Harrastajilta on ilmeissesti rahat loppu, kun ei tulla Porin Syyspäräykseen ajamaan kauden päätöskisoja. Vai onko porukat menos Helsinkiin osoittaman mieltään?
Harrastjilta loppuu rahat
11
337
Vastaukset
- Q-Raketti
Eipä ole kyllä ihme... Silti hiukan ihmettelen Micro-luokan osallistujamäärää. Surkein osallistujamäärä koko kaudella ajetuista kansallisista kisoista. Kuinka suuri vaikutus oli tuolla luokan poisjättämisellä aluksi? Sitä ei voi tietää. Harmi, ettei saatu enempää osallistujia.
- microista_pois_jäänyt
65€ osalistumismaksu 15€ ympäristömaksu 25€ harjoituspäivä yli 100€ mennyt, että saadaan osallistua KO. kisaan?? Silläkin rahalla saisi paljon osia/rengaita harrastamiseen. Harrastajamäärät tulevat laskemaan joka luokassa ensivuonna vain NS. "teamkuljettajat" ajavat kisoja. Meillä kaksi autoa myynnissä.
- Kukkaron-Matti
Nyt pörssi on kuiva, ja olo nuiva. Taas on kausi paketissa. Ensi vuonna vaan harrastellaan jos sitäkään..
- SennaAy
2016 on nk. kerhokisojen paluu. Esim. PK-seudulla on suuri mahdollisuus Keimola Cup ja Lavinto Cup -tyyppisillä €20/kisa tyyppisillä arki-iltakisoilla. Palataan perusasioiden pariin isi poika peräkärry rules.
- peeeeeaaaaaaaa
Porilaiset oli ahneita ja rahasti 25 euroa ratamaksua / päivä syyspäräyksessä. Aika moni jätti treenit ajamatta varsinkin kun oli vielä kovaa sadetta sekö to että pe. Kisoihin tulleilta pieneltä porukalta otettiin "pussi tyhjäksi" jo portilla. Rahan ahneita järjestäjiä....
Onneksi kausi on paketissa ja seuraavaa kautta ei Porissa enää näillä hinnoilla avata vaan tehdään se jossain muualla myöhemmin.....- Ex.päräys
Sama meno jatkuu myös vuonna 2016 Porissa. Eräs "Arnen" sukulainen hoitaa..
- Realismia25euronen
Maksaa se lippu huvipuistossakin , satoi tai paistoi . En ole yhtään kerhoa nähnyt vielä Pörssiin listautuneena. Mutta mukavat löylyt oli , saunassa , joka on rakennettu näistä 25 euron ymm maksuista. Kisoista on kuluja .
- fjapwoiernu
Paketti nykään aika hankala - koostuu niin pirun monesta asiasta
..
Luullaan että ei tuo 25e harjoituspäivä maksu ole mitään näissä karting hinnoissa jota käytetään lajiin.
Mutta kun sitä maksua on nykyään jokaisessa asiassa..
Esim. ympäristö maksu, se toi lisää kuluja vuodelle noin 300 euroa.. (Peräkärry isä poika)
Sitten tuo ratamaksu - jos ennen ollut esim 15 e nyt 25e eli 10 euroa lisää.. Ei paljoa
Mutta...
Ennen tultiin torstaina ja ajettiin 3 - 4 kertaa perjantai koko päivä
Eli
2x10 10 viikonloppua = 200 lisää maksuja kaudelle..
Hups 500 euroa meni pelkästään näistä.
Sama meillä - vähennämme kilpailuihin osallistumista kaudella 2016. - KZ2nousee
miksi koko ajan pitää valittaa????
kaikki hinnat nousee koko ajan. se on fakta, koska kulut nousee. toisekseen kun ne kulut nousee, niin jos ette ole huomanneet, niin maksajat (niin... me harrastajat ja kilpailijat) ovat vähentyneet eli suuremmat kulut jaetaan pienemmällä porukalla. voinen äkkiseltään miettiä, ihan uutisia ja lehtiä lukemalla, että suunta jatkuu jyrkempänä ensi vuonna ja pakko myöntää, että osuu omaankin jalkaan kovasti.
Mutta ei kukaan tee mitään tappiolla. Uskon että ihan kuka tahansa kilpailun järjestäjä ottaa sponsorin tai vaikka vaan tappioiden maksajan nimen ylös jos joku sellaiseksi haluaa. Mutta tuskin kukaan mitään haluaa maksaa näinä aikoina.
Olkaamme siis tyytyväisiä, että joku viitsii jotain vielä järjestää ja maksetaan se mitä pyydetään tai sitten pidetään "lomaviikonloppu" (joka yleensä on kalliimpi, kuin rata viikonloppu :/ ) ja täähän on ihan vapaaehtoista... eikö?
Porissa oli kivaa . Olttin viimeisii eikä saatu edes viime vuotista aikaa radalla mutta oli mukavaa olla kundin kanssa ja puuhata yhdessä
Terv: Helge Salmenaho - Hyvätkisat
Olen kanssasi täsmälleen samaa mieltä. Vaikka Porissa oli aiempia vuosia vähemmän kuskeja ei ilmapiiriä voinut moittia. Hyvät kisat ajettiin sillä porukalla mikä vielä on jäljellä. Toivottavasti ei tästä enää paljon vähene. Järjestäjä ja me kilpailijat se kisa lopultakin tehdään ja ainakin keskenäiseen ilmapiiriin me voidaan vaikuttaa ratkaisevasti.
- Talkoo
Kerhokisoja tarvittaisiin enemmän, että kaikille harrastajille olisi kukkarolle sopivaa, mutta kisat tarvitsee järjestäjiä ja niitä ei ole. Oli kyse Cadetista tai microista miksei myös raksuissa on kansalliset kisat loppu koska ei ole kerhokisoja/kerhoiltoja joista aina joku sit haluaa lähteä koittamaan muualle. Samalla kun on noita hippokisoja on myös jonkinlaisia järjestäjiä/lippumiehiä tarjolla. Kaikkihan lähtee siitä talkootyöstä kun ei ole tekiää ei tule muihinkaan hommiin lisää tekijöitä. Ja kun ei ole tekijöitä kisat häviää ja on ajettava vain noissa "kalliissa" kisoissa ja sit ei riitä paalu joka paikkaan. Jos haluatte harrastusta halvemmaksi tehkää talkootyötä vaikka 3 iltaa viikossa omalle seuralle, niin varmaan alkaa olemaan tapahtumia ja muuta säpinää.. Tai sit vaan maksatte ja ajatte sen mihin paukut riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai12210076Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785016Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694852Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73300Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j142517Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071740Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.551580- 471536
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591464Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661412