Moi
Tarvitsen uuden emolevyn joka saa maksaa maksimissaan 170€
Speksit
Lga 1151
Audio out vähintään 5.1
4 tai enemmän ram slotteja
ATX
3x pci-e mielellään 3.0
3 way sli varten käytän kolmea näyttöä ja 3 näytönohjainta.
Tarvitsen uuden emolevyn joka saa maksaa maksimissaan 170€
Speksit
Lga 1151
Audio out vähintään 5.1
4 tai enemmän ram slotteja
ATX
3x pci-e mielellään 3.0
3 way sli varten käytän kolmea näyttöä ja 3 näytönohjainta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lol unohdin sanoo että tarvitsen sellsisen onko jotain hyviä ehdotuksia?
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Gigabyte-GA-Z170X-Gaming-3-World-of-Tank-Edition-Intel-Z170-So-1151-Dual_1010545.html
tollasen löysin etkä kyllä tarvii mihinkää yli 4 ram slottia.
"3 way sli varten käytän kolmea näyttöä ja 3 näytönohjainta."
Miksi 3-way SLI? Et kai vain luule, että jokainen näyttö tarvitsee oman näytönohjaimensa? Jokaiseen ei-kivikautiseen näytönohjaimeen saa ainakin 3 näyttöä kiinni.
Tottakai saa mutta jakautuupa tehot ja fps kolmen näytön kesken eli ei ole kannattavaa etenkään jos raskaampia pelejä pelaa.
Jos tavallisestikkin 1 näytöllä ja 1 näyttiksellä tekee tiukkaa esim arma 3 tai metro last light ultra asetuksilla. Miten luulet että 1 näyttis pyörittäis paremmin tai edes yhtä hyvin 3 näyttöä samaan aikaan noiden pelien kanssa?
Itsekkö haluaisit pelata 10fps triple monitor set upil
Itsellä on Asus X99-S emolevy, jossa 2x970GTX sli, ja Coolermasterin Storm Stryker kotelo, joka ei ole ihan pienimmästä päästä. Emo tukee 3 way sli:tä, mutta käytännössä kolmen näytönohjaimen asentaminen vaatii kyllä luovaa ajattelua. Nykyiset näyttikset ovat melkoisia tiiliskiviä. Jotta saisit kaiken tehon irti , niin joku X99 emolevy esim. 6 ytimisellä 40 lane i7 5930k prosessorilla saisi 3:lla ohjaimella pci-e väylistä 16x,16x,8x nopeudet irti. X99 emoissa on 8 ram slottia, jos arvelet, että käyttöä löytyy.
Ison kotelon lisäksi tarvitset tukevan virtalähteen, joka pystyy tuottamaan tarpeeksi ampeereja, ja kotelon ilmanvaihto pitää suunnitella huolella, koska näytönohjainten väliin jää vähän ilmatilaa.