alkoholisti isä pilaa elämäni

pitiavautuajollekki

Isäni on juonut aina paljon ja hän on usein arkipäivinäkin ihan kännissä aamusta iltaan eikä mene töihin tai lähtee sinne myöhemmin, jotta humala laskisi. Hyvin harvassa ovat sellaiset päivät, milloin vasta illalla alkaisi juomaan. En kestä olla kotona isän takia, olen niin suunnattoman vihainen ja ärsyyntynyt kun joudun katselemaan sitä humalaista. Meillä on koiranpentu joka on paljolti minun ja äidin koira joten en voi lähteä minnekkään enkä pääse kunnon lenkeillekkään vielä kun pentu on vasta 10viikkoa. Pelkään myös kutsua ketään meille sillä häpeäisin loppuikäni jos vaikkapa ihastukseni näkisi isäni humalassa. Milloinkaan en voi tietää koska hän on sammuneena kotona kun tulen koulusta, joten menisin mielummin kavereille kuin kotiin ja koska pentua on hoidettava niin en mene minnekkään vaan kärsin kotona katsellen sitä juoppoa :( Olen siis 15vuotias tyttö nyt ja tämä masentaa niin paljon ja hävettää ja pilaa kaiken, perheemme lisäksi kukaan ei tiedä isän alkoholismista enkä voi purkaa tunteitani kenellekkään, mitä voin tehdä?

4

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti_ihminen

      Pystythän puhumaan asiasta äidin ja sisarusten kanssa? Joku nuorten palveleva puhelin voisi olla myös hyvä. Luulen että alkoholistien lapsille on oma, googleta! Muista että alkoholismi on sairaus ja varmaan jokainen suomalainen tuntee vähintään yhden alkoholistin. Isäsi alkoholismi ei ole sinun vastuullasi eikä sinun häpeäsi! Kaverisi ja ihastuksesi ymmärtävät oaremmin kuin luuletkaan.

      • pitiavautuujollekki

        On mulla yksi veli 17v, mutta ei sen kanssa tule pahemmin puhuttua kun se juoksee itsekkin yömyöhään kavereiden kanssa juomassa eikä ymmärrä kun itse haluan elää elämäni kokonaan ilman päihteitä. Äitini on onneksi kunnollinen ja hänen kanssaan on hyvät välit mutta emme yleensä puhu isästä. Ja niin voi olla että he ymmärtävät, enhän minä isääni ole valinnut mutta haluavatko he sitten tulla meille?


    • saanet paremman kodin asiasta sosiaalitoimeen valittamalla.

    • gjlöjfgkk

      Kai tiedät että ongelmien piilottelu on iso osa ongelmia. Oletko kuullut sellaisesta ilmiöstä kuin virtahepo olohuoneessa. Voisit keskustella äidin kanssa voisitteko yhdessä hakea apua isälle ja perheelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      44
      5155
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2126
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      105
      2126
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1867
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1740
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1147
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      247
      1085
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1001
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      941
    Aihe