Finders keepers

KaikkeaKanssa

Olimme 5-v lapsen kanssa leikkipuistossa. Samaan aikaan siellä oli samaa sukupuolta oleva ja samanikäinen lapsi. Lopulta päätyivät samaan aikaan keinumaan. Tähän asti kaikki hyvin. Mutta...
Tämä toinen lapsi alkoi kertoa miten olivat (oli toisen vanhempansa ja sisaruksensa kanssa) löytäneet viereiseltä kentältä frisbeen. Tähänkin asti kaikki ok. Mutta sitten: Löytäjä saa pitää, tokaisi lapsi. En tiennyt mitä sanoa, joten en sanonut mitään.
Ja aina kun me olemme menneet leikkipuistoon ja nähneet sinne jääneitä leluja, olemme sanoneet ettei niihin saa koskea koska ne eivät ole meidän. Asiasta on tullut automaatti ja viimeiseen kahteen vuoteen ei ole tarvinnut edes sanoa mitään.
Sitten tänään... 3 päivää tuon käynnin jälkeen alkoi lapsi itsekseen sanoa "löytäjä saa pitää". Onneksi tilanne oli se, että olimme lähimetsässä syömässä mustikoita ja hän tod. näk. viittasi niihin marjoihin. Ajattelin, että siinäkö meni 5 vuoden työ hukkaan. Aloimme tietenkin heti painottaa, että sellainen koskee vain marjoja, ei mitään muuta.
Tuo toinen lapsi ei sanontaa ollut itse keksinyt, se on aivan varma. Jostain se on tullut hänelle. Mitä sellaisen ihmisen päässä loppujen lopuksi liikkuu, joka "lanseeraa" lapselle löytäjä saa pitää -ajatuksen????

2

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noh jos tohon ikään olet pystynyt pitämään muista lapsista erossa hyvä juttu. Muistan vain varotta ne ottaa vaikutteita ja joudut pyyhkimään huonot kasvatustavat jotka tarttuu kuin sairaus. Meillä kesä kitketään pois kun ne ei meinaa läheä mitenkään kun opitaan huonotapa. Ja tapaa sen huonosti kasvatun pojan tak tytön. Huoh.

    • KaikkeaKanssa

      Ensimmäisen virkkeen ymmärsin. Se tosin osoitti, että et ole lukenut/ymmärtänyt tekstiä
      Lopusta en valitettavasti saanut mitään selvää. Saisiko saman ihan suomeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2702
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      339
      2418
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2114
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1806
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1569
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1440
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe