Hei, tiedättekö mitkä olisivat hyviä lintujen syysmuuton kuvauspaikkoja Helsingin suunnalla? Viikonlopulla sinne suuntaan menossa.
Kuvauspaikat
5
244
Vastaukset
- Canonisti_minäkin
Helposti saavutettavia paikkoja on mm. Porkkalanniemi.
Porkkalanniemi on varmaan ihan hyvä. Helsingissä Lintubongarit taitaa viettää aikaansa joissain saarissa tai Viikin pelloilla taikka Vanhankaupunginlahden tuntumassa. /http://www.helsinki.fi/viikki/vanhankaupunginlahti.html)
Tänään luin Helsinki-info julkaisua, ne mainosti jotain 'retkiä'.
http://www.hel.fi/hel2/helsinki-info/arkisto/2015/Hki_info_0415.pdf
siis sivulla 22 yläreunassa: Nokat kohti etelää, Syysmuuttoa seurataan opastetulla retkellä Harakan saaressa 19.9. kello 12–14. Päivällä muuttavat kyyhkyt, haukat ja kurjet. Yömuuttajia, kuten kerttusia ja tiltaltteja, voi nähdä pensaikossa. Retkelle on vapaa pääsy, mutta menopaluuvenematka Ullanlinnan laiturista (Ehrenströmintie 3) maksaa aikuisilta 4,50 ja lapsilta sekä eläkeläisiltä 2 euroa.
Viikin pelloille kerääntyviä lintuja.. ( no tää on vasta viikon päästä, Huom!) kuten valkoposkihanhia, bongataan opastetulla retkellä 26.9. kello 13–15, lähtö Gardenian pihalta (Koetilantie 1). Tämäkin retki on maksuton ja Gardenian sekä kaupungin ympäristökeskuksen järjestämä
Sunnuntaina olis Tringan retki 20.9. Viikkiin http://www.tringa.fi/events/syysretki-viikkiin/
Ite kyllä taidan mennä kädentaidon messuille.- lintukuvaaja
Kiitos paljon!
Olisi ollut kiva kuulla kokemuksiasi. Mihin päin päädyit ja saitko hyviä kuvia? Sunnuntaina ainakin oli todella kaunis ilma. Näkyikö etelään matkaajia?
- Lintukuvaaja
Päädyin käymään sunnuntaina viikissä ja pornaistenniemen lintutornilla. Viikissä oli paljon valkoposkihanhia, joista sainkin monia hyviä kuvia. Pornaistenniemessä oli kuulema juuri ennen käyntiäni pyörähtänyt joku sinisuohaukka ja itse näin siellä ruskosuohaukan, josta en saanut kovin hyvää kuvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1028892
- 474379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html401596- 241510
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121200Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29847