Englannin yo alustavat pisteet

Toiveikkaana

Mites teillä? Itsellä alustavat pisteet 276, kuinka hyvät mahdollisuudet L, että muuttuukohan pisterajat paljon tällä kertaa?

24

4108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abina1

      Toi on tosi hyvä pistemäärä, lähellä kyllä oot L:ää :) Koe ei mielestäni ollut erityisen vaikea, joten pisterajat varmaan saattavat olla korkeat, tämä on tosin vain omaa arveluani.

    • hyvä.tulos

      Edellyttäen, että pistemääräsi ei tuosta laske, ällää voi pitää varmana. Sitä mieltä opettajasikin varmaan on.

    • Ruotsipenkinalle
    • Abina16

      Yleensä sanotaan, että kun saa 275 niin pitäisi olla melkein varma ällä joka vuosi. Hyvältä siis näyttää, edellyttäen tietenkin, ettei lautakunnassa pisteesi laske :)

      Itse en alustaviani ole vielä saanut, mutta tyhmiä virheitä siellä täällä sen verran, että taitaa oma ällä lipua saavuttamattomiin.. Mites muuten produktiivisessa aukossa, eikö "one American friend of mine" ole ihan oikein? Eräs voidaan mielestäni ilmaista one-sanalla, eikä välttämättä pelkästään tuolla "an"-artikkelilla, mikä oli hyvien vastauksien piirteissä.

    • jhjkhkjhjkh

      Itse en ole viitsinyt edes kysellä alustavia pisteitä. Kuuntelu meni ns.teknisistä syistä aivan v*tuilleen, joten en tiedä tuleeko sieltä 20 vai 80 pistettä, ei pysty yhtään arvailemaan.

      Kirjallinen meni muuten ihan ok, mutta taisin ottaa liian varman päälle sen esseetehtävän. Käytin todella helppoa englantia, jotta ei vahingossakaan tulisi mitään kirjoitusvirheitä tms, koska kuulemma niistä rangaistaan kovalla kädellä. Lisäksi aiheessa pysyminen on vähän niin ja näin, niinkun se mulla tuppaa olemaan kielestä riippumatta aina se ongelma. Tulee jaariteltua siinä harmaalla vyöhykkeellä, eli tiedä sitten yhtään paljon siitäkään tulee.

      Tuli arvosanaksi mikä hyvänsä, niin päähän ottaa silti. Ilman tyhmiä mokia olisi joka tapauksessa mennyt reippaasti paremmin.

      • Äbinää

        En halua millään tasolla ahdinkoasi lisätä, mutta sanoisin, että mieluummin yrittää vähän hienompaa ja tekee muutaman virheen kuin kirjoittaa liian helppoa englantia. Sama aineen valinnassa - mieluusti vaikeampi aihe, kuin aihe josta 80% kokelaista kirjoittaa. Tämän vuotisessa kokeessa aiheet 1 ja 2 ovat varmaan todella yleisiä verrattuna 3 ja 4 aiheisiin.

        Tiedän kyllä, kuinka ärsyttävää on kun pienet valinnat voi pistää koko arvosanan aivan v*tuiksi :( Englannissa valitettavasti vaaditaan melkein täydellistä suoritusta huippuarvosanoihin.


    • Fuuuug

      272. Ei tuu riittään ällään.

    • Täpärällemenee

      256, eximiasta vielä toivoa...?

    • Vinchains

      278 alustavasti, jännä nähdä riittääkö ällään ja pitääkö kutinsa alustava arviointi.

    • 000000000

      271, kuumottaa

    • Höpöhöpöjuttuja

      Johan täällä kovatasoista porukkaa on, jos lähes kaikki "oikeasti "on vedellyt yli 270 pistettä!?! Mites meinaatte mahtua tota menoa kaikki sen 5%:n sisään? :)

      • Vinchains

        Keväällä jäi pisteen päähän laudaturista, 272 oli siis pisteet, nyt yllämainittu 278 alustavasti. Jotku vaan ehkä hallitsee englannin kieltä?


    • Helixxxxx

      120pistettä, hyvin meni........;(

    • Ei-Cum-Laudelle

      240 / 299. (Kuuntelukoe: 60 / 90, kirjallinen koe: 180 / 209)

      Toivottavasti riittää magnaan. Parina vuonna on ollut raja jopa 240 tuntumassa, korkeimmillaan muistaakseni 241... Vähän hermostuttaa, että koepisteet laskee mahdollisesti muutamalla lautakunnassa, ja toisaalta rajat nousee, jolloin tulisi cum laude :/ Marraskuun loppuun pitäisi jännitellä.

      • happpppppppy

        145 pistettä, riitäähän se läpipääsyyn? :)


      • Ei-Cum-Laudelle
        happpppppppy kirjoitti:

        145 pistettä, riitäähän se läpipääsyyn? :)

        Kyllä pitäisi melko varmasti riittää läpäisyyn, ellei esiarvostelua ole tehnyt hyvin epäpätevä opettaja.


    • Enkkueioomunjuttu

      111 ei muuten varmana mee läpi

    • englanti88919

      121,5 voiko olla mahdollisuus A?

    • Huonoenkus

      138pistettä. Oisko A todennäköinen?

    • ToivonA

      128 p läpi tai ei

    • Anonyymi

      ...

    • Anonyymi

      Ite lähin korottaa syksyltä ku sain B:n, ja sain nyt alustavista 198p, en oo sillee kovin kauheen tyytyväinen :)

      • Anonyymi

        Hyvä pitää vaan lukea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä pitää vaan lukea.

        Vanha keskustelu, mut jotkut ilmeisesti kommentoinut tänkin kevään pisteitä joten minäkin sitten. 227 alustavista. Toivon niin paljon et yltäis M, mut on kyl epätodennäköstä ellei ne siel ytl:ssä jostain syystä päätä korottaa mun pisteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4320
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      89
      3576
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe