderdale on rauhallinen paikka, mutta ei kovin kaukana Miamista...riippuu vähän mitä hakee. Ei muuta kuin hyvää matkaa vaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1452720Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3621995- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331614Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772