Mikä jyrsijä?

jyrsijä

Olen 11 vuotias ja haluaisin jonkun jyrsijät. MIKÄ? Ei sit mitää 20-30 vuotta elävää. Eli osaan käsitellä/hoitaa kania (joo ei ole jyrsijä) ja kääpiö hamsteria. Ei ehkäpä rotta tai hiirtä. Mieluiten vähän käsi kesy mutta pärjää ainakin vähän aikaa yksinkin/lauman seurassa. Kiitos vastauksista!

ps.kyllä ois vanhemmat vastuussa!

Lotta

7

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11v

      Olen kanssa 11v suosittelen lämpimästi kääpiöhamsteria

    • Eiomaagerbiilejä

      Gerbiilejä? Ne ovat päiväeläimiä, toisin kuin hamsterit (?) En tiedä hamstereista, mutta gerbiilit ovat aktiivisia ja pärjäävät laumassa. Gerbiilit elävät johonkin 3-4 vuotta. Kannattaa ottaa kaksi urosta tai kaksi naarasta. Jos on eri sukupuolta, voi olla että poikasia tulee. Gerbiilit eivät haise kuulemma paljoa, ja suht helppo hoitoisia. Vettä ja ruokaa oltava tarjolla jatkuvasti, ja puhtaat purut, peseytymis hiekkaa, ja tekemistä. Sekin voi olla hauskaa tekemistä, kun askartelee pieniä, mukavia aktiviteetti juttuja, kuten vessapaperi rullista jotain. Niillä pitää myös olla kovaa purtavaa, koska hampaat kasvavat koko ajan. Gerbiilit pitää totuttaa kesyiksi. Tuntuu että gerbiilit ei ihan lasten lemmikkejä ole, mutta kyllä jo 11 vuotiaille sopivia. Kunhan muistaa olla varovainen aina. Voisiko gerbiili tuntua jyrsijältä vaihtoehdolta?

    • miiiry

      syyrialaista hamsua suosittelen.

    • hmmhmm

      Kania ei ehkä kannata. Oma kanini on jo 11 vuotta ja tosiaan olin sinun ikäisesi kun sen sain.
      Gerbiilit ja degut on ihan kivoja. Chinchillatkin ovat hauskoja.

      • Sedä

        Chinchilla elää vielä pidempään kuin kani...


      • hupsistaw

        Ai, menin sitten puhumaan tietämättä asiasta. Voi hyvin olla, että harvonaisemmilla lemmikeillä on suurempi geeniperimä ja täten elävät pidempään. Gerbiilitkin elivät ennen kuusikin vuotta, nykyään tuskin neljääkään.


    • kolmemarsua

      Hamsterit ovat yöeläimiä. Ne eivät ole hereillä silloin kun sä tahtoisisit ja saattaisisit joutua myöhään illalla joskus klo 21 ruveta valvomaan hamsteria aitauksessa. Pitäähän niidenkin nyt jaloitella.
      Degut ja chincillat elävät aika pitkään. Chincillat ovat käsitykseni mukaan yöeläimiä ja niitä pitäis ulkoiluttaa useammin kuin hamsteria. Chincillat vaativat myös ison häkin.

      Degut ovat seurallisia eläimiä, joiden ruokinnasta pitää olla tarkka. Degut ovat myös päiväeläimiä ja elävät sen 8-13vuotta suurinpiirtein(käsittääkseeni).
      Gerbut elävät suht vähän aikaa (2-4vuotta). Ne asuu laumassa tai pareittain. Kahdelle gerbulle sopii n. 80x40 terra, mutta mitä isompi sen parempi.
      Kaneista en tiedä hirveästi. Tarvitsevat ison häkin väh. 140x70. Jaloittelua tarvitsevat päivittäin. Osa on kovinkin seurallisia ja osa vähemmän seurallisia. Voivat oppia sisäsiistiksi, jolloin tarvitsee vain siivota vessaloota päivitääin. Elävät sen 5-10vuotta. Jotkut jopa 13.
      Marsuista on osa myöskin seurallisia ja osa ei. On aika/tosi epätodennäköistä, että marsu oppii sisäsiistiksi. Marsut elää sen 4-8vuotta keskimäärin. Häkin koko olis yvä olla kahdelle marsulle väh. 120x60.

      Kaikkien noiden eläintten eläinlääkärikustannukset tulevat olemaan eritäin kalliita. Jos asut pääkaupunkiseudulla niin väh. 100e tulee maksamaan. Ruokinnassa tulee olla erittäin tarkka. Oikein ruokkimalla voi välttää tulevaisuuden ongelmia.

      T. Kolme marsua omistava 12.v tyttö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2372
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      141
      1526
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1234
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      109
      1023
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      377
      950
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe