Olen aseksuaali nuori jonka romanttinen suuntautuminen on vielä jokseenkin epäselvä, mutten koe ajatusta miehen tai naisen (tai muun sukupuolen edustajan) kanssa olemisesta mitenkään erityisen kammottavana. Mietityttää vain että kelpaako kenellekään seksistä kiinnostumaton kummajainen.
Sopasta erikoisemman tekee myös ei-binäärinen sukupuoleni, ja jos mahdollinen kumppani ei identiteettiä kunnioittaisi, en sietäisi moista lainkaan.
Ei tässä hätäpäivää ole, kunhan vain pohdiskelen.
Onko aseksuaali tuomittu yksinäisyyteen
4
96
Vastaukset
- justmehere
No miksipä sitä kukaan olisi noin pienten asioiden takia tuomittu yksinäisyyteen? Ennemmin yksinäisyyteen tuomitsee kusipäisyys, joka on sen sortin luonnevika, ettei lähde ihmisestä millään. Aseksuaalisuus tai muut vastaavat eivät ole mitään vikoja, vaan hienoja ominaisuuksia. :)
T. yksi aseksuaali joka kelpasi kyllä ihan tavalliselle tyypille. <3 - Kyllälöydätjonkun
Voisin kertoa tarinan: olin puolisen vuotta erittäin henkisesti intiimissä suhteessa ässän kanssa ja juttu olisi varmaan jatkunut pidempäänkin, jos en vihdoin olisi tullut kasvotusten oman seksuaalisuuteni kanssa. Olen kyllä siis seksuaalinen ihminen ja kumppanini tiesi tämän. Se ei tosin vaivannut meitä kumpaakaan, koska saimme henkisesti toisiltamme paljon ja seksiä lukuunottamatta koskettaminen oli ihan ok. Lisäksi olimme sopineet olevamme vain toistemme kanssa, joten en harrastanut seksiä ulkopuolistenkaan kanssa.
Sanon, että sinulle löytyy kyllä kumppani, koska on paljon ihmisiä, joita seksuaalisuutesi ja sukupuolesi tuskin haittaa. Kunhan löydät jonkun joka viehättyy sielustasi enemmän kuin muiden. Miettinyt joskus samaa, mutta on noita ihmisiä onneksi olemassa jotka ymmärtävät aseksuaalisuuden :)
- yksiaseksuaali
Aseksuaalisuus on vanha juttu, samoin kuin muutkin "normaalista poikkeavat" seksuaalisuuden ilmiöt (miten näitä nyt kukakin haluaa ymmärrettävimmin ilmaista). Siitä ei vain puhuta tarpeeksi nykypäivänä, vaan sen olemassaoloa yritetään vielä tavallaan kiistää....... Elämmehän "seksin kulta-aikaa".
Onneksi yhä useampi aseksuaali uskaltautuu kaapista pihalle ja asia alkaa tulla valtaväestönkin tietoisuuteen. Pian huomataan, ettei me aseksuaalit nyt niin erilaisia olla kuin ne seksuaalitkaan. :)
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022376- 1252018
- 921529
- 1381479
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221360Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741288- 1171286
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631151- 511117
- 381072