Miten harjoittelen matikan kokeeseen??

tvdfani

Hirveä hätä! Huomenna matikan koe ja en ole jaksanut lukea. Miten te luette? Onko mitään verkkosivua Tuhattaiturille? Auttakaa pls!! :((

5

4153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysynpä_kumminkin

      Se on myöhäistä nyt. Matematiikkaa oppii parhaiten laskemalla laskuja, ei lukemalla kirjaa.

      Opitkohan tilanteesta mitään?

    • Lnoppilas

      Jep kyllä sun tilantees vähän surkealta näyttää jos et oo koko kurssiin mitään laskenut. Niin kuin edellä sanottiin, matikkaa oppii vain laskemalla. Mäkin teen yleensä kaikki kappaleessa olevat tehtävät, vaikka ei tulis edes läksyksi, ja laitan ylös ne mitä en oo osannu ja kertaan sitten ennen koetta ne sekä kirjan takana olevat lisätehtävät. Tää taktiikka on nyt tähän mennessä tuonut lyhyestä matikasta L:n ja kaksi pitkän matikan 10 kun lähdin sitä sitten vielä lukemaan.
      Sulle viisainta nyt ehkä on laskea kertaustehtäviä kirjan takaa tai sitten kirjan esimerkkejä niin että peität sen ratkaisun ja katsot vasta kun olet itse tehnyt tai et pääse eteenpäin kyseisessä laskussa, riippuen siitä kuinka hyvä olet.

    • Lukijolainen

      Lukio-opiskelussa tärkeintä on tehdä töitä koko kurssin ajan. Jos havahtuu lukemaannja harjoittelemaan vasta vähän ennen koetta, ei ole enää paljoa tehtävissä, koska käsiteltävät asiakokonaisuudet ovat laajoja. Läksyt kannattaa tehdä joka kerta ja tunneilla kannattaa kuunnella tarkasti.

      Jos tässä jaksossa et ole näin tehnyt, älä huoli, koska ensi jaksossa voit korjata asian. Tämä pätee sitten kaikkiin aineisiin eikä pelkästään matematiikkaan. Toivotan opiskeluintoa tuleviin kursseihin!

    • Hhkdiekdk

      Mulle kävi samanlainen tilanne. Päivä ennen koetta luin matematiikan kirjaa ja katsoin esimerkkitehtävät. Muuten en laskenut (tein kurssin etänä) ja kävi niin hyvä tuuri, että suurin osa tehtävistä oli niitä mistä olin katsonut esimerkit. Kutosen sain ja se oli tavoite. Kyseessä oli viimeinen matematiikan kurssi enkä enää jaksanut panostaa. Muut kurssit arvosanoilla 9 ja 10 läpi.

    • Anonyymi

      bro en osaa niitä laskuja koska se ope ei oo opettanu ja se koe on huomenna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2875
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      116
      1160
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      897
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      824
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      137
      757
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      754
    Aihe