Vuorottelu- vai opintovapaa

Meteliseis

Olen ollut 16 vuotta päiväkodissa lastenhoitajana. Mittari on täynnä, haluan opiskella jotain muuta. Kannattaako anoa vuorottelu vai opintovapaata? Siis rahallisesti? Kummasta saa paremman korvauksen?

6

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taitaa olla suunnilleen samansuuruiset kun pohjautuvat palkkatuloon. Vuorotteluvapaa tulee suoraan liiton kautta ansiosidonnaiseen suhtautettuna ja opintoraha taas aikuiskoulutusrahaston kautta ja on käsittääkseni myös tuloihin suhtautettu. Laskurit varmaan löytyy liiton sivuilta sekä sieltä aikuiskoulutusrahaston sivuilta.

      • TuotaTuota

        Ei ole samansuuruiset. Vuorottelukorvaus on karkeasti n.50% nettopalkasta. Aikuiskoulutustuki n.80% nettopalkasta.


    • TeeNäin

      Myöhässä tulee vastaus, mutta jos haluat hyötyä kummastakin, niin ENSIN vuorotteluvapaalle vuodeksi ja aloitat opiskelut ja nostat vuorottelukorvausta. Vähän ennen vuorotteluvapaan loppua ilmoitat jääväsi kahdeksi vuodeksi opintovapaalle ja haet aikuiskoulutustukea, joka lasketaan ENNEN vuorotteluvapaata saaduista tuloista.

    • adfhai

      Hae ensin opintovapaata. Aikuiskoulutustuki pienenee vuoden 2017 alusta joten ens vuosi on viimeinen mahdollisuus opiskella paremmalla tulolla.

      • KmFDm

        Kyllä, mutta käytännössä se lopullinen sinetti aikuiskoulutustuen leikkaukselle puuttuu. Tällä hetkellä se on vasta suunnitelma. Lisäksi jos jää ensin opintovapaalle, niin EI pysty jatkamaan vuorotteluvapaalle sen jälkeen. Kun taas jos jää ensin vuorotteluvapaalle, pystyy siitä jatkamaan suoraan opintovapaalle.


      • Opintovapaallanyt

        Ei ole sellaista vaihtoehtoa, että jäisi ensin opintovapaalle ja sen jälkeen vuorotteluvapaalle. Se pitää tehdä toisinpäin. Jos työnantaja nyt yleensä suostuu antamaan vuorotteluvapaata.

        Vuorottelukorvauksen määrä on n.70% ansiosidonnaisen työttömyyskorvauksen määrästä, jota saisit jos joutuisit työttömäksi, ja opintovapaalla ollessa aikuiskoulutuskorvauksen määrä on sama kuin työttömyyskorvaus. Eli kyllä opintovapaalla saa enemmän. Verotus korjaa tietysti eroa jonkin verran, niin ettei käteen jäävässä tulossa ole niin suurta eroa kuin bruttotulossa. Kelan ja Aikuiskoulutusrahaston sivuilla on laskurit.

        Moni yrittää saada ensin vuorotteluvapaan siksi, että ehtii ensin kunnolla miettiä mihin haluaa hakea, voi valmistautua pääsykokeisiin ja ehkä aloittaa opinnotkin. Voi myös päättää, ettei alakaan opiskella vaan palaa vuorotteluvapaan jälkeen levänneenä töihin. Opintovapaata voi saada korkeintaan 2 vuodeksi ja se edellyttää että on opiskelupaikka valmiina ja opiskelee säännöllisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe