Silmälääkärille: Coats disease?

ihmettelevä

Minulla on jo pienenä todettu Coats disease. Näen sillä tavalla että pärjään jokapäiväisessä elämässä, mutta mikään erityisen hyvä näköni ei ole. Onko tähän tautiin mitään hoitokeinoja? Mitä tulisi tehdä ja miten toimia, jotta näkö säilyy mahdollisimman pitkään? Minulla on 60-vuotias sukulainen joka myös sairastaa samaa tautia, hänkin näkee vielä melko hyvin vaikka on verkkokalvot jo kerran kiinnitetty uudelleen.

Tehdäänkö sellaista tieteellistä tutkimustyötä, jossa voidaan aikoinaan saavuttaa menetelmiä, joilla tällaisesta taudista kärsiviä silmiä voidaan korjata?

Kiitos jos osaat vastata!

6

2411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Taudin synty on vielä selvittämättä. Verisuonimuutoksia voidaan joissakin tapauksissa hoitaa laserilla, jolla saatetaan joissakin tapauksissa vaikuttaa myönteisesti taudin kulkuun. Taudille on kyllä tyypillistä, että on aktiivisia ja inaktiivisia jaksoja (jolloin tilanne ei pahene).

      Verkkokalvon irtauma on tyypillinen komplikaatio Coatsin taudissa.

      Se, miten hyvänä näkökyky säilyy riippuu paljolti siitä, vaikuttaako tauti keskeisen verkkokalvon (tarkan näön alueen) toimintaan. Esim. verkkokalvon irtautuessa saattaa tarkan näön alue irrota.

      Enpä tiedä tuosta tutkimustyöstä, mutta tietääkseni syytä taudin kehittymiselle ei ole vielä tiedossa joten mahdollisten (parantavien) hoitojen löytymiseen voi kulua vielä paljonkin aikaa. Asianlaitaa ei paranna se, että tauti on melko harvinainen.

      • ihmettelevä

        Kiitos asiantuntevasta vastauksestasi. Taudista on netistäkin (ilmeisesti) kovin vähän tietoa saatavilla. Muistaisin, että paikallinen silmätautiopin professori olisi joskus sanonut minulle taudin olevan lähtöisin jostain muinaisesta kuninkaallisesta suvusta. Pitääköhän paikkansa? Tautia sairastavia tai sitä kantavia on kuitenkin niin vähän koko maapallolla, että on hyvin mahdollista tautien olevan lähtöisin yhdestä suvusta. Onneksi minua on lohdutettu sillä, että tähän tautiin sairastuneet ovat älyllisesti keskimääräistä kehittyneempiä. Onkohan siinä jotain perää?


      • Minna
        ihmettelevä kirjoitti:

        Kiitos asiantuntevasta vastauksestasi. Taudista on netistäkin (ilmeisesti) kovin vähän tietoa saatavilla. Muistaisin, että paikallinen silmätautiopin professori olisi joskus sanonut minulle taudin olevan lähtöisin jostain muinaisesta kuninkaallisesta suvusta. Pitääköhän paikkansa? Tautia sairastavia tai sitä kantavia on kuitenkin niin vähän koko maapallolla, että on hyvin mahdollista tautien olevan lähtöisin yhdestä suvusta. Onneksi minua on lohdutettu sillä, että tähän tautiin sairastuneet ovat älyllisesti keskimääräistä kehittyneempiä. Onkohan siinä jotain perää?

        Saattaa olla tosiaan mahdollista, että tauti peräisin muinaisesta kuninkaallisesta suvusta, muinoin oli tyypillistä, että kuninkaalliseen sukuun kuuluvat menivät naimisiin serkkunsa kanssa, ja tällöin aiheutui paljon perinnöllisiä sairauksia...koska vanhempien geenit olivat "liian lähellä toisiaan", joissakin maissa on edelleen tapana, että kuninkaallista sukua olevat valitsevat puolisokseen toisen kuninkaallisen , joka on yleensä serkku yms. Sisäsiittoisuus on huono asia, koska lisää erilaisten sairauksien esilletuloa,periytyvyyttä.olen katsonut jonkin dokumentin aiheeseen liittyen.


    • ädä

      15-vuotiaalla pojallani on viime viikolla diagnosoitu coats. Onko tämä sama kuin coats disease ?

      • Anonyymi

        Hei,
        11v pojallani on todettu 9-vuotiaana coatsin tauti. Olisi kiva keskustella tautiin liittyen jos saat viestini ädä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei,
        11v pojallani on todettu 9-vuotiaana coatsin tauti. Olisi kiva keskustella tautiin liittyen jos saat viestini ädä?

        Hei,

        Myös minun pojallani diagnosoitiin coats 2 vuotta sitten kun hän oli 10 vuotias.
        Olisi kiva vaihtaa vähän ajatuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      175
      14322
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      117
      10320
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      103
      9227
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      25
      8629
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      47
      7962
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6847
    7. 153
      6246
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      137
      5254
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      28
      4959
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      412
      1403
    Aihe