Mitä sairauksia luovuttajalta voi saada?

hjhjj

Hiv ja hepatiitti nyt ainakin, mutta entä muut...? Siis jos käyttää ns. muumimuki-menetelmää. Entä esim. herpes, sehän voi tarttua oireettomanakin. Entä papilloomavirukset, muut sp-taudit jne.? Luin jostain spermapankin sivulta, että myös joku megasytolovirus testataan luovuttajilta, mikähän lie... en muista kirjoitusasua, mutta kuulosti tuolta.

2

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1-kertaistarakaswatson

      Tietenkin kaikki taudit voi saada muumimukista mitkä seksistäkin. Satiaisia ehkä lukuunottamatta.

      Sytomegalovirukselta on aika vaikea suojautua, sen voi saada syljestäkin. Vanha tartunta ei aiheuta käsittääkseni mitään, ja se on suurimmalla osalla ihmisiä. Mutta jos äiti saa viruksen ensimmäistä kertaa raskauden alkuvaiheessa eikä saa lääkettä siihen esim. koska tartuntaa ei huomata, niin noin 25 % lapsista vammautuu vakavasti.

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00609

      Minulle ei ole selvinnyt, miksi joissain maissa testataan CM-vasta-aineet, kun käytännössä ne eivät vaikuta hoitoihin mitään. Suomessa niitä ei edes testata.

    • 1900

      juoppohulluus on myös tarttuva tauti etenkin mukimenetelmässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe