Olemme lähdössä Muncheniin kolmen hengen ryhmällä. Katselin paikallisliikenteen lippujen hintoja. Olemme kolme yötä ja kolmen päivän ryhmälippu saattaisi olla paras vaihtoehto. Pääseekö tuolla lipulla lentokentältä rautatieasemalle ja voiko poiketa Dachaun leirillä vai pitääkö Dachaun hankkia lisälippu?
Ryhmälippu, päivälippu ja lisämaksut
2
1757
Vastaukset
- mvvmuc
Kolmen päivän ryhmälipun saa vain sisimmälle inneraum alueelle. Keskustasta Dachauhun tarvitsee hieman laajemman München XXL alueen lipun ja lentokentälle koko alueen lipun. Niitä saa ryhmille päivälippuina ja epäilisin, että sellaiset kannattavat teille, koska kahtena päivänä tarvitsette joka tapauksessa lentokenttäliput jotka ovat ryhmälippuna sitten koko päivän voimassa ja väliin jää vain kaksi muuta päivää. Paikallisen liikennelaitoksen sivut ovat http://www.mvv-muenchen.de/ ja siellä on saksaksi ja englanniksi ihan hyvin tietoa vaikka järjestelmä ei ihan maailman yksinkertaisin ole.
- Lakkojenmaa
Jos aikataulu sallii ja ei tarvitse muutoin välipäivinä XXL-lippua (esim. lentokonemuseokäynti) kannattaa käydä tulo- tai lähtöpäivänä sillä Gesamtnetz (Partner-Tageskarte) lipulla myös Dachaussa, se vie aikaa n. 3-4 h.
Junalakkoilu on ilmeisesti loppunut viimein elokuussa, onneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3892648Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1052106Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys162010- 1061615
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321501Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861200Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491121Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1841099Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601033TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201030