Itse kuvatut videot

Jos itse tai jonkun tutun kuvaamia perhevideoita videokasetilla ei kelaa alkuun kun lopettaa katsomisen, niin menevätkö ne pilalle?
4268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kai sillä ole merkitystä videonauhan säilymisen kannalta, onko videokasetti kelattu alkuun tai puoliväliin. Katselin tässä vanhoja videoita, joita olin vuonna 1995 kuvannut 8mm kasetille. Videokamera, jolla niitä kuvasin oli mennyt rikki, mutta onneksi netistä löysin edullisen ja toimivan 8mm videokameran.
Yllättävän hyvin olivat videot säilyneet, ajattelin, että varmaan ei enää kuvanlaatu ole edes tyydyttävää, mutta onneksi eivät olleet tuhoutuneet.
Nyt siirrän kaikki 8mm videokameran tallenteet videokasetille ja kirjastossa käy siirtämässä ne sitten CD levylle.

Kannattaa ehdottomasti digitoida vanhat kotivideo aarteet digitaaliseen muotoon, niitä videoita ei enää koskaan saa takaisin., jos ne katoavat.
Videolle tallentui läheisiä, jotka ovat siirtyneet tuonpuoleiseen eli tosi arvokkaita muistoja nämä videot ovat.
Jälkeenpäin vaan miettii, että olisi pitänyt vain kuvata enemmän läheisiä, mutta onneksi sentään tuli kuvattua edes vähän.

Äänestä
  • "Nyt siirrän kaikki 8mm videokameran tallenteet videokasetille ja kirjastossa käy siirtämässä ne sitten CD levylle."

    Mitä järkeä on kierrättää niitä vhs:n kautta? Saahan kameran suoraankin kytkettyä tietokoneeseen. Noissa laatu on mitä on, mutta ei sitä nyt enää väkisin kannata entisestään laskea, vaan kannattaa pelastaa kaikki niin hyvälaatuisena kuin mahdollista.

    Äänestä

  • Ja dvd-levyille dvd-videona.

    Äänestä

Vaikuttaa. Lyhyesti se, miten päin nauha on kelalla vaikuttaa kuinka paljon signaali siirtyy alla ja päällä olevaan nauhakerrokseen. Ulkoa en muista varmasti, kumpi oli vähemmän turmiollinen tapa säilyttää nauhoja, muistaisin niin, että kelat säilytetään arkistoinnissa loppuun kelattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ASCF kirjoitti:

Jos itse tai jonkun tutun kuvaamia perhevideoita videokasetilla ei kelaa alkuun kun lopettaa katsomisen, niin menevätkö ne pilalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu