Oon 12v tyttö ja tarviisin jo rintsikat, koska nännini paistavat paitojen läpi ja niihin sattuu.en uskalla pyytää äidiltä ja en tiedä mikä kokoni on ??voisitteks auttaa mua?on nii noloo sanoo äitille tai mitä mä ees sanosin?
en uskalla pyytää rintsikoita
14
284
Vastaukset
- Auttaja33
onko sinulla omaa rahaa? Ja jos on niin pääsetkö helposti kapelle (täälläpäin sanotaan kaupunkia kapeks) esim. Lindexissä myydään 15€ 60a-75aa kokoisia rintaliivejä nuo koot ovat niitä ns. "Nuorten" rintsikoita, pienimmät koot ovat 60aa ja 60a itsellä on 65aa ja olen 13, itse tein niin että ostin ite ja sitten jälkeenpäin kerroin äidille, jos sinulla ei ole omaa rahaa niin voit keskustella asiasta äitisi kanssa aloittaen esim: "äiti, millon sä sait sun ekat rintsikat?" Tai "ööh.. Äiti voisitko ostaa mulle rintsikat ku mun nännit paistaa paidasta läpi?" Jos et ole jo kokeillut voit kokeilla alustoppeja
- ivd
Sano vaan äidilles et tarviit rintsikat
- Käteenvetoapulpetinalla
Älä osta niin alat kiinnostaa......maamme "rikastuttajia"
http://mvlehti.net/2015/12/12/mita-kouluissa-nykyaan-tunnilla-tehdaan/
- äiti_ihminen
Voi kultaseni, sano ihmeessä äidille. Äitikin on ollut joskus nuori tyttö ja ymmärtää kyllä.
Maratoonarit teippaa nännit. Voisitkohan koittaa samaa?
- rintsikat
Lähimpään vaate kauppaan on n. 80km. Ja en pääse kauppaan vaikka onkin rahaa. Mittasin kokoni ja se on alta 74 cm ja päältä 83cm. En edes tiedä onko sen kokoisia rintsikoita? Ja aina kun yritän jotenkin äidille sanoa tulee joku pikkune häirihtee nii en kehtaA.
- guineapig
Mitä hävettävää rintsikoissa nyt on? Nehän on vaan vaatekappaleita joita pidetään rintojen peittona. ;)
Ihan vain ohimennen voit sanoa äidillesi, että tarvitset rintaliivit, ja voit kysyä myös voisitteko yhdessä tutustua kauppojen valikoimiin. Ainakin luulisi äidistä olevan suurin apu ensimmäisten rintsikoiden valinnassa.
- Maman
Tässä neuvo: kirjoita äidillesi kirje! Kerro juuri samat asiat, mitä aloittamassasi viestissä. Äitisi voi oikeasti olla kovin, kovin kiireinen - koko ajan hommaa - että on vaikea pysähtyä kuuntelemaan sinua. Valitettavasti. Mutta kirje, oikea kirje kuoressa, voi olla eräs keino. Voisit myös mainita, että sinua ujostuttaa ja nolottaa puhua. Mutta muuta vaihtoehtoa kuin puhuminen ei ole!
Hyvä neuvo oli myös se, että menet itse kauppaan ja ostat rintaliivit itse. Äidin pitäisi havahtua huomaamaan, että kasvat hyvää vauhtia isoksi! Tiedän, että se kaupoille meno ei ole itsestäänselvyys - mutta odota seuraavaa kauppareissua, suunnittele omat juttusi jo etukäteen. Kaupassa asiantuntevat myyjät mittaavat rintaliivikokosi. Toimi!
Minulla oli kauan sitten vastaava tilanne kuin sinulla. Jostain syystä äidilleni puhuminen oli (on) vaikeaa. Alakoulussa olin ainoa kuutosluokalla, jolla oli rinnat. Juostessa oli vaikeaa. Käytin pikkuveljieni tiukkoja, pieniä teepaitoja puseroiden alla, vaikka olisin tarvinnut oikeat rintaliivit. Vasta yläkoulun seiskan syksyllä liikuntatuntien jälkeen pukukopissa havaitsin, kuinka luontevasti (muista kouluista tulleet) ikäiseni tytöt pukivat ja käyttivät rintaliivejä! Sen jälkeen järjestin itselleni kaupunkireissun - ja marssin vaatekauppaan, missä mukava myyjä etsi minulle oikeankokoiset rintsikat. No problems.
Nopein tie rintaliiviostoksille on kuitenkin tämä: täräytät sanoa vaikka ruokapöydässä KOKO PERHEESI kuullen (välittämättä vähääkään mitä muut perheenjäsenet sanovat tai ajattelevat) että tarvitset rintsikat! Miksi rintaliivien - tai kuukautissuojien, tamponien, terveyssiteiden - ostaminen on oltava erilaista, piiloteltavaa, hävettävää kuin esim. mopon tai lenkkareiden ostaminen? Normivaate, tavallista vaate- tai markettikauppameinikiä se on.
Viimeinen neuvo: älä ikinä häpeile kehoasi. Se muuttuu koko ajan, kehityt upeaksi nuoreksi naiseksi! - sikat
Rintsikat on aivan turha vaate.
Laita kaks paitaa- Niisiinluki
No sitähän se tekee muttei auta
- thjj
Just seksyy ku nännit näkyy
- elrmrir99
Lähimpään vaate kauppaan on n. 80km. Ja en pääse kauppaan vaikka onkin rahaa.
- voisitko nettikaupasta yrittää ostaa?
Mittasin kokoni ja se on alta 74 cm ja päältä 83cm.
- eli 70 cm voisi olla liivien ympärys ja kuppikoko ehkä B
En edes tiedä onko sen kokoisia rintsikoita?
- kyllä on 70B aika yleinen koko nuorilla
Ja aina kun yritän jotenkin äidille sanoa tulee joku pikkune häirihtee nii en kehtaA.
- juu noinhan se yleensä on...
Toisaalta yritä nänniteippiä käyttää koska rintojen koon puolesta pärjäät ilman liivejä. - wertuers
Lainaa vaikka joltain kaveriltasi jos hänellä on lainaa.
- paitojenläpi
Nännien törröttäminen paitojen läpi on tyylikästä. Ja rintaliiveistä on rinnoille pelkkää haittaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3751874Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111708Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.72912Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402898Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32724Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68688- 54688
- 63683