Kuulin eilen torilla, että Kuhmoisiin olisi tulossa kaksi vastaanottokeskustta. Todella hyvä homma, että saadaan väkimäärä nousuun ja kyläkoulut taas toimintaan. Ensimmäinen on kuulemma tulossa Ruolahteen. Tietääkö joku minne? Vanhalle koululle?
Pakolaisia Kuhmoisiin
PenttiUrmas
16174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
on kyläkoulut lopuunmyyty !
Vanhalle Kuhmoisten linja-autoasemalle voi ihan hyvin sijoittaa pakolaisia, kun ei siellä nykyään enää ketään muita käy.
Onko siellä joskus käynyt niitä romusoja joku katsomassakin. Koko romumuseo on ko paikkakunnalle suurin häväistys.
Pakolaiset ottaa vastaan Mäkinen, tuo reilu ja rehti ö-luokan kitaristi ja laulaja.
Loistava idea museon tilalle.
Irakin ja Syyrian sotilaskarkurit jynssäämään kiväärinpiippuja vanhalle linjuriasemalle.
Kyllä minä ainakin voisin Ruolahden mökkiäni vuokrata.
Aika varmasti Kuhmoinenkin tulee saamaan osansa.
Kuhmoisiin ei pidä ottaa pakolaisia, eikä muuallekaan Länsimaihin. Islam on uhka ja ongelma. Ruotsissa on 55 no-go-aluetta, jossa muslimit hallitsee; paloautot ei mene sinne ilman poliiseja, ja poliisitkin pelkää.
Eikös pikemminkin Kuhmoisista paeta? Noin 40 hengen vuosivauhtia, mitä noita väkilukutilastoja olen katsellut.
Vanhalle linja-autoasemalle juu ! Siellä on muutenkin sotaisa maisema tykkien seassa ja vesurihommiin valmiit autonraadot !
Varmaan tuntisi hiekkaneekerit olonsa kotoisaksi sota apparaattien keskellä.
Harmoisista tai et, tyhmä ainakin olet.
Jaha. Viherpunikki on herännyt :0). Tyhmäkö, en sentään.
Aloittaja PenttiUrmas! Voit onnitella itseäsi, olet Suomen tyhmimpiin kuuluva otus.
Kyllä 100 - 200 maahanmuuttajan sijoittamisesta on sinne Kuhmoisiin kaavailtu. Vielä on neuvottelut kesken. Ymmärsin, että niiden sijoituskohteista ja asunnoista ei olla vielä päätetty. Oikein sopivia ei ola paljoa. Julkisten asuntojen lisäksi on myös yksityisasuntoja tarjolla heidän käytöön. Pitääkö paikkansa, että kuntalaiset mielellään ottaa maahanmuuttajia.
Maahanmuuttovirasto