Moi.
Löytyi miekka, joka näyttää vanhalta, mutta muuta en siitä tiedä. Osaatteko neuvoa?http://aijaa.com/NfG1aP
http://aijaa.com/d6pEAx
http://aijaa.com/Lg4pmK
http://aijaa.com/8ZX2wc
Miekan kokonaispituus on 70 cm. Ainoa leima löytyy aina kahvan läheltä ja leima näyttää lähinnä joltqin hopeaesineistä tutulta leimalta.
En osaa kuvailla esinettä tämän paremmin, koska en oikein tiedä, mitä etsiä.
Kiitos jo etukäteen vaivannäöstänne.
Miekan alkuperä kiinnostaa
4
282
Vastaukset 4
- enpäässykirpparille
www.hagelstam.fi
Näillä on myynnissä jonkin verran miekkoja.Kysyppäs heiltä.
Olin veljen kanssa retkellä yhdessä pikkukylässä Rooman lähellä. Veli poikkesi metsästysveitsiä myyvään liikkeeseen. Itse en ollut aiheesta oikein kiinnostunut,mutta tiesin veljeni kuluttavan seuraavan tunnin nenä kiinni vitriinissä. Ajattelin sitten jutella myyjän kanssa.
Siellä oli erikoisuutena jonkinverran 1900-1950 lukuisia paraatimiekkoja ja gurkhia. Tenttasin myyjää näytteillä olevista miekoista. Siellä oli vähän samanoloisia kuin kuvasi.Kasakkamiekkoja nimeltä shaska.Siinä on hiukan kaareva terä ja kahvassa "sormisuoja".Pitäisi olla tarkoitettu hevosenselästä sivaltamista varten.Olivat myös leimattuja.Leima löytyi käsiosan yläpuolelta ja niitä oli muistaakseni kaksi.Olisikohan toi remmi sitä varten että sen voi sitoa ranteeseen käytössä ja asusteisiin ratsailla?
Voisinko olla oikeassa että on shaska?
Kerro kun saat tietoa asiasta jookos. - aikaielenkiintosta
Eikun remmihän on siksi että jos tuppi on selässä niin remmistä saa vedettyä ratsailla miekan esiin yhdellä kädellä?
Paksut takit kasakoilla ja tukevat tumput kädessä. Varmaan aika kylmää sodankäyntiä tuohon aikaan. - jaanikassikas
Näyttäisi joltakin paraatimiekalta. Ei niinkään aitoon taisteluun tarkoitetulta. Ehkä
Upseerin paraatimiekka?
Kyllähän tuo kannattaa arvioituttaa.
Eihän näillä tuhansien arvoa ole mutta kiva muistoesine kuitenkin ja komea seinällä.
Tupen kunto ei ole kaksinen,eikä miekankaan kunto huipussaan.
Kannattaa ruveta etsimään sopivaa arvioijaa jostakin,kyllä tuolla voi jotakin tienata,ehkä 200-500 euroa korkeintaan. - Ehkäehkä---
Husaarin tai upseerin sapeli tuo taitaa olla. Aika lyhyt joten voisiko olla pukumiekka, kuten joku arveli?
Eurooppalainen on, mutta mistä? Tuollaisia käytetty jostain 1750-luvulta 1900-luvulle asti. Tuo taitaa olla leijonanpääponsi. Hyvin yleinen piirre sekin Englannista kautta Euroopan Venäjälle.
Heitän lonkalta 1800-luku, Ruotsi. Tuo portopé (se nauha) viittaa sinnepäin.
https://www.bukowskis.com/fi/lots/676037-sabel-18-1900-tal
Hyvin samanoloinen lampaannäköinen leijona:
https://www.bukowskis.com/fi/lots/732385-sabel-for-officer-vid-husarregemente-1800-talets-mitt/images/9787066
Koita löytää joku antiikkikauppias joka tietää asiasta. Moni vaan tietysti rahastaa arvioinnista. Kansallismuseossa taisi ennen olla joku, joka tiesi miekoista. Nyt en uskalla sanoa, kun hallituksen leikkaukset jyllää siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641021Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 90685
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24661- 46648
- 9641
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14635Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558- 42550
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj22548- 62546
- 61539
- 44531
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47523Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.134508Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13482Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27437Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa46433Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29423