Kiva perhehotelli Goalta omatoimimatkalla?

Gogogoa

Intiassa on tullut reissattua, mutta nyt olisi myös perhe lähdössä mukaan. Goaan menen ensi kertaa. Pitäisikin löytää mukava hotelli, johon mahtuu neljä ihmistä (kaksi kouluikäistä lasta) samaan huoneeseen. Hotellin pitäisi olla OIKEASTI kiva. Ei tarvi olla mitään luksusta (eikä siihen riitä rahatkaan), mutta sellainen perus pakettimatkan 3 tai 4 tähden tasoinen olisi kiva. Ei kuitenkaan mitään sikakallista.

Goalla on hirveästi hotelleja. Kokemus on osoittanut, että netin arvosteluista ja valokuvista huolimatta intialaisen hotellin taso saattaapi olla ylläri. Siksi kysyn täältä neuvoja.

Myös sijainti mietityttää, koska Goa on täysin tuntematonta seutua minulle. Enemmän houkuttelee Pohjois-Goa, koska siellä on kuulemma aitoa elämää. Kävelymatkan päässä hotellista saisi olla ravintoloita, ostospaikkoja ja sitä kuuluisaa tavallista elämää. Rantakin saisi olla lähellä. Mutta menen ihan sekaisin Candolimista, Calangutesta, Bagasta, Anjunasta... Kaupunkeja (vai kyliä) on niin paljon!

Ja juu, tiedän, että Goasta on miljoona keskustelua. Kaipaan nyt kuitenkin tuota lapsiperhenäkökulmaa. Eli hyviä vinkkejä kivoista hotelleista ja sijainneista, kiitos!

13

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huvila_Intiassa

      Ei niitä kokemuksia täältä löydy näiltä Goan matkaajilta, tää porukka matkustaa pakettimatkoilla Goalle ja yleensä ilman lapsia.
      Mekään ei olla perheen kanssa menty Intiassa kertaakaan Goalle, vaan ihan muualle. Hotelleja kyllä löytyy Intiasta, mutta... mikä on yhdelle rotankolo, on toiselle paratiisi.
      Itse kyllä vuokraisin jonkun resort tyyppisen huvilan perheelle, olisi kaikista mukavin asustaa koko perheen kanssa. http://aijaa.com/He2gid

    • Goankoti

      Candolim, Calangute ja Baga on kyliä pohjoisen rannan varrella. Ne on nykyään kasvaneet yhteen joten turisti ei tiedä missä yksi alkaa ja toinen loppuu.
      Anjuna on vähän kauempana pohjoisessa niemen takana. Kaikkialla on kauppoja ja ravintoloita. Candolim ehkä lapsiperheelle mukavin, Baga ruuhkaisin. Anjunssa on juhlijoita...kaikkialle pääsee taksilla tai bussilla. Jos haluat tietää tarkemmin niin kysy täällä. Vietän siellä talviajat n. 5 kuukautta.

    • loistoloma

      Suosittelen lämpimästi Cap's Corneria Calangutessa! Superkiva henkilökunta (lapset ihan onnesta soikeana, kun saivat niin paljon huomiota), todella siisti ja täydellinen sijainti. Ja mikä parasta, heidän oma ravintolansa on ehdottomasti yksi parhaimmista joten säästyy se ruokapaikan epätoivoinen metsästäminen.

      Hotellissa ei ole uima-allasta, mutta ihan vieressä olevan hotellin allasta saa lapset käyttää ihan pientä maksua vastaan.

      Suosittelen googlettamaan. Heiltä löytyy kyllä omat nettisivut.

    • Ensinnäkin, unohtakaa heti Pohjois-Goa! Baga-Calangute-Candolim-Sinquerim-akseli on kahdeksan kilometrin pituinen rypäs hotelleja, kauppoja ja ravintoloita. Eli se siitä paikallisesta elämästä. Pohjois-Goa on juuri se paikka mihin jotkut ihmiset tulevat ensimmäistä kertaa Intiaan eivätkä palaa Intiaan enää koskaan. Kulahtaneet ja roskaiset rannat ovat täynnä tuijottavia inkkarituristeja, kaupustelijoita, kerjäläisiä ja perus pakettimatkalaisia. Menet minne vaan, niin joka toisella askeleella taksikuskit kysyvät sinulta "makkina?" ja kaiken varoilta vielä demostroivat käsillään ratin pyörittämistä jos et ymmärrä sanaa "makkina", minkä ilmeisesti venäläiset ymmärtävät. Taksikyyti toki on fiksuinta ottaakin koska tuhansien autojen, skoottereiden ja bussien jatkuva väistely ja varominen käy ahdistavaksi jo muutamassa minuutissa. Kuulostaako rentouttavalta?

      Eli ainoaksi vaihtoehdoksi jää Etelä-Goa jossa vielä voi viettää rauhaisia lomapäiviä. Itse suosittelen teille Palolemia missä itse olin viime talvena kuusi kuukautta. Nätti ja rauhallinen 1,5 kilometriä pitkä ranta vailla häiriötekijöitä ja kaikki palvelut kävelymatkan etäisyydellä eikä tarvetta käyttää takseja. Varsinaiset hotellit Palolemista puuttuvat, mutta varmasti löytyy majapaikkoja mihin perheen kanssa mahtuu majoittumaan.

      Googlettamalla "family room Palolem" löytyy tietysti vaihtoehtoja, mutta itse suosittelisin tutustumaan aivan rannalla olevaan itävaltalaisomisteiseen bungalow-mestaan http://art-resort-goa.com/ tai sata metriä rannasta viime talvena avattuun http://paloleminn.com/ . Reilun kilometrin päästä rannasta löytyy vielä tälläinen http://www.fernhotels.com/gardenia-goa/fern-gardenia-goa.php

      Jos kaipaatte jotain vinkkiä, niin kysykää ihmeessä. Tärkeintä on että unohdatte sen Pohjois-Goan.

      • ei_Goalle

        ..tai unohdatte kokonan Goan ja menette aivan muualle Intiaan, sillä rantoja ja paikkoja riittää!


      • Hei spede, onko lukutaidossasi vikaa vai etkö muuten huomannut että aloittaja on käynyt muualla Intiassa ja on tällä kertaa menossa Goaan?


    • talvisin

      Eipä ole mulle näinä vuosina v. 1997 asti kukaan taksimies tullut kyselemään "makkina"? Venäläiset pakettimatkailijat lopettivat lentonsa viime talvena joten oli Pohjois-Goassakin huomattavasti rauhallisempaa.

    • loistoloma

      Mutta sitten taas toiset ihmiset eivät halua sitä, että on liian rauhallista ja ei mitään tekemistä. Samaa päivästä toiseen. Tylsää varsinkin lapsille! Meidän lapset ainakin olisivat ikävystyneet totalisesti Palolemilla. Samoin kuin me vanhemmat, jos siellä olisi pitänyt koko aika olla. Me taas teimme niin, että kävimme pari kertaa päiväreisuilla noilla hiljaisimmilla rannoilla (Ashwem ja Morjim). Siinä oli kivaa ohjelmaa, mutta kyllä oli kiva palata takaisin Calanguten vilinän!

    • mapusa

      Palolemissa ei ole muuta kuin ranta, kylläkin hyvä jos haluaa pelkkää rantaelämää. Minäkin suosittelen Pohjpis-Goaa ja päivän retkeä esim. ihanalle Mandrem-rannalle. Retki myös läheiseen Mapusan kaupunkiin ja torille siellä kannattaa jos haluaa nähdä aitoa Intiaa.

    • Legendaariset Mapusan markkinat missä osattiin jo vuonna -99 sanoa "Stockmannin laatu, Anttilan hinta" Niin eksoottista ja sitä aitoa Intiaa parhaimmillaan!

      • cobravaddo

        Suomenkieliset hokemat on jo unohdettu - onneksi! Maailma muuttuu ja suomalaiset turistit vähemmistönä. Ja itänaapuritkin nykyään.


    • asdewqa

      Molemmat tuttuja etelä ja pohjoinen. Olen samaa mieltä, jos ei halua aivan hiljaista lomaa, niin silloin pohjois-goa on kivempi.

    • Anjunabeach

      Spazio leisure resort onerinomainen hotelli Anjunassa! Hinnat ovat silti n.70-80€(5298-6054 rupiaa) joten jos haluatte aivan reppureissaajina matkata, voi hinta olla liian suolainen... Hotelli on silti siisti,henkilökunta ystävällistä jne.
      Kannattaa tutustua hotelliin tarkemmin esimerkiksi booking.com:issa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      272
      4707
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      99
      3534
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      26
      2846
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2350
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2259
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      92
      1519
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1316
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      74
      1276
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      946
    Aihe