hamsterin ruoka...

ku voiko hamstereille antaa sellasii jauhomatoja? ja mitä kaikkee hamstereille voi syöttää? mä oon antanu jugurttii joskus... ja sitten vielä... et kuinka usein siivootte häkin?
6227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

antaa mm. omenaa,banaania,kurkkua,salaattia,joskus vähän juustoa, näkkileipää ym. hyviä vinkkejä saisit hamsteri kirjoista! Häkki kannattaa siivota heti kun se alkaa haiskahtaa pissalta.ainakin kerran viikossa.

Äänestä
  • Hamstereille ei saa antaa näkkäriä! Turpoaa mahassa.

    Äänestä

hamsterin häkki siivotaan vähintään kerran viikossa(siis vaihdetaan purut ja huuhdellaan pohja lämpösel vedel puhtaax).hamsteri on kaikkiruokainen.sen tulisi saada ruokavaliossaan siemensekotuxen lisäksi maito-,hedelmä-,vihannes,liha-,ym tuotteita....alla on lista mitä sille voi antaa:
maitotuotteet:jugurtti,viili,miedot juustot,kai raejuusto,
lihatuotteet:raaka jauheliha,jauhomadot,ja muutaki vähärasvasta ja semmosta lihaa jossa ei ole mausteita!
hedelmät ja vihannexet:omena,päärynä(omenaa ja päärynää ei kuulemma sais antaa ku kerran pari viikos),kurkku,banaani,viinirypäle,meloni,salaatti,vauvan bona ja piltti hedelmäsössöt,marjoista mansikka ja muut makeat marjat,
viljatuotteet:siemenseos,leipä,myslit,veetabixit,kaura-ja neljänviljan puurot
muut:keitetty peruna,-makarooni,-riisi
siinä ne vissii tais olla suurin osa.ja aina pitäis olla hamsterilla saatavana jotain jyrsittävää,koska sen hampaat kasvaa jatkuvasti!älä anna mitään ihmisten herkuja,ne pilaavat hamsterisi terveyden!

Äänestä

Häkki kandee siivota niin useasti ku jaksat koska hamsterit arvostavat puhtautta siis ainakin kerran viikossa!

Äänestä

Mielestäni muutamia erittäin suositeltavia ruokia on edellisistä viesteistä jäänyt uupumaan. Hamsulle kannattaa antaa muutaman kerran viikossa veteen tai maitoon keitettyä kaurapuuroa jonka sekaan voi sekoittaa erilaisia tuoreruokia ja lihaa ym. Lisäksi kaikenlaiset hedelmä- ja marjapiltit sekä vauvojen purkkiruoat ovat hamsujen herkkua.
Monipuolisuus ennen kaikkea. Hamsteri ei kehity normaalisti pelkällä siemensekoituksella ja salaatilla. Siemensekoitukseksikin kannattaa valita jokin laadukas merkki eläinliikkeestä, koska tavallisten ruokakauppojen jyrsijöiden sekoitukset ovat yleensä puutteellisia, eivät sisällä kaikkia tarvittavia vitamiinejä.

Hamsun häkki kannattaa siivota niin usein kun oma nenä käskee. Esimerkiksi uros syyrialaisten häkkejä ei tarvitse siivota niin usein kuin naaraiden. Joillakin hamsuilla häkki pysyy siistinä parikin viikkoa. Kannattaa siis käyttää maalaisjärkeä. Likainen häkki on aina terveysriski.

Destiny´s/ Heli
http://destinyshamsters.tripod.com/

Äänestä

Mun yks hamsu oli hauska noitte jauhomatojen kanssa. Se oikein terästäyty ku näki että annoin sellasen. Ryhdisti ittensä, vaani hetken ja hyökkäs kimppuun :D . Voi että se oli onnellinen :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamsu-tyttö kirjoitti:

ku voiko hamstereille antaa sellasii jauhomatoja? ja mitä kaikkee hamstereille voi syöttää? mä oon antanu jugurttii joskus... ja sitten vielä... et kuinka usein siivootte häkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu