ihmetyttää

kun puhutaan suurperheistä joissa on 4-5 lasta.oon itte kohta 30 ja meitä on kaikkiaan 12sisarusta.(neljät kaksoset)äitini on joskus puhunu että kuinka hän kun ootti jotai kaksosista,lypsi lehmiä,pesi pyykkiä teki ruoat,raivasi peltoa, ja teki yksinkertaisesti niin paljon töitä että oikein hirvittää ajatella kuinka hän on todellakin jaksanut.todellakin pyykitkin oli pastävä käsin,eikä silloin ollu pyykkikonetta,vesikin tuli 70 luvun puolella kantamalla sisään.et sen on täytyny olla rankkaa.mutta koskaan en ole nälkää nähnyt eikä vanhemmat ole juovuksissa riidelleet,saatikka tapelleet.
51465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Rankkaa on varmaan perheessäsi ollut ja hyvä, että äitisi työtä osaat arvostaa.
Mutta mitä sitten? Yhteiskunta ja elämänmeno on muutenkin muuttunut kolmessakymmenessä vuodessa. Joiltakin osin on helpompaa, toisaalta vaikeampaa.

Jos vaikka tekstisi pointin kertoisit.

Äänestä

Eli äidin työ kotona ei oo yhtään mitään?Siinä sivussahan hoitaa lapset ja kodin.Jos multa kysyt, niin sääliksi käy äitiäsi,mutta hyvä kun jaksoi kaiken.Isommat lapset on varmana joutuneet auttamaan ja tekemään.Tekikö isä kotitöitä,siis oikeasti?
Jollakulla voi olla vaikeuksia jo ekan vauva-ajan kanssa.Olisi aika kunioittaa raskautta ja vauvanhoitoa.Se on rankkaa. ärsyttää,miksi äidin pitää kestää ja sietää kaikki?Toisella voi mennä huonommin,silloin on saatava apua.Itse jouduin 4:n raskauden takia rasituksesta sairaalaan.Vaikka olin "vain" kotona pienten lasten kanssa.Liian usein äidit sairastuvat vahvana olemiseen.Valittaa ei saa,kun aikasemmin oli 10 lasta.Entä sitten!Ajat oli toiset silloin.Nyt saa isätkin hoitaa ja tehdä.Se on hyvä asia.
Niin ei mustakaan 4 lasta ole suureprhe.Mutta sekin on rankkaa.
Joku 10 lapsen äiti on professori.Se ei tarkota,että kaikki muut äidit siihen pystyisi ja jaksaisi.
No mun lapset nautti joulusta.Ja meni nyt isänsä luokse.

Äänestä

Kyllä minä ainakin koen itseni suurperheen äidiksi, keskiverto perheessähän on 1,7 lasta. Eli kun minulla on "kolmen perheen lapset" mielestäni se on suurperhe.
Kyllä monet asiat ovat mitoitettu korkeintaan 3n lapsen mukaan; henkilöautot, hotellihuoneet ja pääsyliput moneen paikkaan, mainostetaan kyllä perhelippua mutta tarjoukset koskevat kork. 3 lasta.
Niin maailma muuttuu Eskoseni, sanoisi hra Kivi.

Äänestä

Kyllä me olemme suurperhe,kun meitä on 7.

Äänestä

monikaan ei varmasti ole ajatellut kuinka rankkaa äideillä on ollut. Maaseudulla on ollut rankempaa kun ruoka on otettu pellosta ja navetasta.Lapset eivät olleet turhan narisijoita ja jokaisen oli tehtävä mitä pystyi.Kyllähän maailma on muuttunut, mutta kyllä jonkinlainen "nöyryys" pitäisi olla ettei aina valiteta joka asiasta.Eipä tainnut sinunkaan vanhempasi viedä teitä lapsia mäkkäriin syömään.Mielestäni monet vanhemmat syytävät lapsilleen liikaa rahaa ja tavaraa,tulee ihan mieleen että puhdistavat omaatuntoaan ajattelematta lasta.Tosin kouluun ei voi mennä jos ei ole muotivaatteita tai kenkiä. Surullista miten "amerikkalaistumme" vauhdilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nykysin kirjoitti:

kun puhutaan suurperheistä joissa on 4-5 lasta.oon itte kohta 30 ja meitä on kaikkiaan 12sisarusta.(neljät kaksoset)äitini on joskus puhunu että kuinka hän kun ootti jotai kaksosista,lypsi lehmiä,pesi pyykkiä teki ruoat,raivasi peltoa, ja teki yksinkertaisesti niin paljon töitä että oikein hirvittää ajatella kuinka hän on todellakin jaksanut.todellakin pyykitkin oli pastävä käsin,eikä silloin ollu pyykkikonetta,vesikin tuli 70 luvun puolella kantamalla sisään.et sen on täytyny olla rankkaa.mutta koskaan en ole nälkää nähnyt eikä vanhemmat ole juovuksissa riidelleet,saatikka tapelleet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu