Mitä sairauksia luovuttajalta voi saada?

hjhjj

Hiv ja hepatiitti nyt ainakin, mutta entä muut...? Siis jos käyttää ns. muumimuki-menetelmää. Entä esim. herpes, sehän voi tarttua oireettomanakin. Entä papilloomavirukset, muut sp-taudit jne.? Luin jostain spermapankin sivulta, että myös joku megasytolovirus testataan luovuttajilta, mikähän lie... en muista kirjoitusasua, mutta kuulosti tuolta.

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1-kertaistarakaswatson

      Tietenkin kaikki taudit voi saada muumimukista mitkä seksistäkin. Satiaisia ehkä lukuunottamatta.

      Sytomegalovirukselta on aika vaikea suojautua, sen voi saada syljestäkin. Vanha tartunta ei aiheuta käsittääkseni mitään, ja se on suurimmalla osalla ihmisiä. Mutta jos äiti saa viruksen ensimmäistä kertaa raskauden alkuvaiheessa eikä saa lääkettä siihen esim. koska tartuntaa ei huomata, niin noin 25 % lapsista vammautuu vakavasti.

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00609

      Minulle ei ole selvinnyt, miksi joissain maissa testataan CM-vasta-aineet, kun käytännössä ne eivät vaikuta hoitoihin mitään. Suomessa niitä ei edes testata.

    • 1900

      juoppohulluus on myös tarttuva tauti etenkin mukimenetelmässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      207
      4696
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3640
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      22
      1360
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1179
    Aihe