Olen ollut 16 vuotta päiväkodissa lastenhoitajana. Mittari on täynnä, haluan opiskella jotain muuta. Kannattaako anoa vuorottelu vai opintovapaata? Siis rahallisesti? Kummasta saa paremman korvauksen?
Vuorottelu- vai opintovapaa
6
361
Vastaukset
Taitaa olla suunnilleen samansuuruiset kun pohjautuvat palkkatuloon. Vuorotteluvapaa tulee suoraan liiton kautta ansiosidonnaiseen suhtautettuna ja opintoraha taas aikuiskoulutusrahaston kautta ja on käsittääkseni myös tuloihin suhtautettu. Laskurit varmaan löytyy liiton sivuilta sekä sieltä aikuiskoulutusrahaston sivuilta.
- TuotaTuota
Ei ole samansuuruiset. Vuorottelukorvaus on karkeasti n.50% nettopalkasta. Aikuiskoulutustuki n.80% nettopalkasta.
- TeeNäin
Myöhässä tulee vastaus, mutta jos haluat hyötyä kummastakin, niin ENSIN vuorotteluvapaalle vuodeksi ja aloitat opiskelut ja nostat vuorottelukorvausta. Vähän ennen vuorotteluvapaan loppua ilmoitat jääväsi kahdeksi vuodeksi opintovapaalle ja haet aikuiskoulutustukea, joka lasketaan ENNEN vuorotteluvapaata saaduista tuloista.
- adfhai
Hae ensin opintovapaata. Aikuiskoulutustuki pienenee vuoden 2017 alusta joten ens vuosi on viimeinen mahdollisuus opiskella paremmalla tulolla.
- KmFDm
Kyllä, mutta käytännössä se lopullinen sinetti aikuiskoulutustuen leikkaukselle puuttuu. Tällä hetkellä se on vasta suunnitelma. Lisäksi jos jää ensin opintovapaalle, niin EI pysty jatkamaan vuorotteluvapaalle sen jälkeen. Kun taas jos jää ensin vuorotteluvapaalle, pystyy siitä jatkamaan suoraan opintovapaalle.
- Opintovapaallanyt
Ei ole sellaista vaihtoehtoa, että jäisi ensin opintovapaalle ja sen jälkeen vuorotteluvapaalle. Se pitää tehdä toisinpäin. Jos työnantaja nyt yleensä suostuu antamaan vuorotteluvapaata.
Vuorottelukorvauksen määrä on n.70% ansiosidonnaisen työttömyyskorvauksen määrästä, jota saisit jos joutuisit työttömäksi, ja opintovapaalla ollessa aikuiskoulutuskorvauksen määrä on sama kuin työttömyyskorvaus. Eli kyllä opintovapaalla saa enemmän. Verotus korjaa tietysti eroa jonkin verran, niin ettei käteen jäävässä tulossa ole niin suurta eroa kuin bruttotulossa. Kelan ja Aikuiskoulutusrahaston sivuilla on laskurit.
Moni yrittää saada ensin vuorotteluvapaan siksi, että ehtii ensin kunnolla miettiä mihin haluaa hakea, voi valmistautua pääsykokeisiin ja ehkä aloittaa opinnotkin. Voi myös päättää, ettei alakaan opiskella vaan palaa vuorotteluvapaan jälkeen levänneenä töihin. Opintovapaata voi saada korkeintaan 2 vuodeksi ja se edellyttää että on opiskelupaikka valmiina ja opiskelee säännöllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251068Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82982Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22763Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759