Mites teillä? Itsellä alustavat pisteet 276, kuinka hyvät mahdollisuudet L, että muuttuukohan pisterajat paljon tällä kertaa?
Englannin yo alustavat pisteet
24
4005
Vastaukset
- abina1
Toi on tosi hyvä pistemäärä, lähellä kyllä oot L:ää :) Koe ei mielestäni ollut erityisen vaikea, joten pisterajat varmaan saattavat olla korkeat, tämä on tosin vain omaa arveluani.
- hyvä.tulos
Edellyttäen, että pistemääräsi ei tuosta laske, ällää voi pitää varmana. Sitä mieltä opettajasikin varmaan on.
- Ruotsipenkinalle
Tästä näkyy viime vuosien pisterajat ja hyvältä näyttäisi: https://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/?option=com_content&view=article&id=35&catid=19&lang=fi&Itemid=144
- Abina16
Yleensä sanotaan, että kun saa 275 niin pitäisi olla melkein varma ällä joka vuosi. Hyvältä siis näyttää, edellyttäen tietenkin, ettei lautakunnassa pisteesi laske :)
Itse en alustaviani ole vielä saanut, mutta tyhmiä virheitä siellä täällä sen verran, että taitaa oma ällä lipua saavuttamattomiin.. Mites muuten produktiivisessa aukossa, eikö "one American friend of mine" ole ihan oikein? Eräs voidaan mielestäni ilmaista one-sanalla, eikä välttämättä pelkästään tuolla "an"-artikkelilla, mikä oli hyvien vastauksien piirteissä. - jhjkhkjhjkh
Itse en ole viitsinyt edes kysellä alustavia pisteitä. Kuuntelu meni ns.teknisistä syistä aivan v*tuilleen, joten en tiedä tuleeko sieltä 20 vai 80 pistettä, ei pysty yhtään arvailemaan.
Kirjallinen meni muuten ihan ok, mutta taisin ottaa liian varman päälle sen esseetehtävän. Käytin todella helppoa englantia, jotta ei vahingossakaan tulisi mitään kirjoitusvirheitä tms, koska kuulemma niistä rangaistaan kovalla kädellä. Lisäksi aiheessa pysyminen on vähän niin ja näin, niinkun se mulla tuppaa olemaan kielestä riippumatta aina se ongelma. Tulee jaariteltua siinä harmaalla vyöhykkeellä, eli tiedä sitten yhtään paljon siitäkään tulee.
Tuli arvosanaksi mikä hyvänsä, niin päähän ottaa silti. Ilman tyhmiä mokia olisi joka tapauksessa mennyt reippaasti paremmin.- Äbinää
En halua millään tasolla ahdinkoasi lisätä, mutta sanoisin, että mieluummin yrittää vähän hienompaa ja tekee muutaman virheen kuin kirjoittaa liian helppoa englantia. Sama aineen valinnassa - mieluusti vaikeampi aihe, kuin aihe josta 80% kokelaista kirjoittaa. Tämän vuotisessa kokeessa aiheet 1 ja 2 ovat varmaan todella yleisiä verrattuna 3 ja 4 aiheisiin.
Tiedän kyllä, kuinka ärsyttävää on kun pienet valinnat voi pistää koko arvosanan aivan v*tuiksi :( Englannissa valitettavasti vaaditaan melkein täydellistä suoritusta huippuarvosanoihin.
- Fuuuug
272. Ei tuu riittään ällään.
- Täpärällemenee
256, eximiasta vielä toivoa...?
- Vinchains
278 alustavasti, jännä nähdä riittääkö ällään ja pitääkö kutinsa alustava arviointi.
- 000000000
271, kuumottaa
- Höpöhöpöjuttuja
Johan täällä kovatasoista porukkaa on, jos lähes kaikki "oikeasti "on vedellyt yli 270 pistettä!?! Mites meinaatte mahtua tota menoa kaikki sen 5%:n sisään? :)
- Vinchains
Keväällä jäi pisteen päähän laudaturista, 272 oli siis pisteet, nyt yllämainittu 278 alustavasti. Jotku vaan ehkä hallitsee englannin kieltä?
- Helixxxxx
120pistettä, hyvin meni........;(
- Ei-Cum-Laudelle
240 / 299. (Kuuntelukoe: 60 / 90, kirjallinen koe: 180 / 209)
Toivottavasti riittää magnaan. Parina vuonna on ollut raja jopa 240 tuntumassa, korkeimmillaan muistaakseni 241... Vähän hermostuttaa, että koepisteet laskee mahdollisesti muutamalla lautakunnassa, ja toisaalta rajat nousee, jolloin tulisi cum laude :/ Marraskuun loppuun pitäisi jännitellä.- happpppppppy
145 pistettä, riitäähän se läpipääsyyn? :)
- Ei-Cum-Laudelle
happpppppppy kirjoitti:
145 pistettä, riitäähän se läpipääsyyn? :)
Kyllä pitäisi melko varmasti riittää läpäisyyn, ellei esiarvostelua ole tehnyt hyvin epäpätevä opettaja.
- Enkkueioomunjuttu
111 ei muuten varmana mee läpi
- englanti88919
121,5 voiko olla mahdollisuus A?
- Huonoenkus
138pistettä. Oisko A todennäköinen?
- ToivonA
128 p läpi tai ei
- Anonyymi
...
- Anonyymi
Ite lähin korottaa syksyltä ku sain B:n, ja sain nyt alustavista 198p, en oo sillee kovin kauheen tyytyväinen :)
- Anonyymi
Hyvä pitää vaan lukea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä pitää vaan lukea.
Vanha keskustelu, mut jotkut ilmeisesti kommentoinut tänkin kevään pisteitä joten minäkin sitten. 227 alustavista. Toivon niin paljon et yltäis M, mut on kyl epätodennäköstä ellei ne siel ytl:ssä jostain syystä päätä korottaa mun pisteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4111329Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878592Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys432344Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122244- 442084
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle01741