Olen kotoisin Jyväskylästä ja asun siellä edelleen. Minä arvostan Jyväskylää ihan samaan tapaan kuin tamperelainen Tamperetta. Minusta tuntuu pahalta, että niin monet jyväskyläläiset, lähinnä nuorehkot, haukkuvat ja halveksivat tätä kaupunkia. Minun itsetuntoani huonontaa se, että olen kotoisin kaupungista, jota sen asukkaat haukkuvat niin paljon, mutta lohdutan sillä itseäni, että olen tämän kaupungin (minun sukupolveeni kuuluvan) asukkaaksi poikkeuksellisen fiksu tältä osin. Mistä se johtuu, että niin monet jyväskyläläiset haukkuvat kaupunkiaan?
Miksi jyväskyläläiset eivät arvosta kaupunkiaan?
Jaakko_Leinonen
295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En kanssa ymmärrä,että miksi he sitten asuvat täällä jos haukkuvat ja halveksivat omaa kotikaupunkiaan?:D täysin naurettavaa, on tää nyt parempi kuin Helsinki tai Turku:D Se on varmaan vaan niin,et koskaan ei oo kukaan tyytyväinen mihinkään.
Monet ovat myös huonokäytöksisiä, jotka aiheuttavat itselleen ihan tahallaan huonoja kokemuksia esim. baareissa ym,yöelämässä ja oma paha olo puretaan sit solvaamalla vaikka ja mitä:D itse olen asunnut täällä vasta kuukauden ja kyl tää mun entisen paikkakunnan voittaa, on ihan kivoja ihmsiä (muutamaa poikkeusta lukuunottamatta), helppo kulkea keskustassa jne.
Miksi sitä ja tätä valittakoot jokainen niin paljon kun lystää sellasella on köyhä elämä ja tekemisen puute kun jaksaa tänne narista joka asiasta jos ei kaupunki miellytä niin voi muuttaa hittoon täältä