Pitäisitkö kaniasi tässä?!!

Hvbjdzjhcf

Hei,

Käyttäisitkö itse tämänkaltaista häkkiä kääpiökokoisella kanillasi? http://www.dogpro.fi/images/products/1291/häkki5.JPG

Mitat ovat siis 83 x 56 x 108 cm (0,465m2). Pieneltä tuo näyttää, mutta pinta-alaa on kuitenkin lähes tuplasti verrattuna valtioneuvoston minimihäkkikokoon 0,25m2. Toisaalta harrastajien minimisuositus 0,5 m2 on vain aavistuksen suurempi.

Vaikka tämänhetkinen ainoa kanini on vapaana asunnossa, voisi häkki varmuuden vuoksi hyvä olla olemassa. Haaveena olisi hankkia myös toinen kani, joka voisi (ainakin nuorempana) asustaa häkissä töiden ja yön ajan.
Tämä häkki on helppo putsata ja ylipäätänsä pitää siistinä, siksi se tuntuu houkuttelevalta vaihtoehdolta verrattuna muihin markkinoilla oleviin vaihtoehtoihin. Pohjalla pitäisin pehmoista petiä, mutten mattoa yms. Maailmalla nämä ovat myös suosittuja kanihäkkejä ilman tuota ylempää kerrosta, mutta luotan teihin suomalaisiin paremmin eettisissä kysymyksissä.

6

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Kääpiökanillekin olisi hyvä olla pohjapinta-alaa aivan minimissään 100x50cm, mieluusti enemmän. Kani ei ole kiipeilevä eläin, joten ton häkin minimaalisen pienet tasot ei auta koonpuolesta mitään. Tuskin kani edes pystyy noita ramppeja kiipeämään. Joku hamsterihäkkihän toi taitaa olla.

      Mun kani (kääpiöluppa) asui myös vapaana. Suosittelen häkiksi mieluiten muutaman neliömetrin kokoista aitausta, mutta jos kani pääsee olemaan vuorokaudesta jonkun puolet vapaana, niin perus tehdashäkki tyyliin 120x50cm on myös ok. Paria hyppyä enempäähän se ei siellä mahdu tekemään silti, mistä syystä en pitäisi kania häkissä ylipäätään.

    • aphvkyud

      Up! Kerro rohkeasti oma mielipiteesi, arvostan jokaista vastausta!

    • sesg

      En laittaisi kaneja tai marsuja tuonne. Pohjatilaa liian vähän. Kanille ei ole noista tasoista juuri mitään hyötyä kun eihän se voi tuolla pomppia. Toi häkki olis hyvä deguille/rotille/chincilloille mutta ei kaneille,

    • paljontilaatarvii

      En ikuna tommoseen kania laittas.Osta kunnon häkki, minimi 120pitkä .Ja lisäksi tietysti vapaana aina kun ite kotona.Ovelle voi laittaa verkkoportin, ettei kani mene kaikkiin huoneisiin.Niin paljon kanille vaan tilaa kun mahdollista.Ei se kani luonnossakaan neliössä asu,vaan tilaa tarvitsee paljon enemmän ollakseen onnellinen.
      120häkki, ja vapaana huoneessa aina kun mahdollista on ok mun mielestä.Ihmekuutioista voi tehdä isomman aitauksenkin, ja pitää 120häkkiä vessa lootan ja ruoka kippojen paikkana.

    • sskgvlkfv

      up!

    • ewdfgsdASD

      En pitäisi. Kanilla olisi liian vähän pinta-alaa. Jos haluat helppohoitoisen häkin niin zooplussassa myydään sellaista missä on vedettävät pohjat muistaakseeni. Minimiksi sanoisin itsekkin 120cm. Noi lain säätämät rajat on ihan pielessä. Ei kani sellaisessa lain sallimassa minimihäkissä olisi onnellinen. Yksi ehkä vähän siistimpi vaihtoehto on ottaa koiran mettallinen häkki. Niitä saa aika isojakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      227
      14861
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2227
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1138
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      859
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe